*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

BC Mures - CSU Sibiu 89-83

CSU Sibiu a suferit prima înfrângere cu Miodrag Perisic pe bancă, după patru victorii consecutive, fiind învinsă în deplasare de către BC Mureș cu scorul de 89-83 (27-21, 19-19, 22-23, 21-20).

După un început de meci echilibrat, mureșenii, care ocupă locul al doilea în clasamentul Ligii Naționale, s-au instalat la conducere și și-au adjudecat primul sfert cu 27-21. Gazdele au început mai bine și cel de-al doilea sfert, având în minutul 7 al acestuia un avans de 14 puncte, 46-32, dar sibienii au reușit un parțial de 8-0, iar scorul pauzei a fost 46-40. Sfertul al treilea a fost echilibrat, sibienii și l-au adjudecat la diferență de un punct, astfel că înaintea ultimelor 10 minute de joc tabela indica 68-63 în favoarea echipei gazdă. În ultimul sfert sibienii au reușit să preia conducerea, având 81-78 în minutul 8, dar mureșenii au reușit să întoarcă scorul grație unui parțial de 8-0 și să se impună la final la 6 puncte diferență, 89-83.

Principalii marcatori ai sibienilor au fost Mihai Paul, cu 26 de puncte (4x3) și 7 pase decisive, Christopher Lee cu 23 de puncte și 11 recuperări și Devon Austin cu 16 puncte (4x3, eliminat pentru 5 greșeli personale în minutul 2 al ultimului sfert). De cealaltă parte s-au remarcat Andrija Ciric cu 21 de puncte (3x3), Liviu Dumitru cu 17 puncte (3x3) și Gediminas Navickas cu 16 puncte (1x3).

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc pe teren propriu, sâmbătă, 22 decembrie, împotriva celor de la CSM București, în ultima etapă a turului Ligii Naționale.