*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

CSU Atlassib Sibiu trece cu greu de CSU Cuadripol Brasov

Sambata, 13 octombrie, cu incepere de la ora 17:00 in Sala Sporturilor Transilvania s-a disputat meciul dintre echipa locala, CSU Atlassib Sibiu si CSU Cuadripol Brasov, meci contand pentru etapa a-III-a a Campionatului National de Baschet masculin. Partida nu parea sa ridice mari semne de intrebare in privinta echipei care va triumfa in final, cele doua echipe din Ardeal, au fost aproape tot timpul la polii opusi ai clasamentului, Sibiul de cele mai multe ori aflandu-se printre primele echipe, iar brasovenii luptandu-se pentru a evita retrogradarea. Inaintea inceperii partidei, cele doua echipe se aflau la egalitate de puncte (3 de fiecare), cu un meci castigat si unul pierdut. Statisticile aratau clar, faptul ca formatia gazda va fi favorita la castigarea meciului, deoarece, in ultimele 5 sezoane, Sibiul a castigat 8 dispute din 10, impotriva Brasovului. Meciul din aceasta seara avea sa contrazica insa, aceste statistici, "studentii" Sibieni reusind o victorie chinuita, in pofida unui start bun, la doar patru puncte distanta, scor final: CSU Sibiu - CSU Brasov: 80 - 76.
          Meciul va fi arbitrat de catre brigada condusa de Stelian Banica (revenit dupa o suspendare, si debutand astfel in sezonul 2007-2008 la Sibiu), Grigoras, si Laszlo Bukuresti.
Alexei Andrus, moldoveanul din lotul sibian, si-a reintalnit fostii coechipieri, el evoluand sezonul precedent tocmai la CSU Cuadripol Brasov. Darnell Clavon, capitanul echipei sibiene, a fost din nou nevoit sa priveasca meciul in calitate de simplu spectator, antrenorul Peter Schomers fiind de parere, ca in acest meci, Andrus va da un randament mai bun decat americanul, astfel, Clavon, al-6-lea jucator strain de la CSU Sibiu, fiind cel care este nevoit sa stea pe margine.
             Tehnicianul Brasovului, Dan Calancea, incepe partida cu Leroy Dawson, Octav Morariu, Mildon Ambres, Theo Jones si Brandon Tobias. In replica, Peter Schomers ii arunca in lupta pe Menelik Barbary, William Hatcher, Jason Smith, Keith Triplett, si mai vechea cunostiinta a brasovenilor, Alexei Andrus.
             Brasovenii castiga posesia si vor avea primul atac, insa apararea bine pusa la punct a gazdelor, ii impiedica pe oaspeti sa deschida scorul, acestia ratand prima aruncare. La indemnul antrenorului german, CSU Sibiu practica o aparare agresiva pe toata durata sfertului I, conducand autoritar meciul, fapt dovedit si de tabela de marcaj, care, dupa 4 minute de joc, indica scorul de 9-4. Dupa 8 minute de joc tabela arata 18-6 pentru CSU Sibiu, iar primul sfert se incheie cu un Keith Triplett pe val, dupa 10 minute joc efectiv tabela indicand un neverosimil 22-6. Insa lucrurile nu aveau sa ramana asa, Leroy Dawson si Nenad Marinkovic incercand sa se opuna ofensivei gazdelor, punctele marcate de acestia avand sa conteze enorm in sfertul al-IV-lea. Alexei Andrus acumuleaza rapid 2 greseli personale si este inlocuit de catre Cristian Murgoci.
           Dupa 11 minute de joc, Menelik Barbary, pivotul de la Sibiu, este inlocuit cu Cristi Craciun, iar Triplett reuseste inca un cos de la mare distanta, facand ca tabela sa arate 27-6 pentru gazde
La pauza dintre cele doua reprize scorul era 39 - 31, si in mintea fanilor prezenti in sala, incoltea un sentiment de neliniste, dat fiind faptul ca echipa favorita a suferit o infrangere surprinzatoare etapa trecuta, pe terenul celor de la BC Gresiloft Targoviste, scorul final fiind atunci 83 - 81 dupa o repriza de prelungiri.
          In sfertul al-III-lea, revine pe teren pentru CSU Sibiu Andrus, care face repede a 4-a greseala personala si este inlocuit cu Calota. Recitalul aruncarilor de 3 puncte ale lui Theo Jones (3 reusite, din 9), si Nenad Marinkovic (6 reusite, din 10) aveau sa plaseze echipa brasoveana la 7 puncte in spatele sibiului, care se baza pe aruncarile de semi-distanta ale extremei americane, Jason Smith. Desi a reusit 12 aruncari din 20 incercate, Smith nu a avut o zi buna la linia de libere, transformand doar 3 aruncari, din 9 incercate. Cu toate acestea, Smith a fost cel care a dus o lupta de unul singur sub panoul adversarilor, chiar daca accidentarea suferita in meciul cu Gaz Metan nu s-a vindecat inca, pivotul Menelik Barbary aflandu-se intr-o scadere de forma. Tot in sfertul al-3-lea Octavian Popa Calota acumuleaza a-4-a gresala personala, atat el cat si Alexei Andrus fiind in pericol de a fi eliminati din joc.
In ultimul sfert al meciului, CSU Brasov continua sa forteze revenirea, scorul aratand la un moment dat 76 - 76 printr-o actiune a lui Leroy Dawson. Faza urmatoare, William Hatcher reuseste o aruncare de 2 puncte, si isi mentine echipa in avantaj, avantaj care nu va mai fi cedat pana la sfarsitul meciului. Conducatorul de joc sibian, Octavian Popa Calota, comite cea de a-5-a gresala personala si este scos din joc, in locul sau intrand Keith Triplett. Tehnicianul sibian cere inspirat un time-out, cu 1 minut ramas din joc, faza urmatoare, echipa sa reuseste sa marcheze 2 puncte, si prin intermediul aceluiasi Keith Triplett, care reuste un "steal" de zile mari, echipa gazda isi consolideaza avantajul. Brasovenii rateaza o aruncare de 3 puncte care le-ar fi permis sa egaleze la 79. Meciul se incheie cu un slam dunk spectaculos al lui Jason Smith, pe un fast-break al gazdelor, cos care insa nu s-a pus, fiind marcat dupa incheierea celor 40 de minute de joc efectiv. Scor final, CSU Sibiu - CSU Cuadripol Brasov: 80 - 76, si "studentii" lui Schomers isi trec in cont a-2-a victorie a sezonului.
          Marcatorii principali a celor de la CSU Brasov au fost: Nenad Marinkovic (20 pct), Leroy Dawson (19 puncte, 3 recuperari defensive / 2 recuperari ofensive, 4 pase decisive), Mildon Ambres (17 puncte, 4 recuperari ofensive / 14 recuperari defensive) si Theo Jones (11 puncte).
           De la CSU Sibiu s-au remarcat: Jason Smith (27 puncte, 9 recuperari defensive, 3 pase decisive), Keith Triplett (17 puncte, 4 recuperari defensive, 6 pase decisive), William Hatcher (16 puncte, 2 recuperari ofensive, 4 pase decisive) si Menelik Barbary (7 puncte, 2 recuperari ofensive / 13 recuperari defensive).
            Etapa urmatoare se va disputa in data de 20 octombrie, CSU Cuadripol Brasov intalnind pe teren propriu pe CSM Leonardo Oradea, iar CSU Sibiu avand o deplasare dificila acasa la Dinamo Bucuresti. Formatia lui Schomers va avea insa un meci-retur in Cupa Romaniei, extrem de dificil, marti 16 octombrie, acasa la U. Mobitelco Cluj-Napoca, meci in care sibienii pleaca de la un avantaj de 20 de puncte.