*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Ploiesti - CSU Sibiu 98-83

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat la Brazi împotriva celor de la CSU Ploiești cu scorul de 83-98 (16-21, 23-26, 20-30, 24-21), înregistrând astfel o nouă înfrângere în acest sezon, cea de-a doisprezecea.

Cătălin Burlacu a deschis scorul, transformând două aruncări libere, dar Jaytornah Wisseh a reușit imediat o aruncare de 3 puncte, ducându-și echipa în avantaj. Ploieștenii au preluat apoi conducerea, scorul fiind 10-5 în favoarea lor în minutul 4. Oaspeții au revenit însă, au egalat la 12, dar n-au reușit să treacă în avantaj, lucru pe care l-au izbutit însă prahovenii. Aceștia și-au și adjudecat primul sfert, conducând după 10 minute de joc cu 21-16. În acest prim sfert, Jaytornah Wisseh a marcat 14 din cele 16 puncte ale oaspeților, Cristian Crăciun înscriindu-le pe celelalte două, în urma unor aruncări libere. În sfertul al doilea, gazdele și-au menținut avantajul pe tabelă, dar sibienii au reușit să se apropie periculos de trei ori, la doar două puncte în spatele adversarilor, însă nu au mai izbutit să egaleze. Și acest sfert le-a revenit tot ploieștenilor, care la pauză aveau un avantaj de 8 puncte, 47-39. În cel de-al treilea sfert, gazdele au continuat să-și majoreze avansul, acesta atingând 15 puncte în minutul 7, scor 65-50. Acest sfert a fost cel mai dezechilibrat al meciului, ploieștenii l-au câștigat la o diferență de 10 puncte, astfel că înaintea ultimelor 10 minute de joc tabela indica 77-59 în favoarea lor. În ultimul sfert al meciului, avantajul prahovenilor a trecut de 20 de puncte, cea mai mare diferență fiind de 23 de puncte, 82-59 în minutul 2. Sibienii au reușit să limiteze totuși proporțiile scorului, izbutind chiar să câștige acest sfert la o diferență de 3 puncte, astfel că meciul s-a terminat cu scorul de 98-83 în favoarea gazdelor.

Pentru sibieni au marcat: Jaytornah Wisseh – 32 de puncte (2x3), 6 pase decisive, Cortney Scott – 22 de puncte (2x3), 5 recuperări, Kaylone Riley – 13 puncte, 11 recuperări, Nikita Khartchenkov – 9 puncte (1x3), Cristian Crăciun – 5 puncte, 6 recuperări, William Funn – 2 puncte, 4 recuperări. De cealaltă parte, de la ploieșteni s-au remarcat: Vladimir Tica – 24 de puncte, 12 recuperări, Arvydas Cepulis – 18 puncte (5x3), 4 pase decisive și Andrei Căpușan – 16 puncte, 6 recuperări. “Galben-albaștrii” au avut un procentaj de 54,3% (25/46) la aruncările de 2 puncte, 26,3% (5/19) la 3 puncte și 66,6% (18/27) la aruncările libere, un total de 33 de recuperări (9 ofensive, 24 defensive), 18 de pase decisive și 11 intercepții, în timp ce echipa gazdă a avut 63,6% (28/44) la aruncările de 2 puncte, 40% (10/25) la 3 puncte și 57,1% (12/21) de la linia de libere, totalizând 42 de recuperări (11 ofensive, 31 defensive), 22 pase decisive și 9 intercepții.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc duminică, 25 martie, pe teren propriu împotriva celor de la BC Timișoara. Partida va începe la ora 19:45 și va fi transmisă în direct de Digi Sport.