*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

BC Timisoara - CSU Sibiu 92-75

CSU Sibiu a fost învinsă în meciul disputat pe terenul celor de la BC Timișoara cu scorul de 75-92 (20-17, 16-21, 13-24, 26-30), terminând astfel prima parte a campionatului cu o înfrângere.

Partida a început echilibrat, iar în primele 4 minute de joc cele două echipe s-au succedat la conducere. După ce gazdele au condus cu 11-8, a urmat un parțial de 12-0 al sibienilor, scorul devenind 20-11 pentru oaspeți. Finalul sfertului a aparținut însă gazdelor, care s-au mai apropiat pe tabelă, astfel că primele 10 minute s-au încheiat cu scorul de 20-17 în favoarea echipei sibiene. Oaspeții au început bine al doilea sfert, iar la jumătatea acestuia aveau 11 puncte avantaj, 32-21. Timișorenii au revenit însă în joc și au reușit chiar să preia conducerea pe tabelă, la pauză aceștia având un avantaj de 2 puncte, 38-36. După reluarea jocului, gazdele și-au continuat jocul bun, au reușit să majoreze diferența pe tabelă si aveau înaintea ultimelor 10 minute rămase de joc un avans de 13 puncte, 62-49. Sibienii nu au reușit să revină în meci, ultimul sfert a fost adjudecat tot de către echipa timișoreană, meciul încheindu-se cu scorul de 92-75 în favoarea gazdelor.

Marcatorii echipei sibiene au fost: Milos Bojovic - 20 de puncte (1x3), 3 recuperări, 3 pase decisive, Leroy Hurd - 19 puncte (1x3), 7 recuperări, LeVar Seals - 13 puncte, 5 recuperări, Slobodan Popovic - 10 puncte (2x3), Brandon Johnson - 6 puncte, Christopher Lee - 3 puncte, 6 recuperări, Octavian Popa Calotă - 2 puncte, Flavius Lăpuște - 2 puncte. De cealaltă parte, principalii realizatori au fost Vladimir Tica - 21 de puncte (1x3), 5 recuperări, Zlatan Jovanovic - 15 puncte (2x3), 8 pase decisive, Dalibor Persic - 14 puncte.

CSU Sibiu va reveni în campionat în cea de-a treia etapă a returului, când va întâlni în fața propriilor suporteri echipa CSU Ploiesti. În prima etapă, echipa sibiană va sta. Până atunci însă, "galben-albaștrii" vor mai avea de disputat meciurile din turul al doilea al Cupei României. Sibienii vor întâlni formația Energia Tg. Jiu, primul meci urmând a avea loc în data de 5 ianuarie 2015, pe terenul gorjenilor, returul disputându-se pe 9 ianuarie, la Sibiu.