U BT Cluj - CSU Sibiu 82 - 83

CSU Sibiu s-a impus în deplasare pe terenul celor de la U BT Cluj-Napoca cu scorul de 83 - 82 (23-22, 14-25, 21-17, 25-18), în urma unui nou meci cu final dramatic.

Echipa sibiană a început mai bine meciul și conducea în minutul 3 cu scorul de 10-2. Gazdele au echilibrat apoi meciul, astfel că la finalul primului sfert tabela arăta 23-22 pentru sibieni. În cel de-al doilea sfert, clujenii au reușit să treacă în avantaj și s-au instalat la conducerea jocului, iar în minutul 7 avantajul era de 10 puncte, 40-30, aceeași diferență consemnându-se și la pauză, 47-37. La reluarea jocului, sibienii au încercat să recupereze din handicap și să reintre în meci, reușind să își adjudece cel de-al treilea sfert, înaintea ultimelor 10 minute scorul fiind 64-58. În ultimul sfert, jocul a continuat în aceeși notă, gazdele reușind să își păstreze avantajul de pe tabelă, cu 3 minute înainte de final conducând cu 8 puncte, 80-72. Finalul de meci a aparținut însă sibienilor și în special lui LeVar Seals, care cu cele cinci puncte marcate pe final, o aruncare de 3 puncte și două libere transformate, a adus victoria "galben-albaștrilor", scorul final fiind 83-82 în favoarea echipei oaspete.

Marcatorii echipei sibiene au fost: Milos Bojovic - 24 de puncte (3x3), 4 recuperări, LeVar Seals - 18 puncte (3x3), 4 recuperări, Christopher Lee - 13 puncte, 9 recuperări, Slobodan Popovic - 10 puncte (1x3), 4 recuperări, Brandon Johnson - 8 puncte, 4 recuperări, Octavian Popa Calotă - 6 puncte, 5 pase decisive, Drazen Bubnic - 4 puncte. De la gazde, principalii marcatori au fost Curtis Millage - 19 puncte (2x3), Mihai Silvășan - 11 puncte (1x3), Darius Hargrove - 11 puncte.

În următoarea etapă, CSU Sibiu se deplasează la Steaua CSM București, duminică, 9 noiembrie 2014, de la ora 17:00, in direct la Digi Sport.