Clutch-time

Clutch-time

Material preluat din CSU Fans Magazin Nr. 129

În sportul profesionist, mai ales în cel nord-american, este folosit foarte des termenul clutch time, cu referire ultimele secvențe (secunde, zeci de secunde) ale unui meci când scorul este foarte strâns și, cum este de așteptat, presiunea pe ambele echipe foarte mare. În NBA, acest clutch time este definit ca ultimul minut de joc al unui meci în care diferența dintre cele două echipe este de cel mult 3 puncte. Legat de această perioadă a jocului, avem clutch teams (echipele ce fac față acestei presiuni și știu să gestioneze foarte bine finalurile de partidă) și clutch players (jucători foarte eficienți în respectivele momente).

Dorind să analizăm Liga Națională de Baschet Masculin din persectiva echipelor ce performează cel mai bine sub presiunea timpului de joc, am stabilit clutch time-ul ca fiind un minut de joc și o diferență de cel mult 5 puncte. Ținând cont de acest aspect observăm că, până în primele 16 etape din sezonul 2013/14, 25 partide s-au decis în ultimul minut de joc.

SCM U Craiova a disputat 7 partide al cărui câştigător s-a stabilit abia în ultimele 60 secunde de joc, Energia Rovinari 6, iar CSM Oradea, U Cluj Napoca şi CSU Ploieşti câte 5.

Niciuna dintre ele însă nu a reușit să gestioneze perfect fiecare final de partidă. Singura echipă din LNBM care a făcut acest lucru este CSU Atlassib Sibiu.

Sibienii au fost de 3 ori în această situație și au câștigat de fiecare dată.

Primul astfel de meci a avut loc în etapa a 3-a, în deplasarea de la Energia Rovinari. ”Vulturii” s-au impus cu 105 – 94, la capătul unui joc ce a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a-și desemna câștigătoarea. Cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar, Energia conducea cu 82 – 81. Scorul după 40 minute de joc a fost 87 – 87, iar repriza de prelungire a fost la discreția sibienilor.

Și meciul retur cu gorjenii a fost la fel de strâns, dar nu a mai avut nevoie de overtime. În ultimul minut de joc, CSU Atlassib a intrat cu un avantaj de 3 puncte, 74 – 71. Ecartul a crescut la 4 lungimi, 75 - 71 după o liberă transformată de Milos Bojovic, iar acesta a fost și scorul final, Energia ne având puterea de a reveni pe tabelă, cum o făcuse în tur.

Al treilea meci (al doilea cronologic) în care elevii lui Miodrag Perisic au ieșit învingători gestionând o diferență minină a fost cel cu Gaz Metan Mediaș, din etapa a 8-a. Atunci, cu 60 secunde până la ultima sirenă, Mediașul conducea cu 67 – 66, iar cu 35 secunde rămase de joc, cu 70 – 68. Matija Ceskovic a întors însă scorul, cu un coș de la mare distanță, iar Kyle Nelson și același Ceskovic au transformat câte o aruncare liberă pentru a stabili scorul final, 73 – 70 în favoarea galben-albaștrilor.

CSU Atlassib a mai disputat un meci pe care îl putem încadra în această categorie, victoria cu 77 – 75 în fața celor dela BC Mureș, însă nu l-am inclus în top deoarece în ultimul minut de joc nu s-a marcat niciun punct.

Așadar, Sibiul are un procentaj perfect în ceea ce privește gestionarea finalurilor strânse de meci, fiind singura echipă din LNBM care nu a pierdut nicio astfel de partidă.

Pe locul 2 în clasament se află U Mobitelco Cluj Napoca, cu o rată de reușită de 80% (4 victorii din 5 meciuri), iar pe poziția a treia se clasează BC Mureș, cu 67% (2 victorii din 3 partide).