Interviu Nikita Khartchenkov

Un jucator special al campionatului romanesc este componentul echipei noastre

Interviu preluat din revista CSU Fans Magazin Nr. 94 .

Un jucător special al campionatului românesc este componentul echipei noastre, Nikita Khartchenkov. Într-un campionat dominat de americani și sârbi, el face excepție pentru că provine din școala rusească de baschet condimentată cu calități germane. Venirea lui la Sibiu se datorează unui om cunoscut fanilor sibieni de baschet. Despre cine este vorba veți descoperi în rândurile următoare!

Rep: Povestește-mi cum și unde ți-ai petrecut copilăria, cum ai ajuns la baschet?

N.K.: A fost foarte naturală alegerea baschetului deoarece tatăl meu este antrenor de baschet. Până la vârsta de 5 ani am trăit în Rusia, apoi tatăl meu a lucrat în Germania, iar noi l-am urmat. Acolo am început să joc baschet la vârsta de 7 ani. O perioadă am pendulat între cele două țări, între 8 și 14 ani am trăit în Sankt Petersburg, apoi iarăși în Germania 3 ani.

Rep: Ce îți place să faci cel mai mult pe terenul de baschet?

N.K.: Este greu de spue fiindcă este un sport complex. Probabil mulți s-ar aștepta să răspund “să înscriu”. Desigur, îmi place asta, dar cred că baschetul poate fi comparat cu viața și asta este cel mai frumos. Deciziile pe care le iei îți influențează viitorul. La fel este și în baschet. Orice decizie duce la un anumit rezultat. Sunt de părere că se poate afla caracterul unui om în funcție de ceea ce arată pe terenul de baschet.

Rep: Care sunt cele mai importante performanțe pe care le-ai obținut până acum?

N.K.: Strict ca performanță sportivă colectivă aș numi locul al 3-lea obținut în campionatul Rusiei cu echipa Khimki. Ca performanțe individuale aș numi prezența în echipa națională de tineret a Germaniei cu care am reușit să învingem echipa omologă a Serbiei. Sper ca cele mai importante performanțe să urmeze!

Rep: Care a fost argumentul cel mai puternic care te-a convins să vii la Sibiu?

N.K.: Am așteptat o perioadă o ofertă bună, dar niciuna nu m-a mulțumit. Prietenul meu Alex Zyskunov, fost jucător la CSU Sibiu, m-a sunat și mi-a povestit lucruri frumoase despre echipă și oraș. Astfel m-a convins să vin aici. Nu am fost coleg cu Alex, doar adversar, dar fiind și el venit din spațiul rusesc, ne-am întreținut în repetate rânduri și ne-am împrietenit.

Rep: Ce părere ai despre oraș? Îl știai dinainte să semnezi contractul cu CSU Atlassib Sibiu?

N.K.: Este un oraș frumos în care se respiră un aer germanic. Oamenii sunt foarte amabili, spre deosebire de București unde ieri am avut o experiență diferită față de ceea ce am întâlnit aici. Singura problemă care mă deranjează sunt câinii vagabonzi.

Rep: Înainte de venirea ta mulți nu dădeau șanse la un parcurs bun echipei noastre? Care este explicația pentru parcursul bun de până acum?

N.K.: Uneori detaliile mici sunt cele care duc la victorie. Punctul nostru forte este faptul că fiecare cunoaște bine acest sport și fiecare e capabil să înscrie 20 de puncte într-un meci, iar acest lucru îngreunează misiunea adversarilor pentru că nu știu asupra cărui jucător să se concentreze. Nu aș face o analogie între venirea mea și rezultatele bune pentru că este munca noastră, a tuturor, nu doar a unuia din noi.

Rep: Cum te simți ca singurul rus (cu cetățenie germană) într-o echipă formată din americanii și români?

N.K.: Baschetul învățat în școala rusească diferă de cel învățat în școala americană, dar nu văd în asta un impediment deoarece în Germania am jucat foarte mult cu jucători americani, astfel încât m-am adaptat stilului lor, am învățat să joc în sistemul lor.

Rep: Cum crezi că se va descurca echipa noastră cu rotația aceasta scurtă pe parcursul campionatului care este lung?

N.K.: Cred că avem cea mai atletică echipă din ligă. În plus, nu suntem singura echipă cu rotație scurtă, mai sunt destule echipe care rulează 6-7 jucători. Avem individualități puternice în echipă, iar acesta este punctul nostru forte. Cu oboseala nu cred că va fi o problemă pe termen lung. Problemele pot apărea cu faulturile sau accidentările, dar sper să nu avem parte de așa ceva, cum nici până acum nu am avut.

Rep: Cunoșteai ceva despre baschetul românesc sau despre România înainte de venirea ta aici?

N.K.: Îl știu pe fostul antrenor al naționalei, Liviu Călin, am jucat împotriva echipei naționale a României, deci cunosc câțiva jucători români. În ceea ce privește țara, auzisem despre Ceaușescu, șoseaua Transfăgărașan și Dracula, lucruri pe care le poți auzi oriunde despre România, dar până acum nu am avut niciodată ocazia să vin aici.

Rep: Cum îți ocupi timpul liber aici în Sibiu?

N.K.: Deocamdată pentru mine este destul de liniar programul: antrenamente, odihnă, meciuri. Miercuri sosesc aici soția și fiica mea în vârstă de doi și jumătate așa că voi avea cu ce să îmi ocup timpul liber.

Rep: Cum vezi meciul contra echipei din Târgu Mureș?

N.K.:Ştiu că cei din Mureș au probleme cu antrenorul. Schimbarea lui nu este neapărat un avantaj pentru noi fiindcă fiecare jucător va încerca să îl convingă pe noul antrenor de calitățile lui și vor da totul pentru asta. Avantajul nostru este jocul rapid, față de jocul lor mai lent. Prin acesta putem și trebuie să îi învingem. Cu stilul nostru de joc sper să controlăm meciul.

Rep: Te rog să transmiți câteva cuvinte fanilor echipei noastre!

N.K.: Îmi place foarte mult atmosfera din sală, iar la meciul cu Mediașul a fost senzațională. Aș putea să o compar cu atmosfera din Germania unde fanii sunt foarte devotați. Este un mare avantaj să joci pentru un asemenea public, mai ales dacă ne gândim că sunt săli în România unde se strâng 200, 300 poate 400 de spectatori. Sper să vă dăruim multe victorii așa încât și voi și noi vom avea de câștigat. Vă așteptăm la sală să încurajați echipa voastră favorită!

  • Jucători preferați: Michael Jordan, Dra?en Petrović, Andrei Kirilenko, Dejan Bodiroga
  • Echipa preferată: TSKA Moscova
  • Orașul preferat: Sankt Petersburg, Moscova
  • Mâncarea preferată: cea bine gătită
  • Alte sporturi: fotbal, biliard, bowling
  • Hobby: mașinile rapide

Călin Găvozdea/04.12.2011

NOTA: Este interzisa folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana, autor, articol, afisarea de anunturi publicitare, jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervam dreptul de a cenzura, sterge integral sau interzicerea dreptului de a posta, prin banarea / blocarea IP-ului dvs daca nu folositi un limbaj adecvat. CSUFANS.RO nu raspunde pentru continutul postat de utilizatori in rubrica de comentarii, aceasta responsabilitate revine integral autorului comentariului.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Campionat

PosTeamWLPCT
123349
221547
321547
419745
518844
618844
7141240
8111537
9111537
1091735
1162032
1262032
1332329
1422428

Cupa Romaniei Final Eight

PosTeamWL
100
100
100
100
100

Cupa Romaniei Grupa C

PosTeamWL
121
221
321
403