*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

BC Mures - CSU Sibiu 87-82

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat în deplasare la BC Mureș Târgu Mureș cu scorul de 82-87 (22-21, 24-28, 25-20, 11-18). A fost o partidă foarte echilibrată, în care sibienii au cedat abia pe final, contrar jocului arătat în ultimele partide, când au fost învinși de echipe mult mai slab clasate.

Gazdele au început meciul în forță și conduceau cu 6-0 după un minut de joc. Sibienii au revenit însă, au egalat la 14 în minutul 6 și chiar au reușit să câștige primul sfert la diferență de un punct, 22-21. Cel de-al doilea sfert a fost echilibrat, cele două echipe au mers cap la cap, iar tabela a indicat de mai multe ori egalitate. Mureșenii au reușit totuși să și-l adjudece, având astfel după prima jumătate a meciului 3 puncte avans, 49-46. Și după pauză, meciul a continuat sub același semn, cel al echilibrului. Atât gazdele, cât și oaspeții s-au aflat alternativ la conducerea jocului, dar a fost rândul sibienilor să câștige acest sfert și să abordeze ultimele minute ale jocului cu un avantaj de 2 puncte, 71-69. Ultimul sfert a debutat cu un coș de 3 puncte al lui Jaytornah Wisseh, dar Jason Forte a răspuns la fel și diferența a rămas aceeași. “Galben-albaștrii” au reușit totuși să se desprindă la 5 puncte diferență,78-73 în minutul 4, dar mureșenii le-au anulat avantajul, izbutind să egaleze la 80 când mai erau doar 47 de secunde de joc. Echipa gazdă a fost cea care a gestionat mai bine finalul partidei, iar Calvin Watson a marcat ultimele 5 puncte ale meciului, o aruncare de 3 puncte și două libere transformate, aducând victoria echipei sale cu scorul de 87-82, sibienii văzându-se astfel din nou înfrânți.

Pentru CSU Sibiu au marcat: Jaytornah Wisseh – 24 de puncte (1x3), 11 recuperări, 10 pase decisive, Devon Austin – 22 de puncte (1x3), 2 recuperări, Kaylone Riley – 18 puncte, 10 recuperări, Cortney Scott – 9 puncte, 3 recuperări, Nikita Khartchenkov – 6 puncte, 2 recuperări, Cristian Crăciun – 3 puncte, 5 recuperări. De la gazde s-au remarcat: Virgil Stănescu – 21 de puncte, 9 recuperări, Calvin Watson – 20 de puncte (3x3), 6 recuperări, Jason Forte – 14 puncte (2x3), 6 recuperări. Sibienii au avut un procentaj de 66% (33/50) la aruncările de 2 puncte, 13% (3/23) la 3 puncte și 58% (7/12) la aruncările libere, un total de 36 de recuperări (12 ofensive, 24 defensive), 15 de pase decisive și 6 intercepții, în timp ce echipa mureșeană a avut 50% (22/44) la aruncările de 2 puncte, 46% (11/24) la 3 puncte și 67% (10/15) de la linia de libere, totalizând 41 de recuperări (15 ofensive, 26 defensive), 17 pase decisive și 6 intercepții.

Următorul meci al sibienilor va avea loc tot în deplasare, de această dată pe terenul celor de la CSU Ploiești, sâmbătă, 17 martie 2012.