CSU Sibiu - U Cluj 99:79

2 octombrie  2007...o zi foarte asteptata de foarte multi sibieni si nu numai. De ce? Pentru ca in aceasta zi a inceput un nou sezon de spectacol baschetbalistic in Romania. Primul meci oficial a fost in turul 1 al Cupei Romaniei, si echipa locala, CSU Atlassib Sibiu a intalnit marea si eterna rivala din Ardeal, pe „U” Mobitelco Cluj - Napoca. Desi rezultatele din meciurile de pregatire, si evolutia buna a echipei erau datatoare de sperante, multi dintre suporteri nu erau increzatori in posibilitatile echipei de a castiga aceasta partida, mai ales pentru ca nu se stia pana la ora meciului daca doi dintre cei mai buni jucatori ai echipei, Keith Triplett si Jason Smith vor putea juca, cei 2 suferina accidentari in meciurile din inter - sezon. Pe lista accidentatilor se adauga si noul transfer al sibienilor, Cristian Murgoci, adus de la CS Otopeni.

Ajuns la ora 16:00 in fata Salii Transilvania, am observat ca lumea nu se imbulzea sa vina la meci...de ce? Poate pentru ca este marti, si multi oameni sunt la servici..poate pentru ca oamenii sunt inca suparati de evolutia dezamagitoare din sezonul trecut. Motivele sunt diverse.

Odata intrat in sala, asteptand ora inceperii meciului parca mi-a mai venit inima la loc, vazand incet, incet iubitorii baschetului pasind si luand loc in sala. Nu dupa mult timp au pasit pe parchet si jucatorii celor doua echipe. Primii au intrat clujenii, care, ca de obicei nu au fost intampinati cu caldura de publicul sibian, public care s-a ridicat in picioare dupa doar cateva minute aclamandu-i si incurajandu-i pe jucatorii echipei favorite, CSU Sibiu.

Dupa multe luni de asteptare, iata ca incepe primul meci oficial al noului sezon. Ambele echipe incep in formula de baza, doar o singura surpriza regasindu-se la sibieni, titularizarea lui Cristi Ban, in locul americanului Jason Smith. Gazdele incep bine, iar dupa 1 minut de joc, Menelik Barbary beneficiaza de 2 aruncari libere, transformand una si CSU conduce cu 1-0. Clujenii raspund repede si intorc rezultatul la 5-1 in favoarea lor, dar gazdele replica in forta si revin la conducere cu 8-5, ei avand sa conduca pe toata durata partidei. Dupa 8 minute CSU conduce cu 20 - 10, iar rezultatul primului sfert este 25 - 15 pentru gazde, de la care se remarca Triplett si Williams.

Minutul 12, clujenii se apropie la 19 - 28, iar un minut mai tarziu scorul este 24 - 29, americanul LeVar Seals reusind 2 cosuri de spectacol de la mare distanta, iar entuziasmul parca dispare subit din tribune. La jumatatea sfertului 2, scorul este 32 - 27 pentru sibieni la care intre timp a intrat si americanul Jason Smith. Minutul 17, scorul este 40 - 32, la oaspeti Seals este pare ca este singurul care face fata ritmului de joc. Sfertul 2 se incheie cu scorul de 25 - 23 pentru CSU, iar scorul dupa primele 20 de minute de joc este 50 - 38.

Incepe sfertul 3, iar ritmul de joc este excelent, la fel cum a fost si in prima repriza. In minutul 22 CSU conduce cu 56 - 43, dar americanul Barbary are 4 greseli personale si este inlocuit cu Cristi Craciun. Insa din nou clujenii revin in meci si in doar 2 minute scorul este 56 - 52 , Vukas de la clujeni, care devine cel mai fluierat jucator de pe parchet in urma unei altercatii cu Triplett inscriind cosuri pe banda rulanta. In minutul 28 sibienii refac diferenta si duc scorul la 67 - 55, sfertul 3 incheindu - se cu scorul de 23 - 27, iar dupa 30 de minute de joc scorul este 73 - 65. In sfertul 3 se petrece si o faza memorabila, Barbary inscrie 2 puncte cu un slam dunk , iar in secunda urmatoare, Triplett fura mingea pe care clujenii au repus-o si inscrie un cos de 2 puncte si obtine si o aruncare libera, pe care ulterior, dupa un time-out al gazdelor o inscrie.

Sibienii incep tare sfertul 4, Octavian Popa Calota inscrie 2 cosuri si din nou gazdele se distantaza in aplauzele spectatorilor la 82 - 67. Acesta este si momentul in care oaspetii cad complet, dupa 34 de minute tabela de scor arata 88 - 70, iar jucatorii sibieni, impinsi de la spate de un public minunat dau impresia spectatorilor si nu numai, ca obiectivul lor din acest sezon este unul mult prea modest pentru potentialul echipei. Meciul se incheie cu scorul de 99 - 79 ( 25 -15; 25 - 23; 23 - 27; 26 - 14). A fost un meci in care evolutia echipei a surprins pe multi, dar de aceasta data, intr-un mod placut. De remarcat este faptul ca la CSU nu a jucat astazi moldoveanul Alexei Andrus.

Remarcatii partidei au fost Keith Triplett cu 33 de puncte, Jason Smith 17 puncte si 6 recuperari, Menelik Barbary 14 puncte si 6 recuperari de la CSU, in timp ce de la oaspeti s-a remarcat LeVar Seals cu 22 de puncte.

Din nou la Sibiu, asteptarile sunt mari, in timp ce amintirea sezonului trecut pare ca a fost stearsa in doar 40 de minute de aceasta noua echipa condusa de pe margine de un antrenor care cu siguranta stie ce face. Cu totii asteptam acum partida de sambata impotriva celor de la Gaz Metan Medias pentru a vedea daca echipa confirma sau nu. Ce va fi vom vedea, cert este ca se anunta cel mai spectaculos campionat din ultimii ani la Sibiu.