Steaua Bucuresti - CSU Sibiu 78-65

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat la București, pe terenul celor de la Steaua CSM Eximbank, cu scorul de 65-78 (10-14, 18-24, 18-23, 19-17).

Echipa gazdă a început bine meciul și conducea după un minut și jumătate de joc cu 6-0. Sibienii au marcat primele puncte abia după două minute și jumătate de joc și, deși erau conduși cu 12-2 în minutul 6, au reușit apoi un “parțial” de 8-2, astfel că avantajul Stelei era după primul sfert de doar 4 puncte, 14-10. În sfertul al doilea, echipa bucureșteană și-a continuat jocul bun și a profitat și de greșelile din jocul “galben-albaștrilor”, tabela indicând la pauză scorul de 38-28 pentru gazde. Nici după pauză sibienii nu au reușit să revină în meci, iar avansul Stelei s-a majorat la 15 puncte înainte de ultimul sfert al partidei, 61-46. Sfertul al patrulea a fost singurul pe care echipa sibiană și l-a adjudecat. Cu trei minute și jumătate înainte de finalul meciului bucureștenii conduceau cu 24 de puncte, 76-52, dar oaspeții au izbutit să mai reducă din handicap până la final, marcând 13 puncte și mai primind doar două, stabilind astfel scorul final al partidei, 78-65 în favoarea Stelei, singura echipă neînvinsă până acum în Liga Națională.

Pentru echipa sibiană au marcat: Cristopher Lee – 14 puncte (2x3), LeVar Seals – 13 puncte (1x3), Brandon Johnson – 10 puncte (1x3), Drazen Bubnic – 9 puncte (1x3), Milos Bojovic – 6 puncte (1x3), Octavian Popa Calota – 6 puncte, Slobodan Popovic – 4 puncte, Flavius Lăpuște – 3 puncte. Din echipa Stelei principalii marcatori au fost Pankracije Barac – 15 puncte (1x3), Travis Watson – 15 puncte și Titus Nicoară cu 14 puncte.

Etapa viitoare CSU Sibiu întâlnește pe propriul teren pe BC Timba Timișoara, marți, 18 noiembrie 2014.