Ce spune presa (19 martie 2007)

Bogdan Branza

Cu toţi cei trei americani ,,afectaţi” de enterocolită titulari sâmbătă seară, BC Mureş s-a impus fără probleme în faţa CSU Atlassib Sibiu, cu scorul de 94-78. ,,Universitarii” au pierdut partida pe apărare, acolo unde a lipsit Little, rămas în Statele Unite.

(…)

Înfrânţi în sfertul 3

Kabengele continuă să facă cel mai bun joc al său de la revenirea la Sibiu, combinând pătrunderile cu aruncările din spatele liniei de 6,25 metri, însă singur nu poate ţine piept ,,tigrilor” de pe Mureş. Trif, McCullough şi Andersonţară. ,,Am evoluat foarte slab în apărare. S-a simţit absenţa lui Little. Ei şi-au făcut jocul normal, cu un procentaj mult mai bun la aruncările de trei puncte. Noi am reuşit doar trei din 12 încercări. A fost exact ca la meciul lor cu Dinamo, noi fiind în postura bucureştenilor. Acum suntem obligaţi să batem Clujul, mai ales că este şi un joc al orgoliilor”, a comentat după joc Bogdan Spânu. Pentru CSU, cei mai buni marcatori au fost Kabengele (24), McFarland (17) şi Clavon (14), în timp ce de la BC Mureş s-au remarcat în special McCullough (27), Anderson (20) şi Cooley (15). Tot în etapa cu numărul 24, Gaz Metan Mediaş a cedat pe propriul teren, 49-74, cu Dinamo Gealan. După o primă repriză extrem de echilibrată (34-35), echipa antrenată de Horea Rotaru a realizat un sfert trei dezastruos, în care au marcat doar două puncte (!), primind în schimb 21., de la trei puncte, coordonaţi excelent de Cooley, sunt armele letale cu care Mihai Corui dă lovitura de graţie Sibiului încă din acest sfert. Unul încheiat cu 33-18 pentru gazde, concludent pentru pasa proastă a oaspeţilor sâmbătă seara. La 82-59, meciul era deja jucat. Ultimele zece minute se consemnează o evoluţie mult mai bună a universitarilor, dar insuficient pentru a se mai schimba ceva până la final. Singurul spectacol egal s-a derulat în tribune, acolo unde galeriile înfrăţite ale celor două formaţii s-au întrecut în scandări, demonstrând încă o dată că sunt cei mai frumoşi suporteri din

Cristi Florea

CSU Atlassib a fost pe val doar trei meciuri. Simbata, elevii lui Bogdan Spinu au incasat-o din nou. Fara Little, nerevenit din America, si cu Blacksheare si Evans in eclipsa totala de forma, sibienii au tinut piept doar o repriza. Au avut citeva reveniri spectaculoase, dar au cedat definitiv in actul secund, cind nu le-a mai iesit nimic.

Start gresit

Cu aproape o ora inainte de inceputul meciului, sala din Tg. Mures era plina ochi. Peste 100 de sibieni creau o atmosfera de mare meci, cintind si agitind steaguri galbene in fata unei galerii fair-play a muresenilor. Erau ingredientele potrivite pentru un meci mare. Fara Little, nerevenit din America, sibienii au inceput slab meciul. Cu Evans nerefacut dupa accidentare si cu Blacksheare in lipsa de forma, gazdele s-au desprins pe tabela, pina la 12-5, la mijlocul primului sfert. Time-out-ul cerut de Spinu a avut efectul scontat si sibienii au restabilit echilibrul pe tabela. Nu pentru mult timp. Mc Farland a acumulat in minutul 9 a treia greseala personala si scorul a devenit 28-17 la finele primului sfert.

(…)

Fara orizont

La cabine, sibienii au uitat care a fost cheia succesului din sfertul doi. Nu le-a mai iesit absolut nimic. Doar Calota, Kabengele si Mc Farland au mai izbutit cite ceva. In schimb, gazdele au defilat in pas de vals. Au facut ce-au vrut pe teren. Au condus cu 82-59 la finele sfertului trei si era clar ca nu se mai punea problema invingatoarei.  Le-a permis sibienilor sa mai reduca din diferenta, iar meciul s-a incheiat cu o victorie clara a gazdelor, 94-78.

Antrenorii celor doua echipe au declarat urmatoarele pentru HalfCourt:

Bogdan Spanu, antrenor CSU Sibiu

“Adversarii aveau 8 puncte la pauza mare, remontabile pentru o echipa ca a noastra. Meciul s-a “rupt” insa in sfertul 3, cand muresenii ne-au marcat 33 de puncte. Desi la antrenamente repetasem scheme prin care sa “strangem” pe extreme la aruncatorii adversi, apararea noastra nu a respectat sarcinile trasate inainte de joc.

Noi am incetat sa mai jucam colectiv. Ori e clar ca nu poti castiga la Targu Mures jucand individual.

Arbitrajul a fost corect. Au fost, cred, 2 decizii care m-au nemultumit, insa ele nu au schimbat in nici un caz soarta meciului.”

Mihai Corui, antrenor Muresul Targu Mures

“O atmosfera extraordinara si un meci foarte frumos pentru fanii nostri, care au venit in numar mare sa ne vada. A fost de parca se juca un mare meci european, nu un meci din campionatul Diviziei A la baschet.

Nu s-a pus problema invingatorului din secunda 1 si pana la sfarsitul meciului.

Adversarii nostri veneau dupa 2 victorii de moral, la Otopeni – pe care noi nu reusisem sa ii batem – si Valcea, asa ca ne-am luat toate masurile sa ii intampinam cum se cuvine.

Toti jucatorii mei au jucat foarte bine, as dori sa il remarc in mod deosebit pe Trif, care l-a tinut foarte bine pe Blacksheer, fortandu-l sa marcheze doar cateva puncte. A fost si ziua lui si fanii i-au daruit un tort.

In continuare, Muresul este o echipa si nu niste individualitati. Am dovedit in acest meci maturitate, punand punct langa punct si aratand ca fiecare punct si fiecare minge sunt hotaratoare.

Felicit inca odata jucatorii mei.”

Sergiu Bleahu

Atlassib Sibiu. Numele acesta dă fiori reci pe şira spinării suporterilor mureşeni. Campionatul trecut, suporterii au fost nevoiţi să privească o lecţie de baschet semnată Sibiu.

Baschetbaliştii lui Mihai Corui nu uită acest lucru, nici suporterii care doresc să plătească sibieniilor cu aceeaşi monedă. şi această şansă apare, pentru că în etapa douăzeci şi patru cele două echipe se întâlnesc în Polivalenta din Târgu-Mureş. Meciul de baschet este aşteptat şi de personalităţile importante. Rând pe rând, în Sala Polivalentă îşi fac apariţia preşedinta F.R. Baschet, Carmen Tocală, urmată de domnul ministru Laszlo Borbely, care nu vine singur, ci împreună cu soţia, la acest spectacol sportiv. Alte pesonalităţi importante, care au participat la acest meci au fost: Dinu Socotar, vicepreşedintele BC Mureş, urmat de fostul subprefect, Bukhard Arpad.

Baschetbaliştii BC Mureş par foarte concentraţi când ies la încălzire, iar la ultimele cuvinte dinaintea meciului, pe care dl. Mihai Corui le adresează jucătorilor, Selvey îşi întrerupe antrenorul şi le zice colegilor " Let' s give it all, for this people", adică " Să dăm tot ce putem, pentru aceşti oameni".

Acest meci a reprezentat totodată şi un duel al galeriilor, ştiindu-se că galeria suporterilor mureşeni est înfrăţită cu cea din Sibiu.

Se sărbătoreşte ziua de naştere a jucătorului mureşean George Trif, se cântă La Mulţi Ani, într-o atmosferă festivă, dar meciul trebuie să înceapă. şi începe neaşteptat de bine pentru mureşeni, la primul time-out, solicitat de către sibieni, scorul este de 12- 5, pentru ca la finalul primului sfert, echipa care a fost mai prezentă sub ambele panouri, BC Mureş, să se afle în avantaj, şi ce avantaj 28- 17, unul chiar liniştitor.

Suporterilor nu le vine să creadă. Sfertul al doilea începe la fel, mureşenii, conduc cu 7- 0 când se cere time-out de către Bogdan Spânu, antrenorul Sibiului. şi funcţionează oarecum, jucătorii sibieni marcând 11 puncte, la care mureşenii nu au replică. Brice Kabengele, face tot jocul sibienilor, dar de unul singur nu prea poţi reuşi, iar sfertul al doilea se termină cu mureşenii în avantaj, 49- 41.

Sfertul al treilea şi al patrulea reprezintă un fiasco. Suporterii ţin să-şi facă auzită prezenţa în sală, iar Mureşenii pe parchet. Ultimele două sferturi sunt câştigate tot de către elevii lui Mihai Corui, pe deasupra, publicul mureşean mai având parte şi de spectacol la slam-urile lui Selvey şi Brice Kabengele, acest jucător valoros al sibienilor care cu doar câteva săptămâni în urmă era să i se alăture formaţiei lui Mihai Corui.

Urmează Asesoft Ploieşti, iar după această victorie, atât baschetbaliştii, cât şi suporterii se gândesc cu încredere la acest meci, ce ar putea asigura biletele pentru accederea în play-off al formaţiei din Târgu-Mureş.