*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

CSU Sibiu - CSM U Oradea 86 - 84

CSU Sibiu s-a impus la limită pe teren propriu în fața echipei CSM U Oradea cu scorul de 86-84 (24-23, 23-25, 15-23, 24-13), la capătul unui meci cu final dramatic.

Oaspeții au început mai bine meciul, iar în minutul 7 conduceau cu 18-11. Sibienii au reușit însă până la finalul sfertului să echilibreze partida, astfel încât la finalul primelor 10 minute de joc gazdele se aflau în avantaj, 24-23. Sfertul al doilea a fost cel mai echilibrat al meciului, cele două echipe aflându-se alternativ la conducere pe tabela de marcaj. Echipa orădeană a reușit totuși să își adjudece acest sfert la o diferență de două puncte, la pauză fiind astfel rândul oaspeților să aibă un punct avans, 48-47. După pauză, echipa vizitatoare s-a instalat la conducerea jocului și a condus în permanență pe tabelă, distanțându-se la 9 puncte la finalul celui de-al treilea sfert, 71-62. Ultimele 10 minute ale jocului au început în aceeași notă de dominare a echipei orădene, iar la jumătatea ultimului sfert scorul era 78-71 pentru oaspeți. De acolo însă a început revenirea sibienilor, iar după un parțial de 9-1, "galben-albaștrii" se aflau din nou în avantaj, 80-79. Finalul partidei a fost unul dramatic. Cu un minut inainte de final tabela indica egalitate, 84-84. După două ratări ale echipei sibiene, oaspeții se aflau în atac cu doar câteva secunde înainte de final, părând a avea prima șansă la câștigarea partidei. Brandon Johnson însă a reușit o intercepție, marcând două puncte cu doar patru secunde înainte de final și aducând victoria echipei sibiene, scor final 86-84.

Marcatorii sibienilor au fost: Milos Bojovic - 20 de puncte, 6 pase decisive, Octavian Popa Calotă - 16 puncte (3x3), 4 pase decisive, Slobodan Popovic - 14 puncte (4x3), 4 recuperări, Brandon Johnson - 10 puncte, 6 pase decisive, Drazen Bubnic - 9 puncte (1x3), 5 recuperări, LeVar Seals - 8 puncte, 4 recuperări, Flavius Lăpuște - 3 puncte (1x3). De cealaltă parte, princupalii marcatori au fost Marcus Hatten - 23 de puncte (4x3), Daniel Dillon - 17 puncte  (1x3) și Mladen Pantic - 15 puncte.

În următoarea etapă, echipa sibiană întâlnește în deplasare pe U BT Cluj-Napoca, vineri, 31 octombrie, de la ora 18:00.