*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - BC Miercurea Ciuc 118-101

CSU Sibiu a câștigat meciul de pe teren propriu cu BC Miercurea Ciuc cu scorul de 118-101 (25-27, 38-10, 18-26, 37-38). Cei mai buni jucători ai sibienilor în această partidă au fost Nikita Khartchenkov, care a marcat 40 de puncte și Jaytornah Wisseh, care a reușit 30.

Meciul a început echilibrat, ambele echipe au condus pe rând pe tabela de marcaj, dar oaspeții au fost cei care se aflau în avantaj după primele 10 minute de joc, adjudecându-și primul sfert cu scorul de 27-25. În cel de-al doilea sfert sibienii au reușit să preia conducerea și să treacă în avantaj, grație și unui parțial de 11-0 în primele minute care a făcut ca scorul să devină 41-29 în favoarea lor și păreau hotărâți să nu le mai dea ciucanilor șansa să revină în meci. De altfel, oaspeții nu au reușit să înscrie decât 10 puncte în sfertul al doilea, față de cele 38 marcate de sibieni, astfel că la pauză tabela indica scorul de 63-38 în favoarea gazdelor. După pauză, ciucanii au încercat totuși să reintre în joc și să reducă din handicap și au reușit să își treacă în cont și acest sfert, pe care l-au câștigat la o diferență de 8 puncte, avantajul sibienilor micșorându-se la 18 puncte înaintea ultimelor 10 minute de joc, scor 81-63. Nici în ultimul sfert oaspeții nu s-au dat bătuți, cu 2 minute în înainte de final s-au apropiat la 12 puncte în spatele sibienilor, în urma a trei coșuri de 3 puncte marcate consecutiv. “Galben-albaștrii” nu au cedat însă nici ei și s-au impus în final la 17 puncte diferență, 118-101, avansul luat în sfertul al doilea dovedindu-se decisiv pentru câștigarea partidei, acel sfert fiind de altfel și singurul câștigat de sibieni.

Pentru echipa sibiană au marcat: Nikita Khartchenkov – 40 de puncte (5x3), 3 recuperări, Jaytornah Wisseh – 30 de puncte (2x3), 7 recuperări, William Funn – 16 puncte, 8 pase decisive, Cristian Crăciun – 11 puncte (1x3), 12 recuperări, Cortney Scott – 8 puncte, 5 recuperări, Devon Austin – 5 puncte (1x3), 2 pase decisive, Cristian Ban – 3 puncte (1x3), 3 recuperări, Norbert Pascu – 3 puncte (1x3), Mihai Popa – 2 puncte. De la oaspeți s-au remarcat: Emmanuel Dies – 27 de puncte (1x3), 13 recuperări, Christopher Long – 23 de puncte (3x3), 3 recuperări, Enrico Tucker – 22 de puncte (2x3), 5 pase decisive. Procentajele sibienilor au fost de 63,2% (31/49) la aruncările de 2 puncte, 40,7% (11/27) la 3 puncte și 85,1% (23/27) la aruncările libere, aceștia reușind un total de 37 de recuperări (9 ofensive, 28 defensive), 18 pase decisive și 7 intercepții. De cealaltă parte, echipa din Miercurea Ciuc a avut 59,6% (31/52) procentaj la aruncările de 2 puncte, 34,7% (8/23) la 3 puncte și 65,2% (15/23) de la linia de libere, un total de 29 de recuperări (8 ofensive, 21 defensive), 17 de pase decisive și 5 intercepții.

Următorul meci al echipei sibiene va fi cel restant împotriva Energiei Rovinari, care va avea loc miercuri, 29 februarie, cu începere de la ora 18:00. Partida de la Târgu Jiu va putea fi urmărită în direct pe Digi Sport 2.