Cleveland Cavaliers din ce in ce mai aproape de un loc fruntas in Conferinta de Est

Meciul jucat pe terenul celor de la Indiana Pacers, marti, 27 martie, a atras un numar de 14.024, de spectatori in arena Conseco Fieldhouse, din Indianapolis. Dupa 2 ore si 23 de minute, victoria revine “Cavalerilor”, scorul final aratand in felul urmator: Cleveland 105 – Indiana 94.

LeBron James si-a condus echipa spre victorie atat prin vorbe cat si prin fapte. Dupa ce a avut un conflict cu antrenorul Mike Brown, la intrunirea echipei de marti dimineata James a marcat 26 de puncte, 7 recuperari (dintre care 6 defensive) si 6 pase decisive, asigurand prezenta echipei sale in primele locuri ale play-off-ului din Est.Dupa 8 victorii consecutive, Cleveland au pierdut 3 din 4 meciuri, toate in deplasare, acesta fiind al 5-lea meci consecutiv in care “Cavalerii” lui LeBron sunt oaspeti. Dupa meci James a declarat ca apar multe momente de lipsa de concentrare intr-o serie de 5 meciuri jucate in deplasare.Zydrunas Ilgauskas a marcat 23 de puncte pt “Cavs”, care in total au avut un procentaj bun la aruncari, media pe meci fiind de 52%. Lituanianul a mai contribuit la victoria echipei sale cu 4 recuperari (dintre care 3 defensive) si 2 pase decisive. LeBron si Zydrunas au fost acompaniati in eforturile lor de a castiga meciul de catre Drew Gooden (12 puncte, 7 recupeari – 2 ofensive, 5 defensive, 3 pase decisive) si Aleksandar Pavlovic (13 puncte, 2 pase decisive). Eric Snow s-a facut si el remarcat prin 14 puncte marcate, 6 recuperari defensive si una ofensiva si 4 pase decisive. Larry Huges a avut o prestatie modesta, probabil fiind intr-o scadere de forma: doar 7 puncte marcate, 4 recuperari defensive si 2 pase decisive. Cu toate acestea victoria a fost asigurata de catre principalii marcatori ai gruparii din Cleveland,, dar si de problemele de la linia de fault a celor de la Pacers, acestia marcand doar 19 puncte in urma loviturilor libere, iar “Cavalerii” 27.

In prima jumatate Pacers au avut si ei un procentaj bun la aruncari 51% , dar au intrat la pauza dintre cele 2 reprize cu un deficit de 7 puncte (52-45), deoarece au permis trupei lui James sa marcheze in proportie de 54% din aruncari. In sfertul al-3-lea LeBron comite al-4-lea fault si antrenorul decide sa-l odihneasca pentru ultima parte a meciului. Cu James pe margine, Pacers au castigat sfertul (27-23) reducand diferenta la doar 3 puncte inaintea ultimei perioade.Oaspetii au facut diferenta pe tabela in sfertul al-4-lea (30-22) cand James a jucat toate cele 12 minute, marcand atunci 8 puncte si avand 6 recuperari.

De la Indiana Pacers, Danny Granger a marcat 22 de puncte, a pasat de 4 ori decisiv si a avut 3 recupeari defensive, numarandu-se printre jucatorii cei mai in forma de la echipa in momentul de fata. Jamaal Tinsley a marcat 15 puncte, si a avut un numar impresionant de pase decisive: 12 la numar. Tot Jamaal Tinsley a avut 6 recuperari defensive pt. echipa sa.Pivotul celor de la Indiana Pacers,Troy Murphy marcheaza 16 puncte, si are 6 recuperari defensive, insuficient insa pentru a se impune in fata adversarilor.Vedeta din Indiana, Jermaine O’Neal a suferit o entorsa la glezna stanga, accidentare care i-a afectat si genunchiul. Cu toate acestea, Jermaine O’Neal a fost principalul marcator, cu 32 de puncte, si cu 5 recuperari (3 ofensive, 2 defensive). El a lipsit 3 meciuri la inceputul lunii din cauza genunchiului stang luxat. Acesta nu a luat in seama durerea nici in timpul meciului nici dupa, in ciuda eforturilor sale, coechipierii nu l-au rasplatit cu un joc la fel de bun, iar victoria cu trupa lui James devenea astfel o dorinta imposibil de indeplinit.

Pacers au pierdut pentru a-15-a oara in 17 meciuri si au ramas in afara primelor opt echipe ale Conferintei de Est, cu 12 meciuri ramase pana la finalul sezonului regulat. Acestia sunt in pericol de a rata play-off-ul pentru prima data din sezonul 1996-1997. Pentru Jermaine O’Neal si coechipierii sai, urmeaza meciul in deplasare la New Jersey, miercuri 28 martie si tot in deplasare la Orlando Magic, vineri, 30 martie doua dintre echipele cu care Pacers se lupta pentru a ocupa unul din locurile ce le va permite sa participle in play-off.

Sfertul 1     Sfertul 2   Sfertul 3   Sfertul 4   Final

Cavaliers            25               27            23              30         105

Pacers                22               23             27             22           94

San Antonio Spurs isi trec in cont a-50-a victorie a sezonului in fata “Razboinicilor” din Golden State

Luni, 26 martie, in ORACLE Arena din Oakland, California, 18,207 spectatori s-au strans pentru a vedea un meci cel putin interesant intre echipa locala, Golden State Warriors (33-39) si una dintre pretendentele la titlul NBA din acest sezon, San Antonio Spurs (50-20). Jucatorii de la Golden State trec printr-o perioada mai proasta, multi dintre principalii marcatori nefiind intr-o forma prea buna; San Antonio au speculat acest lucru, iar la sfarsitul partidei scorul de pe tabela reflecta jocul slab al gazdelor: San Antonio 126 – Golden State 89. Astfel “Pintenii” din San Antonio castiga al 17-lea meci din ultimele 19, si din ultimele 10 deplasari, aceasta fiind al-9-lea meci incheiat cu victorie.Dupa al-3-lea sezon consecutiv in care echipa sa obtine peste 50 de victorii, Tim Duncan conduce gruparea din Texas pe un loc care le va asigura prezenta in play-off-ul vestului. Defapt, Golden State au fost o victima sigura a celor din San Antonio, asta deoarece, ultima intalnire dintre cele doua echipe s-a incheiat cu victoria celor de la Spurs la 40 de puncte, pe data de 4 decembrie 2006. Luni, Golden State repeta contraperformanta, piezand la 37 de puncte; cu aceasta infrangere, Golden State Warriors realizeaza ca au pierdut 3 din 4 meciuri decisive pentru ocuparea unui loc in play-off-ul Conferintei de Vest, avand 2 victorii in minus fata de Los Angeles Clippers, si aflandu-se pe locul 9, la egalitate cu New Orleans Hornets.

Pana si fanii loiali ai “Razboinicilor” au fluierat echipa favorita, in sfertul al-3-lea, si aproximativ 2/3 din public au parasit arena inainte de incheierea meciului. Titularii de la Spurs s-au odihnit pe toata durata sfertului al-4-lea, la fel ca si majoritatea titularilor de la Golden State. Asadar dupa 12 sezoane consecutive in care nu participa in play-off, Golden State Warriors inca mai au de invatat. San Antonio Spurs au reactionat in mod profesionist dupa incheierea meciului, fiind constienti ca nu au invins o echipa de elita a campionatului. Defapt Spurs au preferat sa-si subestimeze toata munca depusa in ultimul timp, conservand energia titularilor pentru meciurile dificile de care vor avea partea in play-off, si consolidand pozitia ocupata , in timp ce fanii NBA urmaresc cu din ce in ce mai mult interes lupta pentru suprematia Conferintei de Vest dintre Dallas si Phoenix.Victoria echipei lui Duncan si Parker s-a datorat atat colaborarii celor doi, care impreuna au marcat impreuna 40 de puncte (cate 20 de puncte pt fiecare), cat si lui Michael Finley, care a marcat tot 20 de puncte pentru echipa sa, acesta avand si 3 recuperari defensive, si 2 pase decisive. Insa de la Spurs, cele mai multe recuperari au fost facute de pivotul Francisco Elson (7 defensive, 2 ofensive); Elson a dezamagit in faza ofensiva, el marcand doar 2 puncte. Duncan nu a fost mai prejos la capitolul recuperari, el avand 8 la numar, insa toate defensive. Pe langa 20 de puncte marcate, Parker a dat 9 pase decisive, iar Tim 5 pase decisive. Manu Ginobli a facut si el un meci bun, avand 17 puncte marcate, 6 recuperari defensive si 2 pase decisive, iar Bruce Bowen s-a remarcat prin cele 14 puncte, si 4 recuperari defensive.

De la Golden State, Baron Davis si Monta Ellis au marcat fiecare cate 17 puncte, a caror 4 aruncari reusite, din 23 incercate, in sfertul 3, au pus inca de pe atunci punct final intalnirii. Nici la capitolul pase decisive, Golden State nu au stralucit, cele mai multe fiind reusite de acelasi Monta Ellis, insa acestea au fost doar 5 la numar.Baron Davis a fost dezamagirea serii, asta deoarece in cele 28:52 de minute jucate, nu a marcat nici un punct pentru echipa sa, avand doar o pasa decisive. Stephen Jackson s-a numarat printre putinii jucatori ai “Razboinicilor” care au incercat sa se opuna infrangerii, dar cele 12 puncte, 3 recuperari defensive si 2 recuperari ofensive ale acestuia au fost insuficiente pentru a-si mobiliza restul coechipierilor.Mickael Pietrus si Andris Biendris au avut fiecare cate 10 puncte marcate, acestea doar pentru statistici, infrangerea echipei lor fiind mai mult decat clara.

Sfertul 1     Sfertul 2     Sfertul 3    Sfertul 4     Final

Spurs             38                37               29              24             126

Warriors        30                24                12             23              89

Biggest comeback in history?

Este oare cea mai mare revenire din istoria NBA aceasta din meciul pe care Minnesota Timberwolves l-a sustinut acasa impotriva oaspetilor de la SuperSonics?

A fost cu siguranta cea mai mare rasturnare de scor din istoria Lupilor, care, dupa ce au condus la o diferenta de 25 de puncte, sper finalul sfertului al 3-lea, au fost trimisi acasa cu coada intre picioare de Rashard Lewis, care a marcat 21 din cele 35 de puncte ale sale in sfertul 4, si oaspetii au reusit o revenire incredibila, marcand 51 de puncte si primind doar 18, iar pe finalul meciului, Sonics au avut un 25-2 “scoring run”, care le-a asigurat victoria cu scorul final 114-106, dupa un meci in care Lupii au aruncat la gunoi ultima lor sansa de a intra in play-off sezonul acesta. Infrangerea de pe teren propriu a fost cea cu numarul 40 din acest sezon pentru Minnesota, care au reusit doar 30 de victorii si se claseaza pe locul 11 in Conferinta de Vest, ultimul loc pentru play-off fiind ocupat de Los Angeles Clippers cu 34 de victorii si 36 de infrangeri.Nici Lewis si compania nu mai credeau ca este posibila o revenire, dar acesta a declarat ca este posibila o revenire, dar ei au continuat sa joace “until the buzzer sounds” si in cele din urma au terminat invingatori in fata unei multimi consternate de ceea ce se intamplase pe parchetul din “Target Center”, demonstrand astfel ca in baschet orice este posibil.

De la gazde s-au remarcat : Kevin Garnett cu 20 de puncte 12 recuperari si 9 pase decisive si Ricky Davis cu 21 de puncte 5 recuperari si 8 pase decisive.De la oaspeti Rashard Lewis a marcat 35 de puncte si a avut 3 recuperari si 4 pase decisive, acompaniat de Earl Watson care a terminat cu 24 de puncte si 4 pase decisive.MVP-ul partidei a fost desemnat Rashard Lewis, iar K.G. a fost din nou cel mai bun jucatori al gazdelor, fiind foarte aproape de a realiza un triple-double, dar se pare ca el este singurul care joaca pentru Timberwolves, iar lumea incepe sa se intrebe cat va mai ramane in Minneapolis.