Suns castiga acasa la Dallas Mavericks dupa un thriller cu 2 reprize de prelungiri

Intr-un "El Classico" al conferintei Vestului, Miercuri, 14 Martie, Phoenix Suns infrange pe teren propriu echipa lui Dirk Nowitzki, Dallas Mavericks. Meciul nu a fost nici pe departe unul usor pentru niciuna dintre echipe, asta deoarece echipa castigatoare s-a decis dupa 2 reprize de prelungiri. Au trecut 3 ore si 6 minute de la inceperea partidei, disputata in American Airlines Center, Dallas, Texas: Steve Nash "& Co." au dovedit ca au nervii mai tari, castigand la doar 2 puncte avans, scorul final fiind 129 - 127.
    Dupa inceperea celei de a-2-a reprize de prelungiri, intr-un meci asemanator filmelor thriller, pivotul de la Suns, Amare Stoudemire decide ca este timpul sa incheie socotelile din acea seara: si acest fapt este confirmat atat de numarul impresionant de puncte marcate de acesta (41 la numar), cat si de cele 10 recuperari. Cu aceasta performanta, Stoudemire a fost declarat omul meciului; pe langa punctele marcate si recuperarile sale, Amare Stoudemire va provoca eliminarea lui Josh Howard si Eric Dampier in urma acumualrii greselilor personale, la inceputul celei de a-2-a reprize de prelungiri. Per total, Stoudemire a marcat 16 din 19 aruncari, dominanta sa sub ambele panouri amintind gruparii din Phoenix cat de mult a simtit lipsa acestui jucator in Finala Vestului, pierduta in fata echipei din Dallas, din sezonul precedent. Insa victoria celor din Phoenix se datoreaza si lui Steve Nash care in ultimul minut de joc regulamentar a marcat 10 puncte, 3 dintre acestea fiind obtinute in urma unei aruncari din "down-town", cu 2,7 secunde inaintea incheierii meciului. Aruncarea lui Nash a egalat scorul pe tabela, si practic a relansat partida. Steve Nash va incheia meciul cu 32 de puncte, 16 pase decisive si 8 recuperari (7 defensive, 1 ofensiva).
     Shawn Marion s-a a contribuit si el la aceasta batalie pentru suprematia Conferintei de Vest, marcand 15 puncte si avand 4 pase decisive, 8 recuperari defensive si 4 ofensive. Una din cele patru recuperari ofensive a contat probabil la fel de mult ca si treita lui Steve Nash din ultimele 2,7 secunde ale timpului regulamentar, aceasta deoarece Nash initial ratase prima aruncare de 3pct care ar fi adus scorul la egal, Marion recuperand mingea si pasand inapoi la Nash, care la a-2-a incercare, nu mai rateaza si trimite meciul in prelungiri.
         Leandro Barbosa nu a mai avut evolutia stralucitoare din meciul cu Houston Rockets, fiind eclipsat de Stoudemire. Totusi brazilianul de la Suns a marcat 17 puncte si a dat 3 pase decisive, suficient pentru a se numara printre principalii jucatori ai echipei din Phoenix, in acest meci. Insa tot Barbosa a ratat o aruncare la sfarsitul primei reprize de prelungiri, aruncare ce ar fi putut aduce victoria echipei sale cu 5 minute mai devreme, evitand a-2-a repriza de prelungiri. Dupa ce a ratat ocazia de a pune punct meciului, Barbosa a fost in cele din urma eliminat, datorita numarului de greseli personale acumulate. De la Phoenix Suns au mai marcat Raja Bell (11 puncte) si James Jones (9 puncte).
     De la echipa gazda, marcator principal a fost, ca de obicei, Dirk Nowitzki, care a inscris 30 de puncte, si a avut 16 recuperari (12 defensive, 4 ofensive) si 4 pase decisive. Nowitzki a avut o evolutie impresionanta in sfertul al-3-lea, cand a marcat 8 puncte din totalul de 30, si 7 recuperari, transformand handicapul de 16 puncte al echipei sale intr-un avans de 15 puncte la inceputul sfertului 4.
     Jerry Stackhouse marcheaza 33 de puncte, un record personal al acestuia in 3 sezoane petrecute la Dallas. Mavericks au inceput agresiv prima repriza de prelungiri, Jason Terry marcand 5 puncte in ultimele 48 de secunde, incluzand o treita peste Steve Nash, cu 4,5 secunde inaintea incheieii reprizei.
        Josh Howard si Eric Dampier, au fost eliminati in urma acumularii greselilor personale, iar Devin Harris s-a accidentat inca din al-2-lea sfert al meciului. Totusi Howard a inscris 19 puncte si Dampier 8, insa punctul forte a lui Dampier au fost recuperarile: 11 la numar, toate ofensive. Din 1973 si pana in prezent doar 2 jucatori au mai reusit performanta de a avea 11 recuperari, toate ofensive: Bill Laimbeer (11 recuperari pt Detroit Pistons, in 9 ianuarie 1993) si Popeye Jones (12 recuperari, tot pt Dallas Mavericks, in 10 martie 1994).
      Meciul s-a incheiat cu Nash recuperand o aruncare ratata a lui Nowitzki. Per total insa, ambii au avut momente de joc memorabile, dar si regretabile.
       Phoenix Suns mai au de jucat 18 meciuri iar Dallas Mavericks 19. Cele doua echipe sa intlnesc din nou pe 1 Aprilie (zi in care la noi se va juca All-Star Game-ul), acasa la Phoenix. Momentan, in acest sezon Mavericks au 1 victorie avans impotriva trupei lui Nash: 2-1.

Echipa       Sfert 1 Sfert 2 Sfert 3 Sfert 4 P.1 P.2 Final
Suns            32       28       16        35       9    9   129
Mavericks   18       35       38        20       9    7   127

Boston Celtics rup seria neagra de 18 infrangeri consecutive in fata celor de la Spurs

Confrunarea de sambata seara, dintre echipa gazda, San Antonio Spurs si oaspetii de la Boston Celtics a adunat in AT&T Arena din San Antonio, Texas un numar de 18.797 spectatori, care sperau sa vada o victorie meritata a favoirtilor. Putini din cei prezenti credeau ca meciul se va termina cu victoria celor de la Celtics, scorul final fiind 91-85.
     Boston Celtics veneau dupa infrangerea suferita vineri seara, in deplasare, cu Dallas Mavericks (106-101), iar Spurs tot dupa o infrangere suferita in deplasare, cu Milwuakee Bucks (101 - 90).
      Paul Pierce si-a condus echipa spre victorie intr-unul din cele mai neasteptate locuri: acasa la "Pintenii" din Texas. Ultima data cand echipa din Boston pleca cu o victorie din San Antonio a fost in 14 februarie 1990, iar ultima data cand Boston infragea acasa pe Spurs a fost pe data de 8 ianuarie 1997, sezonul dupa care Duncan a debutat in NBA. San Antonio au avut 18 victorii consecutive impotriva trupei lui Pierce, si 15 victorii consecutive pe teren propriu.
      Pierce a fost principalul marcator de la echipa sa, cu cele 30 de puncte inscrise, dar si-a ajutat coechipierii si in aparare, cu cele 5 recueprari defensive.
     Delonte West a marcat 23 de puncte si a dat 4 pase decisive, Al Jefferson a contribuit cu 20 de puncte si 12 recuperari (6 ofensive si 6 defensive) iar Rajon Rondo a avut nu mai putin de 14 recuperari (insa doar una ofensiva) si 6 pase decisive.
       Tony Parker a marcat 30 de puncte, a avut 2 recuperari ofensive si 2 defensive si doar 4 pase decisive, o cifra modesta pentru un conducator de joc. Pivotul de la Spurs, Tim Duncan a inscris 20 de puncte, 16 recuperari (4 ofensive, 12 defensive) si 3 pase decisive. Al-3-lea marcator principal de la Spurs in acest meci a fost Michael Finley cu doar 10 puncte.

Infrangerea gazdelor este confirmata si de numarul mic de aruncari reusite, doar 37%. Manu Ginobli cu siguranta nu a fost intr-o forma buna, lucru dovedit de un numar mic de puncte inscrise, adica 8. Ginobli a avut totusi 6 pase decisive, cele mai multe de la echipa sa in meciul de fata.
    Boston au inceput bine meciul, intrand in sfertul al-2-lea cu 14 puncte avans, si avand apoi un 10-0 "scoring run". Finalul sfertului 2 i gaseste pe Spurs la 5 puncte in spate, dupa ce acestia s-au folosit de procentajele slabe de la linia de libere ale echipei lui Pierce.
    Texanii erau la 13 puncte in spate (75-62) la sfarsitul sfertului 3, dupa ce cu putin timp inainte erau condusi cu 19 puncte avans. Insa Parker si compania au fost condusi tot meciul, incercand totusi o revenire in ultimul sfert, si chiar reusind sa preia conducerea de doua ori dar eforturile lor au fost zadarnice, in cele din urma victoria fiind obtinuta de oaspeti.

Echipa Sfertul 1 Sfertul 2 Sfertul 3 Sfertul 4 Final
Celtics    29          16          30         16         91
Spurs     15           25          22         23        85

Umilinta in Philadelphia
  In fata a peste 17 500 de spectatori prezenti la Wachovia Center din Philadelphia, echipa gazda a fost umilita de oaspetii de la Houston Rockets in urma unui meci care nu a avut istoric, “Rachetele” conducand ostilitatile de la inceputul partidei pana la sfarsit.
    “Nu am mai luat parte niciodata la un asemenea meci” a declarat starul celor din Houston, Tracy McGrady, care contribuit la succesul echipei sale marcand 21 de puncte si avand 8 pase decisive, la care a mai adaugat 4 recuperari, el fiind ajutat de Yao Ming, chinezul marcand 24 de puncte combinate cu 10 recuperari. De asemenea, Chuck Hayes a facut cel mai bun meci al sezonului, terminand cu 12 puncte si 13 recuperari pentru Houston.
    De cealalta parte cel mai bun marcator a fost Kyle Korver cu 17 puncte, urmat de Samuel Dalembert cu 12 puncte si 4 recuperari.
    Antrenorul gazdelor, Maurice Cheeks a recunoscut la sfarsitul partidei ca echipa sa nu a avut nici o sansa in acest meci, ei fiind net inferiori adversarilor.
    Cea mai clara victorie a celor de la Rockets in fata fostei echipe a lui Allen Iverson data din 16 februarie 1993, cand 76 ers pierdeau cu 114-149 in fata viitoarei echipe a lui “T-Mac”, iar cea mai umilitoare infrangere pe propriul teren a celor de la 76 ers data din 29 noiembrie 1972, cand echipa din Philadelphia (care in acel sezon a stabilit recordul negativ de victorii intr-un sezon regulat, avand doar 9 partide castigate si 73 de infrangeri) pierdea cu 91-139 in fata celor de la New York Knicks.
    In urma acestei victorii, Rockets au ajuns la 6 victorii si doar 2 infrangeri de cand Yao Ming a revenit dupa accidentare, si se anunta o candidata serioasa la titlul NBA.

Echipa   Sfertul 1 Sfertul 2 Sfertul 3 Sfertul 4 Final
Rockets   32         27          34            31       124
76 ers      15         25          16            18       74

Kobe in istorie
     Jucatorul lui L.A. Lakers a intrat in istoria echipei dupa ce a reusit incredibila performanta de a marca peste 50 de puncte in 2 meciuri consecutive (65 in fata celor de la Trail-Blazers si 50 in fata lui K.G.&Co.) Astfel Kobe a devenit primul jucator din istoria celor de la Lakers care reuseste aceasta performanta, dupa Elgin Baylor in 1962.
      Dar, dupa ce am vazut sezonul trecut in acel meci de neuitat din Staples Center impotriva lui Toronto Raptors in care Kobe a marcat nu mai putin de 81 de puncte am ajuns sa nu ne mai miram de reusitele sale, si de meciurile in care el singur face diferenta, dand impresia ca vine de pe alta planeta, reusind sa isi toarne plumb in ghetele adversarilor sai prin executiile miraculoase pe care le inventeaza atunci cand echipa sa are nevoie, in meciurile care se decid in stilul classic NBA, cu victorii la limita, in ultimele secunde. Un astfel de meci a avut loc vineri 16 februarie in Staples Center, unde L.A. Lakers erau condusi cu putine secunde ramase de joc scorul era 98-95 in favoarea oaspetilor, dar Kobe a decis sa ia soarta partidei in propriile maini si a marcat cu o aruncare spectaculoasa de 3 puncte, facand ca scorul sa devina 98-98 cu 17.2 secunde ramase de joc. Ceea ce a urmat a fost o formalitate pentru Kobe&Co., in prelungiri Lakers reusind sa puna capat seriei de 7 infrangeri consecutive.