*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

O noua dezamagire (25 martie 2007)

Asteptat cu nerabdare de toti sibienii, derbiul Ardealului se anunta un spectacol interesant, chiar daca în ultimele etape ambele echipe au suferit înfrângeri neasteptate. Sibienii mizau pe revenirea lui Little, în timp ce clujenii sperau în reeditarea meciurilor bune din turul campionatului.

Cu toate ca a fost lipsita de tensiunea obisnuita unor meciuri între cele doua combatante, partida a fost urmarita cu sufletul la gura de spectatorii care au umplut din nou Sala Sporturilor "Transilvania".

Începutul a fost foarte bun pentru CSU. Revenirea lui Little aducând câteva capace de efect administrate clujenilor, astfel ca gazdele reusesc sa ia un avans de 5-6 puncte la mijlocul primului sfert. Antrenorul clujenilor face o schimbare inspirata introducându-l pe LeVar Seals. Acesta avea sa întoarca rezultatul în foarte scurt timp prin precizia aruncarilor de la distanta, astfel încat dupa primul sfert oaspetii conduceau cu 22-14.

Sfertul al doilea continua în aceeasi nota, Seals de neoprit de la distanta si gazdele negasind cosul decât sporadic datorita patrunderilor lui Evans sau recuperarilor ofensive ale lui Mc Farland. Scorul acestui sfert a fost 20-14 pentru U Mobitelco, iar la pauza mare oaspetii aveau un avantaj de 14 puncte 42-28.

Dupa pauza mare jocul devine deosebit de animat. Blackshear îsi regleaza tinta de la distanta, iar sibienii se apropie la 8 puncte. Acelasi Blackshear face însa doua greseli copilaresti pierzând mingea si punându-i pe clujeni pe contraatac, acestia reusind puncte facile care au readus linistea în tabara lor. Jocul excelent al lui Seals a fost dublat de prestatiile foarte bune ale lui Dumitrescu, precis de la distanta, Medvedj, eficace pe patrundere si Roschnafsky, bataios la recuperare. De cealalta parte, sibienii nu au reusit sa etaleze un joc stralucit. De altfel, nici nu prea aveau cum pentru ca toate mingile erau vamuite de Blackshear care arunca din orice pozitie, de câteva ori fiind capacit sau nereusind sa atinga nici macar instalatia. În conditiile date, sfertul al treilea se încheie la egalitate 26-26, sperantele publicului sibian într-o revenire a favoritilor lor reducându-se considerabil. Lipsa de inspiratie a jucatorilor a fost dublata de lipsa de inspiratie a bancii tehnice care nu a stiut sa contracareze jocul colectiv al clujenilor.

Ultimul sfert a însemnat rabufnirea spectatorilor dezamagiti nu atât de înfrângere cât de maniera în care a fost obtinuta: printr-un joc submediocru. Pornite dintr-un colt al tribunei, nemultumirile spectatorilor s-au propagat cu repeziciune în toata sala. Protestele i-au privit pe jucatorii care au aratat ca nu stiu sa joace în echipa, dar si pe directorul tehnic al gazdelor, considerat raspunzator pentru rezultatele extrem de slabe ale echipei în acest sezon. Pentru statistici, sibienii câstiga sfertul al patrulea cu 25-21 într-o atmosfera de nemultumire si de proteste. Meciul se încheie cu scorul de 79-89 pecetluind astfel victoria meritata a clujenilor aplaudati la scena deschisa de toata sala, dar si al doilea meci consecutiv în care echipa cu cel mai bun atac din campionat nu reuseste sa treaca de pragul celor 80 de puncte. Daca pentru sibieni acest meci a însemnat o noua dovada de neputinta, pentru clujeni pare a fi momentul revirimentului mult asteptat în vederea abordarii play-off-ului cu un moral ridicat.