*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

CSU Sibiu - BC Mures 91 - 78

CSU Sibiu s-a impus pe teren propriu în fața echipei BC Mureș Târgu Mureș cu scorul de 91 - 78 (21-30, 22-23, 22-6, 26-19), în urma unui meci cu două reprize diametral opuse în ceea ce privește jocul echipei sibiene. Oaspeții au început în forță partida, cu o aruncare de 3 puncte, și au reușit să își adjudece primul sfert la o diferență de 9 puncte În primele 10 minute ale meciului sibienii s-au aflat o singură dată la conducere pe tabela de marcaj, la scorul de 9-8. Sfertul al doilea a fost mai echilibrat, dar "galben-albaștrii" nu au izbutit să reintre în meci, astfel că la pauză tabela indica scorul de 53-43 în favoarea echipei din Târgu Mureș. Sibienii au început sfertul al treilea parcă deciși să întoarcă soarta partidei, s-au apropiat pe tabelă, iar grație "parțialului" de 11-0 înregistrat în ultimele 5 minute ale sfertului au trecut în avantaj, înaintea ultimelor 10 minute de joc scorul fiind 65-59 în favoarea lor. Ultimul sfert a aparținut tot echipei sibiene, care a continuat să se distanțeze pe tabelă, obținând o victorie importantă, la 13 puncte diferență, scor final 91-78.

Marcatorii echipei sibiene au fost Milos Bojovic - 26 de puncte (1x3), 4 recuperări, LeVar Seals - 20 de puncte (4x3), 4 intercepții, Christopher Lee - 17 puncte, 15 recuperări, Octavian Popa Calotă - 11 puncte (1x3), 6 pase decisive, Brandon Johnson - 9 puncte (1x3), 3 recuperări, Flavius Lăpuște - 4 puncte (1x3) și Drazen Bubnic - 4 puncte. De cealaltă parte, principalii marcatori au fost Matija Ceskovic - 19 puncte, 4 recuperări, Ousmane Barro - 16 puncte, 12 recuperări, Filip Adamovic - 15 puncte (2x3), 6 pase decisive

În următoarea etapă, echipa sibiană se deplasează la Gaz Metan Mediaș, sambata, 6 decembrie, ora 18:00.