CSU Sibiu - Energia Tg. Jiu 102 - 94

CSU Sibiu s-a impus cu scorul de 102 - 94 (25-13, 15-14, 16-33, 29-21, 17-13) în fața echipei Energia Tg. Jiu, la capătul unui meci dramatic, care a necesitat și o repriză de prelungiri. În urma acestei victorii, echipa sibiană s-a calificat in Final four-ul Cupei României.

În meciul tur, disputat la Târgu Jiu, echipa gorjeană s-a impus cu scorul de 82-78, astfel că sibienii aveau nevoie de o victorie la 4 puncte pentru calificarea în faza următoare a competiției. "Galben-albastrii" au început bine partida și s-au desprins repede pe tabelă, conducând pe parcursul primului sfert chiar și la 15 puncte diferență, 25-10. Și-au adjudecat primele 10 minute la o diferență de 12 puncte, 25-13, după ce oaspeții au reușit să înscrie o aruncare de 3 puncte în ultimele secunde ale sfertului. Sfertul al doilea a fost mai echilibrat, dar gorjenii nu au izbutit să se apropie totuși pe tabelă, astfel că la pauză scorul era 40-27 în favoarea echipei sibiene. În debutul celui de-al treilea sfert, sibienii și-au majorat avansul, conducând în minutul 4 la o diferență de 17 puncte, 50-33. Oaspeții au început însă să revină apoi în joc, s-au apropiat pe tabelă, reușind să egaleze la 55 în ultimul minut al sfertului, treacând apoi chiar în avantaj. Gorjenii au izbutit să întoarcă scorul, iar înaintea ultimelor 10 minute de joc tabela indica 60-56 în favoarea acestora. În sfertul patru a fost rândul oaspeților să se distanțeze pe tabelă, avand după trei minute de joc un avans de 10 puncte, 68-58. Dar a fost de asemenea și rândul sibienilor să revină în meci, iar cu trei minute înainte de final Milos Bojovic a adus egalarea la 73. Finalul a fost dramatic, echipa sibiană s-a impus la o diferență de 4 puncte, 85-81, insuficient însă pentru o calificare directă, astfel că meciul a intrat în prelungiri. În cele cinci minute de prelungiri, sibienii au reușit să se mențină la conducere și să își asigure la final calificarea în Final Four, scorul final al partidei fiind 102-94.

Pentru echipa sibiană au înscris: Milos Bojovic - 23 de puncte (2x3), 4 recuperări, Leroy Hurd - 23 de puncte (2x3), 7 recuperări, Christopher Lee - 16 puncte, 6 recuperări, LeVar Seals - 13 puncte (1x3), 3 recuperări, Octavian Popa Calotă - 10 puncte (2x3), 8 pase decisive, Gediminas Zyle - 9 puncte, 3 recuperări, Brandon Johnson - 5 puncte, Norbert Pascu - 3 puncte (1x3). Principalii marcatori ai oaspeților au fost: Louis Darby Jr. - 27 de puncte (1x3), 6 recuperări, Nemanja Milosevic - 19 puncte, 10 recuperări, Giordan Watson - 17 puncte (2x3) și Porter Troupe - 17 puncte (4x3).