*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

Asesoft - CSU Sibiu, LIVE pe csufans.ro

Astazi, cu incepere de la ora 19:30, va vom tine la curent cu evolutia scorului din primul meci al play-off-ului, Asesoft Ploiesti - CSU Atlassib Sibiu. Acest LIVE score este posibil prin amabilitatea colegilor de la www.csuasesoft.ro , cu care vom tine legatura prin telefon.

Dupa cum v-am informat in ultimele zile, singurul jucator american care a facut deplasarea la Ploiesti este Brian Evans. Iata lotul care a facut deplasarea la Ploiesti pentru primele doua meciuri: Ionut si Vio Mocanu, Octavian Calota, Brice Kabengele, Cristi Ban, Gyuri Grunwald, Alex Kovacs si Gica (George Tanase) de la echipa a doua. Antrenori vor fi Bogdan Spanu si Cornel Alecu, directorul tehnic al echipei, Mircea Vulc nu a facut deplasarea la Ploiesti.

Daca doriti sa comentati evolutia scorului sau alte chestiuni legate de CSU, puteti sa intrati pe chat, la adresa http://www.csufans.ro/chat/index.php .  Este posibil ca si Bogdan Spanu sa joace astazi, cu 10 minute inainte de startul meciului, Jean face incalzirea alaturi de restul jucatorilor. La Ploiesti nu lipseste niciun jucator, inclusiv Obradovic, care nu a jucat multe minute in Cupa Romaniei, este prezent la incalzire.

Iata primul 5 el celor doua echipe: Asesoft: Levente, Carutasu, Blidaru, Elliot si Obradovic  , CSU SIbiu: Evans, Brice, Vio, Kovacs, Gica. Dupa 2 minute Sibiul conduce cu 5-0. Minutul 5, 14-8 pentru Sibiu. De la CSU Vio Mocanu joaca foarte bine pana acum, iar de la Asesoft Virgil Carutasu. Minutul 7, avantaj de 4 puncte pentru CSU Sibiu, 18 - 14, Evans s-a remarcat prin patrunderi, iar de la Asesoft omul cheie este Carutasu. De asemenea, Obradovic a marcat 5 din 6 de la linia de libere. Primul sfert s-a incheiat cu scorul de 25 - 20 pentru CSU Sibiu, Evans a obtinut cos cu fault, iar Brice a incheiat sfertul cu un cos de 3 puncte.

Sfertul 2:  Dupa 3 minute si 30 de secunde, Sibiul conduce 33-31, la Sibiu a intrat si Gyuri. Jocul Asesoftului se bazeaza pe cei 2 pivoti, Carutasu si Obradovic, iar Elliot este cel care le ofera mingi utile. Acum este time-out. Sibiul este in teren cu Gyuri, Ionut si Vio, Brice si Kevin, iar dupa 7 minute din sfertul al doilea,  Sibiul conduce 42 -40. Meciul a devenit echilibrat, a condus si Asesoft cu 2 puncte, dar Sibiul a revenit printr-un cos de 3 puncte marcat de Ionut Mocanu. Sfertul al doilea se incheie cu scorul de 50-46 pentru Asesoft.  Principalii marcatori: Obradovic 16 puncte, Elliot 10 puncte, 6 recuperari, Carutasu 13, 9 recuperari si 4 pase decisive. De la CSU Sibiu Ionut Mocanu 15 puncte , 4 x 3 puncte, Evans 15 puncte, 2 x 3 puncte si Vio Mocanu 2 puncte si 6 recuperari. Pe finalul sfertului Brice a fost sanctionat cu greseala tehnica, iar Sjiarto a marcat ambele libere de care a beneficiat.

Sfertul 3: Minutul 4, 58 - 54 pentru Asesoft. La Sibiu joaca: Calota, Evans, Brice,  Ban si Vio. De la Asesoft cel mai bun continua sa fie Virgil Carutasu. Minutul 7,  69 - 61 pentru Asesoft. Virgil Carutasu este excelent sub panou, tot ce rateaza coechipeirii, el recupereaza si inscrie. Sibiul joaca in continuare pe patrunderile lui Evans, care paseaza la semidistanta, de unde Cristi Ban si Alex Kovacs au marcat foarte multe cosuri. De asemenea, de la Asesoft s-a mai remarcat Elliot cu cateva cosuri de sus. Dupa 3 sferturi, 77 - 65 pentru Asesoft, de la noi  Alex si Vio au reusit cateva faze frumoase, insa prea putin pentru a rezista in fata Asesoft-ului.

Sfertul 4: Sibiul incepe cu Evans, Ionut si Vio Mocanu, Brice si Calota, iar Asesoft continua sa joace cu titularii. Minutul 4 si 30 de secunde, 91 - 69 pentru Asesoft. Minutul 7, 99 - 75, la Asesoft au intrat Paul Mihai, Dodoc, Zivanovic si Kondic, singurul titular a ramas Obradovic. Din pacate, jocul sibienilor nu mai este cel din primele doua sferturi, apararea Asesoftului si jocul lui Carutasu au facut diferenta. Diferenta creste, 101 - 75 pentru Asesoft in minutul 7:30 din sfertul 4. Scor final, 104 - 82 pentru Asesoft, ultimul cos al meciului a fost marcat de Vio Mocanu. Principalii marcatori, de la Asesoft: Obradovic 30 de puncte, Elliot 21 puncte si 7 recuperari, Carutasu 27 puncte si 17 recuperari, a fost desemnat MVP-ul partidei. De la CSU Sibiu: Ionut Mocanu 18 puncte si 6 recuperari, Evans 19 puncte si Brice 21 puncte.

Asadar, Asesoft conduce dupa primul cu scorul de 1-0 si mai are nevoie de o singura victorie pentru a-si asigura un loc in semifinale. Meciul 2 va avea loc maine, 5 aprilie tot la Ploiesti, de la ora 11:30.