*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

CSU Sibiu - BC Timisoara 80 - 77

CSU Sibiu s-a impus pe teren propriu in fata echipei BC Timisoara cu scorul de 80 - 77.

Daca dupa primul sfert echipa noastra conducea cu scorul de 21 la 18, ecartul s-a marit pana la pauza mare, atunci cand galbenii aveau un avantaj de 8 puncte (43-35). Incepand cu al treilea sfert, oaspetii au mai echilibrat disputa si chiar daca nu s-au aflat la conducere pe tebela, au tinut scorul strans (67-60, dupa 30 de minute de joc)

Si in ultimul sfert, timisorenii au etalat un joc bun, reintrand in joc datorita treitelor de efect ale fostului jucator al Sibiului, Octavian Popa-Calota. Cu toate acestea, spectatorii nu au fost nevoiti sa traiasca finalul de meci cu sufetul la gura. Sibiul s-a impus cu 80 la 77 si a egalat la puncte ocupantele primelor doua locuri, U BT Cluj si Steaua CSM Bucuresti.

De la CSU Sibiu s-au remarcat: Davis 21p (3x3), Hardy 16p, Popescu 14p, Mijajlovic 13p (2x3), Lalovic 12p (2x3), Dragoste 2p, Cooper 2p, in timp ce de la banateni marcatorii au fost: Jeremic 19p (5x3), Otasevic 17p (3x3), Octavian-Popa Calota 16p (2x3), Cakarevic 7p (1x3), Komatina 7p, Paun 4p, Diaz 4p, Dragusin 3p.

Pentru CSU Sibiu vor urma iarasi doua deplasari, prima la Baia Mare, vineri, 2 decembrie, apoi la Craiova pe 10 decembrie. Steaua CSM Bucuresti este urmatoarea echipa care va intalni pe CSU Sibiu in Sala Transilvaia, sambata 17 decembrie.