Semifinale cu scantei (31 martie 2007)

Vineri 30 martie, in direct pe TV Sport de la ora 16, CSU Atlassib Sibiu a pierdut clar semifinala cu ELBA Timisoara, scor 89 - 81 (19-21, 18-19, 30-19, 22-22). La ELBA nu a jucat cel mai bun jucator Miljan Marjanovic, iar in primele doua sferturi, sibienii au condus pe tabela, dar Timisoara nu dadea semne ca forteaza. Dupa pauza, jocul colectiv al timisoarenilor a facut diferenta, in fata unor jucatori sibieni straini de conceptul de echipa. Pentru CSU Sibiu aceasta a fost cea de a patra infrangere consecutiva, si lucrurile nu par a se linisti. Cel mai bun marcator al meciului a fost sarbul Timisoarei, Milos Pesic cu 30 de puncte, dintre care 3 de 3 puncte. Astfel, ELBA castiga in fata Sibiului pentru a treia oara in acest campionat si va juca astazi in finala mare a cupei Romaniei.
    In cea de a doua semifinala, s-au intalnit Asesoft Ploiesti si U Mobitelco Cluj. Si dupa acest meci, ploiestenii si-au pastrat invincibilitatea, castigand cu scorul de 87 - 85 (29-23, 13-21, 23-22, 22-19). Ploiestiul a tremurat serios in fata unei echipe care a venit sa-si joace sansa pana in ultima secunda, in ciuda unui arbitraj care de multe ori a lasat impresia ca impinge de la spate echipa campioana. Crainicul salii Olimpia din Ploiesti, a devenit in ultimele minute seful galeriei ploiestene, incurajandu-si echipa favorita, uitand probabil microfonul pornit, desi regulamentul interzice acest lucru.Cel mai bun marcator al partidei a fost americanul Reggie Elliot, cu 30 de puncte si 40 de minute jucate. Dupa aceasta semifinala, oficialii clujeni au anuntat ca nu se vor prezenta la finala mica cu CSU Sibiu, in semn de protest fata de maniera de arbitraj din semifinala cu Ploiesti.

Asadar, astazi se va juca doar finala mare,  Asesoft Ploiesti - ELBA Timisoara cu incepere de la ora 18, in direct pe TV Sport.