Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Nationale de juniori

User avatar
Posts: 191
Joined: 22.03.2006 15:13
Location: Sibiu, Brasov
PostPosted: 17.02.2010 12:54
Toate echipele nationale, chiar daca cele de U19 si U20 nu mai sunt chiar juniori cu varsta.
User avatar
Posts: 191
Joined: 22.03.2006 15:13
Location: Sibiu, Brasov
PostPosted: 18.02.2010 13:45
Echipele de baschet ale României şi-au aflat adversarii din competiţiile europene.

la Munchen (Germania) a avut loc luna trecuta tragerea la sorţi pentru grupele competiţiilor FIBA Europe ale anului 2010, la nivelul echipelor naţionale, informează un comunicat al Federaţiei Române de Baschet.


Grupele din care fac parte echipele României sunt următoarele:

Calificări Eurobasket 2011 Divizia B (seniori). Grupa B: Suedia, România, Belarus, Macedonia, Albania, Azerbaidjan.

Meciurile se vor juca în luna august 2010. Primele clasate din cele 3 grupe, împreună cu echipa de pe locul 2 cu cel mai mare punctaj (din toate cele 3 grupe) vor juca meciurile finale de promovare în Divizia A în perioada august - septembrie 2011.


CE tineret U20 Divizia B (14-24 iulie, Gussing/Oberwart, Austria). Grupa D: Slovacia, România, Polonia, Belarus, Norvegia.

CE juniori U18 Divizia B (22 iulie - 1 august, Tel Aviv). Grupa C: România, Anglia, Danemarca, Belarus, Israel.

CE juniori U16 Divizia B (5 - 15 august, Tallinn). Grupa C: Luxemburg, Belgia, Georgia, România, Slovenia.

Feminin

Calificări Eurobasket 2011 Divizia A (senioare). Grupa B: Letonia, România, Serbia, Israel.

Meciurile din grupe vor avea loc în august 2010. Din fiecare grupă, primele două clasate se califică la turneul final al Campionatului European feminin (Eurobasket) 2011, care va fi găzduit de Polonia. Următoarele 6 echipe (conform punctajului din grupe) vor fi împărţite în două serii şi vor juca un turneu de recalificare, miza fiind ultimul loc de accedere la Eurobasket 2011 Polonia.

CE tineret U20 Divizia A (15-25 iulie, Liepaja, Letonia). Grupa D: Belarus, România, Turcia, Lituania.

CE juniori U18 Divizia B (29 iulie - 8 august, Timişoara). Grupa A: Grecia, România, Portugalia, Elveţia, Luxemburg.

CE juniori U16 Divizia B (12-22 august, Skopje). Grupa C: Slovacia, România, Anglia, Macedonia.


http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal ... 81356.html

Return to Juniori

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron