*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

Revista presei XIX

CSU Sibiu a învins pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 84-78, în meciul retur al sferturilor de finală ale Cupei României, calificându-se în Final Four, alături de CSU Ploieşti şi Elba Timişoara. În meciul disputat la Mediaş, scorul a fost 89-80 pentru formaţia sibiană. Cea de-a patra semifinalistă se va decide marţi, 26 februarie, când se va disputa meciul dintre BC Argeş şi Rapid Dromeas. În tur, formaţia piteşteană s-a impus la Bucureşti cu scorul de 73-63:

Într-un alt meci restant, contând pentru etapa a 16-a a Diviziei A, CSU Asesoft Ploieşti a câştigat cu scorul de 85-72 meciul de la Piteşti împotriva celor de la BC Argeş, după ce la pauză piteştenii conduceau cu 35-33:

CSŞ LMK Sfântu Gheorghe, Sportul Studenţesc, ICIM Arad şi U Trustul CRE Cluj s-au calificat în semifinalele Cupei României la baschet feminin, în urma meciurilor retur disputate ieri:

Arbitrii Stelian Bănică şi Mihai Săndulache vor f avertizaţi de către FRB, după ce au fost surprinşi vineri noaptea în clubul Liquid din Sibiu, deşi a doua zi erau delegaţi să oficieze la meciuri din campionatul de seniori masculin, respectiv feminin:

În urma tragerii la sorţi din 16 februarie, s-au stabilit adversarele echipelor naţionale româneşti în preliminariile Campionatului European din 2009. Carmen Tocală crede că am avut ghinion:

Fostul jucător în NBA, Ghiţă Mureşan vorbeşte, într-un interviu acordat Prosport, despre baschetul românesc şi schimbările ce ar trebui făcute în acest sport:

Secretarul general al FIBA, Nar Zanolin şi organizatorul de competiţii al acestui for,  Isabella de la Fiori, vor sosi mâine la Târgu Mureş, pentru a se întâlni cu membrii comitetului de organizare a Campionatului European de tineret masculin U20, care se va desfăşura în perioada 1-10 august 2008:

După o pauză de două săptămâni, la sfârşitul săptămânii trecute, s-a reluat Campionatul Naţional la nivel de juniori - faza a 2-a, disputându-se prima etapă din returul acestei competiţii:

Rezultatele înregistrate în prima manşă a şaisprezecimilor de finală în Cupa ULEB:

Virgil Stănescu a contribuit la victoria pe care echipa sa, Unics Kazan, a înregistrat-o în faţa celor de la Turk Telekom cu 2 puncte şi o pasă decisivă, în cele 2 minute şi 38 de secunde cât a fost prezent pe teren. Scorul final al întâlnirii a fost 91-65 pentru vicecampionii Rusiei: