*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - BC Timisoara 68-94

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat pe teren propriu în fața celor de la BC Timișoara cu scorul de 68 – 94 (19-17, 15-26, 18-19, 16-32). Și la această partidă suporterii "galben-albaștrilor" au protestat la adresa conducerii clubului sibian, cerând demisia antrenorului și a directorului tehnic al echipei.

Meciul a început echilibrat, sibienii au fost cei care au deschis scorul, iar după o scurtă perioadă în care cele două echipe s-au succedat la conducere, gazdele au reușit să se desprindă la 5 puncte, 12-7. Oaspeții au revenit însă, iar primul sfert s-a încheiat la o diferență de doar două puncte în favoarea sibienilor, 19-17. În cel de-al doilea sfert lucrurile s-au schimbat radical, și nu în bine pentru echipa sibiană. După ce în minutul 4 gazdele conduceau cu 28-25, timișorenii au reușit un parțial de 13-0, iar scorul a devenit 38-28 în favoarea lor. Bănățenii și-au adjudecat sfertul al doilea la 11 puncte diferență, astfel că după prima jumătate a meciului tabela indica 43-34 în favoarea lor. Sfertul al treilea a fost cel mai echilibrat al meciului. Sibienii au încercat să reintre în meci, dar nu au reușit, timișorenii și-au păstrat avansul luat în sfertul precendent, și chiar și l-au majorat cu un punct, iar înaintea ultimelor 10 minute de joc conduceau cu scorul de 62-52. Ultimul sfert al partidei a revenit oaspeților, care au marcat de două ori mai multe puncte decât sibienii și au reușit să se impună la capătul meciului cu 94-68.

Pentru sibieni au marcat: Cristian Crăciun – 16 puncte (1x3), 5 recuperări, Kaylone Riley – 14 puncte, 7 recuperări, Jaytornah Wisseh – 13 puncte, 9 recuperări, 6 pase decisive, Cortney Scott – 13 puncte, 4 recuperări, Devon Austin – 9 puncte, 2 recuperări, Nikita Khartchenkov – 3 puncte(1x3), 6 recuperări. Din tabăra timișoreană, remarcații au fost: Ivan Siriscevic – 23 de puncte (4x3), 7 recuperări, Zlatko Jovanovic – 21 de puncte (4x3), 13 pase decisive, Bogdan Popescu – 17 puncte (1x3), 5 recuperări. La capitolul procentaje, echipa sibiană a avut 47,1% la aruncările de 2 puncte (25/53), 9,5% la 3 puncte (2/21) și 66,6% la aruncările libere (12/18), totalizând 33 de recuperări (13 ofensive, 20 defensive), 10 pase decisive și 8 intercepții. Oaspeții au avut 55,8% la aruncările de 2 puncte (19/34), 48,1% la cele de 3 puncte (13/27) și 89,4% de la linia de libere (17/19), un total de 39 de recuperări (9 ofensive, 30 defensive), 22 de pase decisive și 6 intercepții.

Următorul meci al “galben-albaștrilor” va avea loc în deplasare, pe terenul celor de la CSM București.

Ramona Ramba/25.03.2012

NOTA: Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afișarea de anunțuri publicitare, jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura, șterge integral sau interzicerea dreptului de a posta, prin banarea / blocarea IP-ului dvs dacă nu folosiți un limbaj adecvat. CSUFANS.RO nu răspunde pentru conținutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revine integral autorului comentariului.