CSU Sibiu - BCMU Pitesti 79 - 71

CSU Sibiu se impune pe teren propriu in fata echipei BCMU Pitesti, cu scorul de 79 - 71.

Daca dupa primul sfert echipa noastra si-a asigurat un fragil avantaj (19-18), pitestenii au reusit sa intre la vestiare cu un avantaj de 6 puncte (39-45). Sfertul 3 a fost unul cum nu se poate mai bun pentru galbeni, astfel incat, dupa un run de 15-0 sibieni, ei nu au mai cedat initiativa, iar dupa 30 de minute, elevii lui Dan Fleseriu conduceau cu 59 la 52. Ultimul sfert a fost echilibrat, scor 20 la 19 si CSU se impune astfel cu scorul de 79 la 71 bifand cea de-a 10 victorie din 10 posibile, pe teren propriu.

Pentru CSU au inscris: Laser 20p, Pratt 15p, Paliciuc 12p, Davis 10p, Dragoste 10p, Cooper 6p, Kinnard 5p, Popescu 1p.

Pentru echipa noastra va urma partida de la Timisoara, impotriva celor de la Timba. Disputa va avea loc sambata 3 februarie, de la ora 18:00, aceasta nefiind transmita la TV. Dupa aceasta deplasare, CSU se va pregati pentru participarea in Cupa Romaniei, de la Sfantu Gheorghe. Pe 11.02, CSU Sibiu si BC Timisoara isi vor disputa un loc in semifinala acolo unde, una dintre ele vor da peste invingatoarea duelului dintre U BT Cluj si BCM U FC Arges Pitesti. Urmatoarea partida in Sala Transilvania pentru CSU, va avea loc pe 3 martie, impotriva celor de la Phoenix Galati.

csufans, foto: Adrian Bugariu/28.01.2018