Romania - Olanda 90-84

România a debutat cu dreptul în campania de calificare pentru Eurobasket 2013, câştigând în faţa Olandei cu scorul de 90-84 (28-27, 17-18, 25-18, 20-21). Meciul a fost primul dintre cele patru pe care naţionala tării noastre le va disputa în Sala Transilvania din Sibiu.

Echipa noastră a început foarte bine meciul, a condus cu 7-0 în minutul 2 şi cu 22-12 în minutul 7, dar oaspeţii au avut o revenire pe final de prim sfert care le-a permis să se apropie la un singur punct în spatele românilor, scorul fiind 28-27 după primele 10 minute de joc. În debutul sfertului al doilea, olandezii au trecut în avantaj, unde s-au menţinut până aproape de finalul acestuia. De data aceasta a fost rândul românilor să revină în joc, Andrei Mandache reuşind să egaleze la 45, acesta fiind şi scorul înregistrat la pauză. Sfertul al treilea a revenit echipei României, care şi l-a adjudecat la o diferenţă de 7 puncte, astfel că înaintea ultimelor 10 minute de joc, “tricolorii” conduceau cu 70-63. În ultimul sfert oaspeţii au reuşit să se apropie periculos în câteva rânduri, la doar 4 puncte, dar românii nu au cedat, impunându-se la final la 6 puncte diferenţă, 90-84.

Marcatorii României au fost: Andrei Mandache – 19 puncte (2x3), 2 recuperări, Vlad Moldoveanu – 16 puncte, 4 recuperări, 9 pase decisive, Mihai Silvăşan – 14 puncte (3x3), 3 recuperări, Ionuţ Drăguşin – 14 puncte, 7 recuperări, Mihai Paul – 12 puncte (1x3), Titus Nicoară – 10 puncte, 7 recuperări, Daniel Popescu – 3 puncte, 3 pase decisive, Laszlo Lazăr – 2 puncte. De cealaltă parte s-au remarcat: Henk Norel – 27 de puncte, 6 recuperări, David Jansel – 18 puncte (4x3), 3 recuperări, Worthy de Jong – 14 puncte (2x3), 6 recuperări. România a avut un procentaj de 60,5% la aruncările de 2 puncte (26/43), 31,6% la 3 puncte (6/19), 69% la aruncările libere (20/29), un total de 30 de recuperări (8 ofensive, 22 defensive), 19 pase decisive şi 10 intercepţii. Olanda a avut 46,2% procentaj la aruncările de 2 puncte, 33,3% la 3 puncte (6/18) şi 88,2% de la linia de libere (30/34), totalizând 37 de recuperări (12 ofensive, 25 defensive), 6 pase decisive şi 2 intercepţii.

Pentru echipa României urmează deplasarea din Georgia, din data de 18 august, după care “tricolorii” vor reveni în Sala Transilvania, unde se va disputa în 24 august meciul împotriva reprezentativei Bosniei-Herţegovina.

Ramona Ramba, foto: Ovidiu Matiu/15.08.2012