Gloria e aproape

Un sezon ce se anunta a fi unul dintre cele mai interesante din ultimii ani in NBA, se pare ca nu a dezamagit deocamdata, un sezon cu multe surprize frumoase sau mai putin frumoase, cu meciuri care de multe ori au avut nevoie de una sau mai multe reprize de prelungiri, meciuri care au tinut neaparat sa faca pe cineva anume celebru prin performantele sale. La finalul sezonului regulat se parea ca vom avea 2 echipe care urmau sa se lupte pentru suprematie in acest sezon in play-off. Aici vorbim despre echipa care a castigat sezonul regulat, Dallas Mavericks cu un record de 67-15, echipa care insa avea sa fie trimisa acasa de “Luptatorii” lui Baron Davis, Jason Richardson si Don Nelson. Warriors aveau sa castige seria cu Mavericks cu scorul general de 4-2, success care se datoreaza in mare parte victoriei din Dallas in primul meci al seriei, Warriors reusind dupa aceea sa si mentina avantajul terenului propriu. In momentul de fata Warriors joaca in semifinalele Conferintei de Vest cu Utah Jazz, echipa care a reusit in cele din urma sa treaca de Houston Rockets in singura serie de pana acum din acest sezon care a avut nevoie de un meci 7, meci castigat dramatic de Jazz chiar in fieful delor din Houston. Dupa 3 meciuri Jazz conduce pe Warriors cu scorul de 2-1 dupa ce jucatorii lui Jerry Sloane au castigat ambele meciuri de acasa, cel de-al 2-lea dupa o repriza de prelungiri scor 127-117, meci in care Derek Fisher a facut istorie. Dar Warriors au castigat primul meci din Oakland, arena in care Mavs nu au avut nici o sansa sa bata pe Golden State. Baron Davis s-a remarcat in meciul 3, meci castigat cu scorul de 125-105 in fata lui Utah.

Poate cea mai interesanta lupta din acest play-off se da intre San Antonio Spurs si Phoenix Suns, serie in care scorul este egal 1-1, dar “Pintenii” au reusit sa castige avantajul propriului teren dupa victoria din primul meci din Arizona, scor 111-106. Este clar ca, echipa care va castiga aceasta serie are mari sanse de a ajunge in Finala NBA din acest sezon. Finala in care ar putea sa intealneasca pe Detroit Pistons, care conduc in fata “Taurilor” din Chicago cu scorul general de 3-0, iar echipa lui Scott Skilles pare ca nu mai are nici o sansa de a reveni. De fapt Bulls se afla in aceeasi situatie in care se afla in runda precedenta campioana de anul trecut, Miami Heat care a fost eliminata chiar din prima runda a acestui play-off cu un sec 4-0 de Ben Gordon si compania, dupa o serie in care s-a inregistrat un scor care ne scuteste de orice comentarii.

In mare forma par si Cleveland Cavaliers, care ii conduc pe Jason Kidd si Vince Carter cu 2-0 dupa primele 2 meciuri jucate in Cleveland. Urmeaza 2 meciuri in New Jersey care se anunta a fi foarte grele pentru LeBron si compania, pentru ca Nets s-au dovedit a fi foarte puternici acasa pana acum in acest play-off, in care nu au cedat nici un meci in Continental Airlines Arena. In turul precedent Cavs au eliminat pe Washington Wizards in timp ce Nets au trecut de Toronto Raptors, echipa care se anunta marea favorita a acelei serii.

Daca ne luam dupa rezultatele inregistrate in acest moment finalele conferintelor ar fi :