CSU Sibiu - CSU Ploiesti 92-69

CSU Sibiu a învins în Sala Transilvania pe CSU Ploiești cu scorul de 92-69 (19-13, 30-18, 22-16, 21-22), obținând o nouă victorie importantă în actualul sezon al Ligii Naționale la baschet masculin. Acest meci a reprezentat revenirea lui Brandon Johnson în echipa sibiană.

Sibienii au început în forță partida, marcând 7 puncte fără să primească vreunul. Primul sfert a fost dominat de gazde, care și l-au adjudecat cu scorul de 19-13. Al doilea sfert a debutat cu o aruncare de 3 puncte reușită de Austin, anunțând continuarea perioadei bune de joc a sibienilor. În acest sfert, oaspeții au reușit 18 puncte, în timp ce galben-albaștrii au înscris 30, astfel că la pauza mare tabela indica 49-31 pentru echipa sibiană. După pauză, diferența de scor în favoarea sibienilor a continuat să crească, iar în minutul 27 avantajul era de 26 de puncte, 65-39. În minutul 29 s-a înregistrat cea mai mare diferență de scor a meciului, de 29 de puncte, când tabela indica 71-42. Ploieștenii au reușit apoi 5 puncte pe finalul sfertului, astfel că înaintea ultimelor minute scorul era 71-47. Ultimul sfert al meciului a fost cel mai echilibrat, iar echipa ploieșteană și l-a adjudecat la diferență de un punct. În ultimele minute ale meciului antrenorul Miodrag Perisic i-a trimis pe parchet și pe Cristian Ban, Victor Diaconescu și Vlad Tincu.

Marcatorii echipei sibiene au fost: Devon Austin cu 23 de puncte (5x3), 6 recuperări, Matija Ceskovic – 22 de puncte (4x3), 7 pase decisive, Milos Bojovic – 21 de puncte (1x3), 5 recuperări, Kyle Nelson – 11 puncte (1x3), 6 recuperări, Christopher Lee – 10 puncte, 5 recuperări, Brandon Johnson – 5 puncte. De cealaltă parte, principalii marcatori au fost Gerald Lee cu 15 puncte, Filip Adamovic cu 14 puncte (2x3) și Levente Szijarto cu 8 puncte (2x3).

Sibienii au avut un procentaj de 56% la aruncările de 2 puncte (20/36), 58% la 3 puncte (11/19) și 79% la aruncările libere (19/24), un total de 32 de recuperări (7 ofensive, 25 defensive), 14 pase decisive, 8 intercepții, dar și 14 mingi pierdute. Procentajele adversarilor au fost 54% la aruncările de 2 puncte (14/26), 36% la 3 puncte (9/25) și 64% 14/22 de la linia de libere, ei reușind 21 de recuperări (4 ofensive, 17 defensive), 12 pase decisive, 6 intercepții, dar au și pierdut 17 mingi.