*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

SCM U Craiova - CSU Sibiu 97 - 70

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat în deplasare pe terenul celor de la SCM U Craiova cu scorul de 70 - 97 (20-22, 11-32, 17-21, 22-22). A fost a doua înfrângere înregistrată de sibieni în decurs de doar 48 de ore, după cea de miercuri de la Târgu Jiu, în faţa celor de la Energia Rovinari.

Primul sfert al meciului a fost echilibrat, cele două echipe au mers cap la cap, iar craiovenii aveau doar un coş avans după primele 10 minute, tabela indicând 22-20. Cel de-al doilea sfert a fost dominat clar de gazde, al căror avantaj a crescut treptat, trecând chiar de 20 de puncte în minutul 9, scor 50-29. Sibienii au reuşit să înscrie doar 11 puncte în acest sfert, faţă de cele 32 ale craiovenilor, astfel că la pauză gazdele aveau 23 de puncte avans, 54-31. Doljenii şi-au adjudecat şi cel de-al treilea sfert al partidei, majorându-şi avantajul la 27 de puncte înaintea ultimelor 10 minute ale meciului, scor 75-48. În ultimul sfert al meciului s-a înregistrat egalitate, craiovenii s-au impus la final cu scorul de 97-70, iar “galben-albaştrii” au înregistrat astfel a opta înfrângere în ultimele 11 meciuri disputate.

Marcatorii sibienilor au fost: Jaytornah Wisseh - 20 de puncte, 5 pase decisive, Cortney Scott – 15 puncte, 5 recuperări, Nikita Khartchenkov – 9 puncte, 4 recuperări, Cristian Crăciun – 8 puncte, 4 recuperări, Andrei Lefter – 7 puncte (1x3), 4 recuperări, Kaylone Riley – 6 puncte, 10 recuperări, William Funn – 2 puncte, Mihai Popa – 2 puncte, Cristian Ban – 1 punct. De la gazde, principalii marcatori au fost: LeVar Selas – 24 de puncte (2x3), 2 recuperări, Stephen Ross – 23 de puncte, 4 recuperări, Adonte Gennie – 16 puncte, 7 pase decisive. La capitolul procentaje, echipa sibiană a avut 64% (38/59) la aruncările de 2 puncte, 5% (1/19) la 3 puncte şi 68% (19/28) la aruncările libere, totalizând 39 de recuperări (11 ofensive, 28 defensive) şi 10 pase decisive. De cealaltă parte, craiovenii au avut 64% procentaj la aruncările de două puncte (39/58), 13% la 3 puncte (2/15) şi 75% la linia de libere (15/20), un total de 41 recuperări (8 ofensive, 33 defensive), 21 de pase decisive şi 8 intercepţii.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc vineri, 9 martie, pe teren propriu împotriva celor de la Dinamo Bucureşti. Partida va debuta la ora 19:00 şi va fi transmisă în direct de Digi Sport.