CSM U Oradea - CSU Sibiu 84-83

CSU Sibiu a fost învinsă pe terenul celor de la CSM U Oradea cu scorul de 84-83 (21-21, 19-9, 26-20, 18-33), după un meci cu un final dramatic, în care echipa câștigătoare s-a decis în ultimele secunde. Milos Bojovic și nou-(re)venitul Matija Ceskovic au marcat împreună 58 din cele 83 de puncte ale echipei sibiene, fiind singurii care au reușit să înscrie mai mult de 10 puncte. A fost prima victorie a echipei orădene în fața sibienilor în acest sezon, după 3 înfrângeri consecutive, două în Cupa României si una în turul campionatului.

După un început bun al sibienilor, care au condus cu 7-0, partida s-a echilibrat, iar primul sfert s-a încheiat la egalitate, 21-21. În cel de-al doilea sfert, gazdele au arătat un joc mai bun și au reușit să se distanțeze pe tabelă, la jumătatea meciului scorul fiind 40-30 în favoarea echipei orădene. Nici după pauză sibienii nu au reușit să reintre în joc, oradenii au continuat să își majoreze avansul, iar înaintea ultimelor 10 minute de joc conduceau cu scorul de 66-50. În ultimul sfert s-a văzut însă o altă față a echipei sibiene. După ce în minutul 3 tabela indica 69-52 și totul părea decis, jocul a început să se schimbe, "galben-albaștrii" au început să reducă din handicap, iar cu doar un minut înainte de final tabela indica egalitate la 79. Apoi Subotic a marcat 2 puncte plus o aruncare suplimentară, după care sibienii au trecut în avantaj cu 7 secunde înainte de final, prin 4 aruncări libere transformate pe rând de Ceskovic si Bojovic. Ultima acțiune a meciului a apaținut însă orădenilor, care au reușit să înscrie prin Nuhanovic și să câștige la diferență de doar un punct, 84-83.

Marcatorii sibienilor au fost: Milos Bojovic - 32 de puncte (3x3), 5 recuperări, Matija Ceskovic - 26 de puncte (4x3), 3 pase decisive, Christopher Lee - 9 puncte, Octavian Popa Calotă - 6 puncte (1x3), 4 pase decisive, Brandon Johnson - 4 puncte, 4 recuperări, Gediminas Zyle - 4 puncte, Leroy Hurd - 2 puncte, 3 recuperări. De cealaltă parte, principalii marcatori au fost: Radovan Markovic - 21 de puncte (4x3), Daniel Dillon - 17 puncte și Vujadin Subotic - 14 puncte (3x3).

Pentru echipa sibiană urmează "derby-ul Ardealului"  împotriva celor de la U BT Cluj Napoca, meci care va avea loc în Sala Transilvania, vineri, 6 februarie, cu începere de la ora 18.00.