Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Campionat de baschet pentru amatori

PostPosted: 31.05.2008 11:47
am deschis subiectul asta si pe forumul privat, dar a fost sters... sper ca din greseala :P

m-am gindit ca din toamna sa punem pe roate o asemenea competitie. pina atunci avem timp sa cautam sala (sali), sa stringem echipe, sa stabilim tot ce avem nevoie pentru a face aceasta competitie.
am sa scriu pe scurt citeva din idei, iar in topicul acesta vom face completarile necesare.

- competitia se desfasoara pe parcursul mai multor luni (toamna-primavara) cu meciuri saptaminale (de exemplu, in fiecare vineri cite doua meciuri)
meciurile vor avea loc seara sau in weekend-uri in asa fel incit sa oferim sansa fiecarei echipe sa participe cu toti jucatorii la meciuri, adica sa fie cit mai putine absente in rindul participantelor)
- vom cauta sa inchiriem pe termen lung o sala timp de 3-4 ore pe saptamina, in functie de numarul de meciuri necesare
- trebuie sa punem la punct un regulament clar, pentru a nu exista interpretari si mai apoi neintelegeri
- o echipa va fi compusa din minim 7 membri si va fi reprezentata de un capitan (nu neaparat jucator)
- se va stabili o taxa de participare din care se va plati chiria la sala si se vor achizitiona premiile (cupe, medalii...nu va ginditi la sume ca in NBA ;) )
- trebuie sa gasim cea mai buna varianta de arbitrare a partidelor si de scrierea foilor de joc (eu propun pt inceput ca foaia de joc sa fie tinuta de un jucator al unei terte echipe)
- in functie de numarul de echipe participante se va juca sistem campionat tur-retur (poate doua tururi/retururi la un numar mic de echipe inscrise) si apoi un play-off, variantele se pot discuta
- principalele atributii ale competitiei ar trebui sa fie fair-play-ul si placerea miscarii, nicidecum ambitii personale, demonstratii de forta in teren sau pe marginea lui, etc
- competitia va fi mediatizata pe caile de promovare proprii (site, forum, revista fanilor)

ar mai fi ceva idei, dar important este acum sa vedem daca sintem in stare sa stringem macar 6 echipe (desi ideal ar fi minim 8, zic eu). ideile sper sa vina de la cit mai multi si fiecare va fi luata in calcul si aplicata, daca este buna.

eu ma ofer ca in timpul vacantei de vara sa caut sala pentru competitie si sa elaborez regulamentul competitiei (impreuna cu alti amatori).
PostPosted: 31.05.2008 12:36
Buna idee!
Am si eu cateva de spus (ca un posibil participant):
1. legat de foile de joc, cel mai bine ar fi sa tinute de un 2 componenti echipelor clasate la locuri opuse (clasamentul invers, daca joaca locul 1 cu locul 3 si o sa fie inscrise 16 echipe, echipa de pe locul 16, respectiv 14 sa se ocupe de aceste detalii). Problema apare cand joaca echipele de pe locurile de mijloc (pot lipsi acesti supervizori din cauza ca cei care ar trebui sa tina scorurile sunt de fapt pe teren) sau pot aparea anumite greseli mai putin voite, tocmai pentru a urca pe un loc mai bun (desi, cum ai spus, e vorba doar de placere si miscare). Alta idee, dar aici intervine subiectivismul, e ca foiile sa fie tinute de echipe care sunt departe de locurile pe care se claseaza echipele, meci care - matematic - nu ar influenta locul in clasament al echipelor (sau echipei, daca o sa fie cazul doar de un singur asemenea "desemnat").
2. iti recomand o sala, cea de la Scoala 21 (Hipodrom - Strada Luptei), din cate stiu eu se inchiriaza acea sala, la un pret destul de mic, plus de asta directorul scolii - in caz ca este acelasi pe care il stiu eu - este un om de nota 100... si la ce inaltime ar, cred ca a si jucat ceva basket in tinerete.
PostPosted: 31.05.2008 14:12
O idee excelenta. Abia astept sa fie pusa in practica si sper sa-mi gasesc si eu un loc intr-o echipa.
PostPosted: 31.05.2008 14:44
cunosc situatia la Sc 21 si il cunosc si pe director. numai ca sala se prezinta in conditii improprii. podeaua e catastrofala, iar panourile nu sint grozave. eu m-am gindit la Sc 25 (Valea Aurie), sala CSS (aici cred ca sint f putine sanse pt ca sint multe echipe care se antreneaza in sala) si sala Transilvania. acestea ar fi cele mai bune sali, dupa parerea mea.
foaia de joc poate fi tinuta de orice jucator dintr-o terta echipa. ma gindeam ca, indiferent de locul ocupat de echipa din care face parte tertul, cel care tine foaia sa aiba meci imediat dupa meciul in care e "oficial" sau sa fi jucat anterior un meci dupa care sa tina foaia. oricum, cam din fiecare echipa ar trebui sa fie unul dispus sa se inhame la treaba asta. sau...cine stie, poate gasim vreun forumist (vreo forumista) care sa faca pe oficialul).
bzzz...esti foarte optimist daca te gindesti la 16 echipe. :P
PostPosted: 31.05.2008 15:24
am niste prieteni care au inchiriata sala de la energetic marti seara daca ne hotaram sa demaram proiectul sunt sigur ca ar accepta sa jucam si acolo si de ce nu sa-si formeze si ei 1-2 echipe..la inceput cred ca ar fi destule 5-8 echipe jucand intr-un format la fel ca in div A sezon+play off..a si brylu si calin mai joaca la lia joi numai ca sala nu se prezinta in conditii prea bune dar poate formeaza si ei 1-2 echipe chestia e cine se incumeta sa organizeze un astfel de campionat..
PostPosted: 31.05.2008 19:38
noi sigur o sa formam o echipa! la lia e parchetul prost.
din ultimele informatii legate de situatia inchirierii salilor de sport, se pare ca a avut ceva probleme primaria cu curtea de conturi si o sa se schimbe sistemul, adica pe viitor inchirierea se va face cu plata inainte! (poate si alte conditii) mai multe detalii peste vreo luna.
www.posterland.ro - cel mai mare magazin de postere din Romania
www.calinturcu.net - I blog
PostPosted: 01.06.2008 00:29
daca se concretizeaza ideea ma alatur si eu unei echipe. se gasesc oameni :). o sala buna e cea de la scoala mihai eminescu.
PostPosted: 01.06.2008 09:35
Sala de la Mihai Eminescu ar fi mai mult decat ok. Din cate stiu, pt o ora jumate pe sapt, timp de o luna, e in jurul a 600 RON. Adica platesti pt toata luna, si mergi de 4 ori.

Imi fac si eu echipa daca se realizeaza proiectul.
PostPosted: 01.06.2008 10:48
... aia ar insemna 100 ron pe ora... mai mult ca la transilvania?
---------> Mai merita ceva?

NEVER FORGET, NEVER FORGIVE! (tocala, banica, olaru)
PostPosted: 01.06.2008 11:27
reggie, am dat un exemplu, nu ma astept sa fie 16 echipe :)
oricum initiativa e excelenta :)

PostPosted: 01.06.2008 12:06
Ar fi o solutie sala de la sc9 numai ca trebe sa se vb cu directoarea si se negociaza nu e un pret fix....
PostPosted: 01.06.2008 12:21
Da, ar fi mai mult ca la Transilvania. Dar ca si dotari, e peste ea. Plus, fiind o sala noua, parchetul e mult mai bun
PostPosted: 01.06.2008 17:34
va rog mult...nu mai vorbiti in necunostinta de cauza. haideti mai bine sa discutam constructiv si oferiti-va ajutorul sau veniti cu idei, nu cu presupuneri. la Eminescu nu sint conditii mai bune ca la Transilvania. nu e parchet, e tartan subtire tras peste ciment. in plus, praful e de doua degete, in sala e rece si cam intuneric.daca tot facem o competitie, imi doresc sa avem conditii cit mai bune. la Energetic, LIA, sc 19 (va mai pot da exemple) conditiile sint de la proaste in jos. asta inseamna: parchet deteriorat, panouri proaste, praf, sau dimensiunea si marcarea terenului.
scrieti mai bine daca ati reusit sa stringeti echipa, popularizati ideea si printre prietenii vostri care nu citesc forumul pentru a vedea daca reusim sa stringem macar 6 echipe. Calin, am inteles ca voi aveti echipa, la fel si eu string una, deci concret sint doua echipe. astept confirmari din partea altora.
PostPosted: 01.06.2008 17:56
Caline, avem echipa??? Mie inca nu mi s-a oferit niciun contract... asa ca nu stiu ce sa zic.
Glumesc... contati pe Outsideri. Apropo, pentru un turneu oficial ar fi bine sa ne gasim si noi un nume mai razboinic.
Daca Frodo nu arunca inelul, eram cu totii in cacat http://www.brylu.ro/
PostPosted: 02.06.2008 07:55
reggie wrote:am deschis subiectul asta si pe forumul privat, dar a fost sters... sper ca din greseala :P

nu a fost sters, a fost mutat aici, in initiative suporteri pentru ca dincolo erau prea putin interesati: http://csufans.sibiul.ro/viewtopic.php?t=1933
Next

Return to Initiative suporteri