*** LNBM, play-off, primul tur: U BT Cluj (1) 3-0 (8) SCM U Craiova, CSU Sibiu (2) 3-2 (7) BC Mures, Steaua CSM Bucuresti (3) 3-0 (6) BCM U Pitesti, CSM CSU Oradea (4) 3-0 (5) BC SCM Timisoara. Se va juca dupa sistemul cel mai bun din 5 partide (3/5). ***

Cluj - Timisoara si Medias - Pitesti, LIVE pe csufans.ro

Astazi incepand cu ora 17, vom transmite LIVE evolutia scorului din meciul U Cluj - ELBA Timisoara, iar de la ora 18 meciul GAZ Metan Medias - BCMUS Pitesti. Dupa primul meci, Timisoara si Pitesti si-au fructificat avantajul terenului propriu si conduc la general cu 1-0.  In  aceasta faza a competitiei se joaca dupa sistemul cel mai bun din 3 jocuri.

"U" Mobitelco Cluj-Napoca - Elba Timişoara (ora 17)  - rezultat final 87-69

16.37 A rămas mai puţin de jumătate de oră până la începerea meciului. În sala Horia Demian se află în jur de 1.500 de spectatori, mai înainte s-a terminat meciul 2 la baschet feminin, scorul final fiind "U" Cluj 47-78 Olimpia Bucureşti.

16.57 Sunt prezentate cele două echipe, în lotul Timişoarei fiind doar 10 jucători.

Sfertul 1 (17-19)

Echipele au început cu: Medvedj, Blackmon, Dumitrescu, Allen, Lăpuşte la gazde, iar pentru Elba Timişoara se află în teren Mladenovic, Marjanovic, Pesic, Markovic şi Păltinişan.
Min. 1 A început meciul. Clujenii deschid scorul prin Flavius Lăpuşte, 2-0.
Min. 2 Clujenii mai marchează odată, prin Tudor Dumitrescu, 4-0.
Min. 3 Coş cu fault pentru Dan Păltinişan, 4-3.
Min. 9 Scorul este 17-16, ne cerem scuze pentru întreruperea cauzată de o problemă la server.
Min. 9 Dan Păltinişan transformă doar una din două aruncări libere, 17 egal.
Min. 10 Talaba înscrie 2 libere pentru Timişoara, 17-19. Pentru prima oară a intrat în teren şi shooting starul clujenilor, LeVar Seals.

Primul sfert se încheie cu scorul de 17-19 în favoarea Timişoarei. Sunt deja jucători în "foul trouble", Pesic cu 3, Păltinişan, Dumitrescu şi Jenkins cu câte 2 greşeli personale.

Sfertul 2: (36-40)

In minutul 15 scorul este  24-23 pentru Cluj a inscris Paltinisan 2 puncte. In minutul 16 scorul devine 25-25 dupa ce acelasi Paltinisan inscrie 2 libere in timp ce pt gazde Blackmon rateaza o libera. Marianovic  reuseste o "treita" si duce scorul la 27-30. La Mobitelco sunt 4 jucatori cu 2  greseli.

Clujul cere time out. 29-30 Lapuste reuseste 2 puncte.

Min 17 Platinisan si Mladenovic au cate 3 greseli. Grigoras fluiera aiurea fault in atac pentru clujeni.Scorul este 29-31. Galeria clujana este cam apatica nu isi incurajaza favoritii. Grigoras  greseste pentru a-3-a a-4-a oara. Din nou fault in atac la clujeni. Scorul este  31-38 pentru timisoreni au marcat Pesic si Mladenovic de la distanta din aceasi pozitie la  la Timisoara( in ultima secunda a meciului de la Timisoara).

Cu 14 secunde inainte de finalul sfertului 2 Blackmon rateaza iar pe recuperare Levar Seals reuseste un slam de toata frumusetea.

La sfarsitul sfertului 2 scorul este  36-40 dupa 2 inca 2 puncte reusite de Medvedj.

Sfertul 3 (63-57)

A inceput sfertul 3 la Cluj iar scorul este 38-40 a inscris Bubu. Pe atac Timisoara comite pasi prin Marianovic. Lapuste comite a3a gresala.

Min 23 scoru este 44-42 pt gazde, Dumintrescu de 3 pncte respectiv Paltinisan. Dumitrescu recidiveaza si mai reusete o aruncare de la distanta, dupa acre Paltinisan il imita astfel scorul devine 49-45.

Min 25 si scorul este 51-45 dupa 2 puncte reusite de Allen. Clujenii sunt neinspirati in atac, dupa ce nu au reusit sa arunce in cele 24 de secunde de atac acum au fost sanctionati cu  un  fault in atac discutabil. Scorul este 53-48 dupa o aruncare de trei puncte a lui Marianovic. Meciul s-a incins dupa ce clujenii au fost sanctionati de nenumarate ori cu fault in atac si au existat clinciuri intre jucatori.

Min 26 scorul este 56-48 pt gazde. Clujenii se distanteaza la 10 (58-48)puncte dupa un slam a lui Ramel Allen. Timisorenii nu renunta la lupta si Marianovic reuseste un nou cos de 3 puncte iar pe atac Bubu este sanctionat din nou de Grigoras cu fault in atac( din nou discutabil).

Min 28, clujeni sunt nervosi si fac un fault tehnic la Marianovic care reuseste sa inscrie ambele libere  si scorul devine 58-53. Allen reuseste un nou slam pe recuperare(60-53).

Min 29 banatenii se tin scai de clujeni si reusesc 2 libere reducand diferenta la doar 5 puncte (60-55). Pe finalul sfertului diferenta se mentine 62-57 ( timisorenii inscriind tot in urma a2 libere). Sfertul 3 se incheie cu scorul de 63-57 pentru gazde.

Sfertul 4 (87-69)

A inceput sfertul 4 la Cluj unde scorul este 66-59 in minutul 31 au inscris Marianovic pe oaspeti iar pt gazde pivotul Allen. Marianovic a ratat 3 aruncari de la distanta consecutive. Allen reuseste un nou slam  si Clujul se distanteaza la 11 puncte 70-59.

Min 34 Clujul se distanteaza  74-61. Marianovic rateaza din nou de 3 puncte.

Min 35 scorul este 76-61 si Marianovic are 2 libere. Pesic a fost eliminat pt 5 greseli personala, la gazde Bubu are 4 greseli.

Timisorenii reusesc o faza frumoasa cu o pasa sub panou la Paltinisan care reuseste inca 2 puncte. La gazde Bubu reuseste 2 puncte dupa care pe aparare faulteaza si este eliminat pentru 5 greseli.

Min 38 scorul este 82-65 ultimele 10  puncte ale lui Allen  au fost  inscrise din slam. O faza hilara se petrece cand la un contraatac 2 la 3 clujenii pleaca pe stanga la o fenta a unui timisorean si paltinisan ramane singur sub panou de unde reuseste 2 puncte.

Min 39 scorul este 84-69 in ultimele minute nu le-a mai intrat nimic timisorenilor

87-69 scor final si astfel soarta acestui meci se va decide la Timisoara.

Marcatori: CLUJ: Levar 8, Medvedj 10, Blackmon 12, Dumitrescu 14, Lapuste 9, Tenter 4, Allen 21puncte si 13 recuperari, Bubu 8, Cenan 1.   TIMISOARA: Mladenovic 4, Marianovic 19 (3/12 de 3 puncte), Pesic 9(1/3 de 3 puncte), Markovic 7, Paltinisan 24 puncte si 8 recuperari,  Vasilescu 2, Talaba 4

Recuperari ofensive  Cluj 21, Timisoara 4.

Recuperari defensive Cluj 35 , Timisoara 25.

Aruncari de 2 puncte: 32/61 Cluj,  13/30 Timisoara

Aruncari de 3 puncte 2/15 Cluj, 6/26 Timisoara

In final tinem sa-i multumim un suporter clujean ce ne-a pus la dispozitie tehnica IT cu ajutorul careia am putut transmite live meciul de la Cluj.

Gaz Metan Mediaş - BCMUS Argeş Pitesti

La Medias sala este destul de goala. Doar 400-500 de spectaori se afla in sala, dintre care si o galerie mediesana formata din aproximativ 50 de oameni.

Sfertul 1  (20-15)

Min 3   8-6 pentru Medias, 5 puncte fiind realizate de Mitchell. Inainte de inceperea meciului de la Meadias 15 persoane din galeria oaspetilor au avut o altercatie cu fortele de ordine.

Min 5 scorul este de 16-12 pentru medieseni Hughes a reusit 9 puncte. Suporterii pitesteni au fost scosi din sala si au intrat pe partea cealalta. La sfarsitul sfertului intai Mediasul conduce cu 20-15 datorita evolutiei extraordinare a americanilor Hughes si Mitchell primul cu 11 puncte al doilea cu 7 puncte. De la oaspeti au reusit cate 4 puncte Liviu Dumitru si Helcioiu.

Sfertul 2 (42-37)

La Medias sunt probleme dupa ce cativa suporteri ai echipei gazda il injura pe Ziguli. Inca nu a inceput sfertul 2.

A inceput sfertul 2 cu un joc foarte dur, scorul este 27-20.(Bubanja 5 puncte). Scorul devine 33-25 (Helcioiu inscriind in total 7 puncte).

Min 17 scorul este 33-27.(Hughes 13 puncte, Bubanja 7). Pitestiul revine in joc dupa ce Bubanja mai reuseste inca 4 puncte . De la gazde Dehelean a reusit 3x3. Scorul este 40-37. Scorul la sfarsitul sfertului este 42-37. DIn nou probleme cu suporterii pitesteni care scuipa suporterii locali. Cativa suporteri pitesteni sunt evacuati din sala.

Sfertul 3  (53-61)

A inceput sfertul 3 si scorul este 47-44 pentru gazde. Suporterii oaspetilor s-a linistit, nici nu mai canta. Scorul devine 51-49.

Min 28 oaspetii preiau conducerea pe tabela de marcaj scor 53-58.

Sfertul 3 se incheie cu scorul de 53-61.

Sfertul 4 (66-71)

A inceput sfertul 4  si scorul este 58-61 pentru oaspeti. Gazdele mai reusesc inca 2 puncte si astfel in minutul 33 scorul devine 60-61. Mediesenii reusesc sa preia conducerea 62-61 (min 34)dupa 2 puncte ale lui Hughes. Mitchell de la gazde are 4 greseli personale.

Cu 3 minute si jumatate inainte de final scorul este egal 64. La Medias a iesit Mita Popa si a intrat Florin Muntean. Hughes mai reuseste inca 2 puncte(18 in total) iar la oaspeti inscrie Bubanja (23 de puncte in total) astfel scorul devine 66-66.

Cu un minut si 10 secunde inainte de final scorul este 66-69.Mai sunt 50 de secunde si Mediasul este in atac, arunca Dehelean de 3 puncte si rateza. Mai sunt 35 de secunde si Pitestiul se afla in atac care rateaza prin Dumitru insa tot ei recupereaza. Mita Popa faulteaza si Pitestiul are 2 libere. Mediasul cere time out. Helcioiu inscrie ambele libere si astfel scorul devine 66-71 care ramane si scorul final.

Un lucru hazliu este  faptul ca suporterii veniti de la Pitesti au strigat pe parcursul meciului "BCA-BCA", insa incepand cu acest an numele echipei este BCMUS.

Pitestenii au reusit calificarea in semifinale dupa ce au castigat cu scorul de 2-0 disputa cu Mediasul. In semifinale, pitestenii vor intalni castigatoarea dintre Dinamo si Otopeni.

Statistica partidei:

la 2 puncte:

Gaz metan Medias-52.6% (20/38), BCMUS Arges Pitesti-53.8% (21/39)

la 3 puncte:

Gaz metan Medias-23.1% (6/26), BCMUS Arges Pitesti-27.3% (6/22)

la libere:

Gaz metan Medias-66.7% (8/12), BCMUS Arges Pitesti-84.6% (11/13)

recuperari:

Gaz metan Medias-45 (20 Off/25 Def)*, BCMUS Arges Pitesti-27 (7 Off/20 Def)

*22 dintre recuperarile echipei din Medias le-a realizat Gabriel Hughes (12 Off/10 Def)

marcatori:

pentru Gaz metan Medias: Tyronne Mitchell-10p(1x3, 7 ass), Cosmin Dehelean 9p(3x3), Jucan Tudor 6p, Mita Popa 5p (1x3), Cristi Craciun 7p (8 reb, 23.08 min. jucate, 0/4 3P FG),  Eugeniu Melnic 2p, Gabriel Hughes 18 p (22 reb, 90% 2P FG (9/10), Black Dubrey 9p (1x3)

Pentru BCMUS Arges Pitesti:Paul Helcioiu 9p(1x3), Liviu Dumitru 12p (40 min. jucate), Igor Tadic 10p, Eliott Hatcher 7p (2x3), Bubanja Zeliko 23p (1x3, 40 min. jucate, 7 reb), Bernard Haslett 10p (2x3)