*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

Energia Rovinari - CSU Sibiu 96 - 81

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat în deplasare pe terenul celor de la Energia Rovinari cu scorul de 96 - 81 (26-20, 25-24, 18-23, 27-14).

Meciul a început echilibrat, în debutul primului sfert s-a înregistrat de două ori egalitate, dar apoi gazdele au început să se desprindă pe tabela de marcaj, câștigând acest prim sfert cu scorul de 26-20. În cel de-al doilea sfert sibienii au izbutit să reducă din diferență și chiar să egaleze la 42 în minutul 8. Gorjenii au reușit însă apoi un parțial de 7-0 și scorul a devenit 49-42. Până la pauză ambele echipe au mai înscris câte două puncte, astfel că după prima repriză a meciului tabela indica 51-44 în favoarea gazdelor. Sfertul al treilea a aparținut “galben-albaștrilor”, care au reușit din nou să revină în joc, după ce în minutul 3 gazdele aveau 11 puncte avans, 61-50, și să se apropie la doar două puncte în spatele adversarilor, scorul fiind 69-67 înaintea ultimelor 10 minute de joc. În primele 4 minute ale ultimului sfert gazdele au izbutit un parțial de 13-2, grație căruia s-au desprins din nou pe tabela de marcaj, desprindere ce avea să se dovedească decisivă. Sibienii nu au mai reușit să revină și de această dată, au pierdut la diferență mare acest ultim sfert, văzându-se la final învinși la o diferență de 15 puncte, 96-81.

Pentru CSU Sibiu au marcat: Jaytornah Wisseh – 20 de puncte, 7 recuperări, 12 pase decisive, Devon Austin – 16 puncte (1x3), 4 recuperări, Kaylone Riley – 12 puncte, 8 recuperări, Cristian Crăciun – 9 puncte, 6 recuperări, Norbert Pascu – 9 puncte (2x3), Cortney Scott – 8 puncte (1x3), 4 recuperări, Andrei Lefter – 5 puncte (1x3), William Funn – 2 puncte, 4 recuperări. De la gazde principalii marcatori au fost Porter Troupe – 22 de puncte (2x3), 5 recuperări, Louis Darby Jr. – 21 de puncte (1x3), 8 recuperări, Stefan Nikolic – 17 puncte (3x3), 11 pase decisive. Sibienii au avut un procentaj de 50% la aruncările de 2 puncte (24/48), 25% la 3 puncte (5/20) și 69,2% la aruncările libere (18/26), având un total de 34 de recuperări (14 ofensive, 20 defensive), 14 pase decisive și 4 intercepții. De cealaltă parte, echipa din Rovinari a avut 66,6% procentaj la aruncările de 2 puncte (30/45), 35% la 3 puncte (7/20) și 75% de la linia de libere (15/20), totalizând 42 de recuperări (10 ofensive, 32 defensive), 28 de pase decisive și 8 intercepții.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc vineri, 2 martie, cu începere de la ora 19:00, tot în deplasare, pe terenul celor de la SCM U Craiova.