Thriller in Miami

Ceea ce se anunta a fi cea mai interesanta partida a serii a avut loc in American Airlines Arena din Miami intre gazdele de la Miami Heat si Utah Jazz. Din nou spectacolul a fost la el acasa in arena din Miami, gazdele reusind sa se impuna in cele din urma cu scoru de 88-86 dupa un meci de infarct. Inaintea acestei partide ambele echipe aveau o serie de 6 meciuri castigate consecutiv, iar gazdele de la Heat aveau nu mai putin de 13 meciuri castigate la rand acasa.

Meciul a inceput dezastruos pentru Heat, care dupa primul sfert erau condusi cu 30-18, si se parea ca vizitatorii din Salt Lake City vor castiga in fata lui Miami pentru prima data din 15 ianuarie 2004.

In prima repriza gazdele au transformat doar 36 % din aruncarile pe care le-au avut din actiune, lucru care a facut ca Utah sa conduca la pauza cu scorul de 48-35. Nimic nu parea sa anunte revenirea incredibila a gazdelor, mai ales ca Antoine Walker, cel care avea sa faca diferenta in cele din urma nu avea nici un cos marcat inainte de a se intra in sfertul al 4-lea, iar Shaq nu stralucea ca sa nu mai vorbim de absenta lui Dwyane Wade.

Insa un sfert al 4-lea impecabil facut de gazde a dus la rasturnarea rezultatului, Walker a marcat toate cele 13 puncte pe care le-a avut in ultimele 12 minute de joc efectiv, Jason Williams a adaugat 15, Shaq 13, Eddie Jones 12 si Udonis Haslem 10 puncte si 10 recuperari, in timp ce de la gazde s-au remarcat Carlos Boozer cu 20 de puncte si 13 recuperari, si Mehmet Okur care a terminat partida cu 19 puncte si 10 recuperari.

In ciuda faptului ca Utah conducea in ultimul minut de joc, cei de la Heat au reusit sa se impuna in special datorita tacticii pe care a pregatit-o Pat Riley, care a preferat sa le spuna elevilor sai sa incerce sa obtina aruncari libere si sa nu incerce sa marcheze din actiune, in ultima secunda Carlos Boozer fiind fortat sa rateze o aruncare prin care oaspetii ar fi putut sa forteze intrarea in prelungiri.

Echipa    Sfertul 1    Sfertul 2    Sfertul 3       Sfertul 4    Final

Jazz             30            18             26               12           86

Heat            18            16             25               28           88

Barbosa straluceste iar Suns trec cu usurinta peste Rockets

La ora inceperii meciului, Luni 12 Martie 2007, un numar de 18.422 de spectatori s-au strans in "US Airways Center" din Phoenix, Arizona pentru a vedea la treaba doua din cele mai puternice echipe ale Conferintei de Vest: Phoenix Suns si Houston Rockes. In fata proprilor suporteri, Marion si trupa castiga cu scorul de 103 la 82 in fata lui McGrady si compania.

Leandro Barbosa si-a egalat propriul record al carierei cu 32 de puncte reusite in 2 meciuri din trei, pentru echipa din Arizona, care astfel se afla la o serie de 10 victorii si doar o infrangere de la "All-Star Game" pana in prezent. Brazilianul celor din Phoenix are sanse din ce in ce mai mari sa castige titlul de "Rezerva Anului", din cele 18 aruncari incercate, 12 rezultand cu puncte pentru echipa. Pana si vedeta de la Houston, Tracy McGrady declara ca a fost uimit de viteza micutului brazilian.

Shawn Marion marcheaza 14 puncte, realizeaza 15 recuperari, dintre care 7 ofensive si 8 defensive, 3 capace de efect si 2 interceptii purtand echipa sa la a-6-a victorie consecutiva impotriva "Rachetelor", a-3-a victorie din acest sezon.

Antrenorul de la Suns, Mike D'Antoni nu a putut sa isi dirijeze elevii sai spre victoria cu numarul 200 din cariera sa de antrenor in NBA, acesta acumuland rapid 2 faulturi tehnice, din cauza unor insulte aduse arbitrului Ron Olesiak, cu 5 minute inaintea incheierii sfertului 3, fiind astfel trimis in tribune, pentru prima data in ultimele 2 sezoane.

De la Phoenix Suns s-au mai remarcat in evolutiile lor bune Steve Nash cu 6 recuperari, 8 pase decisive si 10 puncte, Boris Diaw cu 15 puncte, 2 pase decisive si 2 recuperari si Amare Stoudemire cu 12 puncte si 6 recuperari.

Tracy McGrady aparat de catre Marion nu a marcat decat 19 puncte, avand doar 8 aruncari reusite din nu mai putin de 28, insa si-a servit coechipierii cu 4 pase decisive. Yao Ming care a marcat 37 de puncte in disputa de duminica seara, pe propriu cu Orlando Magic, a avut deja obisnuita sa problema in fata jocului rapid practicat de catre Suns. Pivotul din Houston a marcat 10 puncte, insa nu a reusit decat  o aruncare din 9 incercate in 30 de minute frustrante. Pe o perioada de 2 minute si 37 de secunde din sfertul 4, Yao a fost blocat in repetate randuri de catre Kurt Thomas, a fost "prins" de doua ori in spatiul de 3 secunde, si a comis doua faulturi ofensive, lucru care a pus punct expeditiei sale in Phoenix.

Juwan Howard a maracat 7 aruncari din 7, insa cele 14 puncte marcate fiind insuficiente pentru a ameninta trupa lui Nash.

Pe langa Howard si McGrady, in jocul celor de la Houston Rockets s-au mai remarcat Chuck Hayes cu 13 puncte, 5 recuperari ofensive si 5 defensive si Rafer Alston cu 7 puncte si 4 pase decisive.