U Cluj-Napoca - CSU Sibiu 71-97

CSU Sibiu s-a impus cu scorul de 97-71 (20-15, 32-16, 15-21, 30-19) în meciul disputat la Cluj, pe terenul Universității, echipă nou-promovată în acest sezon în Liga Națională de Baschet.

Echipa clujeană a început bine partida și conducea în minutul 4 cu scorul de 7-4. A urmat apoi un ''parțial'' de 12-0 al sibienilor, iar scorul a devenit 16-7. "Galben-albaștrii" și-au și adjudecat de altfel primul sfert cu 20-15. În cel de-al doilea sfert, sibienii au continuat jocul bun și și-au majorat considerabil avantajul, la pauză tabela indicând 52-31 în favoarea oaspeților. Sfertul al treilea a fost singurul pe care echipa clujeană a reușit să și-l adjudece, înaintea ultimelor 10 minute de joc scorul fiind 67-52. Ultimul sfert al partidei a aparținut oaspeților, care l-au câștigat cu 30-19, scorul final al meciului fiind 97-71.

Pentru sibieni au marcat: Milos Bojovic - 25 de puncte (1x3), 4 intercepții, LeVar Seals - 21 de puncte (5x3), 5 recuperări, Christopher Lee - 20 de puncte, 10 recuperări, Gediminas Zyle - 16 puncte (1x3), 4 recuperări, Brandon Johnson - 5 puncte, 6 pase decisive, Slobodan Popovic - 5 puncte (1x3), Georgian Păun - 3 puncte, Octavian Popa Calotă - 2 puncte. De la gazde, principalii marcatori au fost  Deandre Mays - 17 puncte, Alin Borșa - 14 puncte și Vasil Kyosev - 13 puncte.

În următoarea etapă, echipa sibiană va întâlni în Sala Transilvania pe CSU Ploiești. Partida va avea loc sâmbătă, 24 ianuarie 2015, cu începere de la ora 17.30, fiind transmisă în direct de Digisport.