*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - Dinamo Bucuresti 112 - 92

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat pe teren propriu împotriva celor de la Dinamo București cu scorul de 112 - 92 (38-19, 19-27, 26-23, 29-23). Dacă partida nu a avut istoric, sibienii conducând pe tot parcursul jocului și impunându-se destul de clar, în tribune lucrurile nu au fost la fel de liniștite. La acest meci galeria sibiană a protestat la adresa directorului echipei, Mircea Vulc, afișând mai multe bannere și cerând în mai multe rânduri demisia conducerii tehnice. Pentru a arăta faptul că protestul nu este adresat echipei, ci staff-ului tehnic, membrii galeriei au scandat pe rând numele jucătorilor. De asemenea, toți fanii echipei sunt îndemnați să semneze petiția sibienilor cărora le pasă de sport, petiție intitulată MI-E DOR DE CSU .

Partida a început cu două puncte marcate de Nikita Khartchenkov, urmate de 3 puncte marcate de oaspeți, aceasta fiind singura dată când bucureștenii au condus pe tabela de marcaj. A urmat apoi un parțial de 13-0 al sibienilor, scorul devenind 15-3 în minutul 4. Gazdele și-au continuat jocul bun, au avut 30-6 în minutul 7 și și-au adjudecat primul sfert cu scorul de 38-19. Cel de-al doilea sfert a aparținut oaspeților, care au reușit să mai reducă din avantajul echipei sibiene, astfel că la pauză gazdele mai aveau 11 puncte avans, scor 57-46. Sfertul al treilea a fost cel mai echilibrat al meciului, dar sibienii l-au câștigat totuși la trei puncte diferență, tabela indicând 83-69 înaintea ultimelor 10 minute de joc. Ultimul sfert a aparținut tot echipei sibiene, care a reușit să-și păstreze avantajul confortabil luat pe parcursul meciului, iar Norbert Pascu a închis tabela cu un coș de trei puncte care a stabilit scorul final al partidei, 112-92 în favoarea “galben-albaștrilor”.

Pentru echipa sibiană au marcat: Nikita Kharchenkov – 30 de puncte (2x3), Cristian Crăciun – 27 de puncte, 11 recuperări, Jaytornah Wisseh – 16 puncte (1x3), 7 recuperări, William Funn – 13 puncte (1x3), 6 pase decisive, Cortney Scott – 11 puncte, 7 recuperări, Norbert Pascu – 8 puncte (2x3), Marjan Tasic – 7 puncte. De cealaltă parte, principalii marcatori ai bucureștenilor au fost Jerel Blocker – 26 de puncte (2x3), 6 recuperări, Barîș Aktaș - 23 de puncte (3x3), 2 recuperări și Bogdan Sandu – 18 puncte, 9 recuperări. Sibienii au avut un procentaj de 73,2% (41/56) la aruncările de 2 puncte, 28,5% (6/21) la 3 puncte și 80% (12/15) la aruncările libere, un total de 33 de recuperări (10 ofensive, 23 defensive), 21 de pase decisive și 5 intercepții, în timp ce dinaoviștii au avut 56,3% (31/55) la aruncările de 2 puncte, 31,5% (6/19) la 3 puncte și 63,1 (12/19) de la linia de libere, totalizând 27 de recuperări (13 ofensive,14 defensive), 11 pase decisive și 10 intercepții.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc miercuri, 14 martie, în deplasare la BC Mureș Tg. Mureș. Partida va începe la ora 20:00 și va putea fi urmărită în direct pe Digi Sport 3.

Ramona Ramba, foto: Adrian Bugariu/09.03.2012