*** LNBM, etapa a II-a: Sibiu 88-74 Steaua, Galati 79-70 Iasi, Mures 78-75 Craiova, Timba Timisoara 72-75 U BT Cluj, Pitesti 78-64 BC Timisoara, Dinamo 62-90 Oradea *** LNBM, etapa a III-a: BC Timisoara - CSU Sibiu (luni 23.10, ora 18:00), Craiova - Timba Timisoara, Dinamo Bucuresti - U BT Cluj, Steaua - Mures, Oradea - Iasi, Galati - Pitesti ***

Am facut-o si pe asta

CSU Atlassib Sibiu a pierdut meciul disputat impotriva BCMUS Arges Pitesti cu scorul de 69 – 87 (27-21;17-19;17-20;8-27), bifand astfel prima infrangere pe teren propriu din actuala editie de campionat – o premiera nefericita pentru suporterii echipei sibiene.

Schomers a inceput cu Johnson, Kabengele, Matthews, Scott si Harrison care, dupa aproape sapte minute de joc confuz, la scorul de 14-18, au dat semne de revenire, reusind prin Scott si Matthews un partial de 10-0. Uche, cu doua puncte urmate de o libera si Kabengele cu o aruncare de afara au stabilit scorul primului sfert 27-21. In acest sfert sibienii au schimbat un singur jucator, Bryant Matthews, in locul lui intrand Earl Brown, in timp ce pitestenii au schimbat 3 (Uche la Razic, Elliot la Dumitru si Fugua la Pantelic). De mentionat ca singura schimbare facuta la Sibiu a venit la solicitarea jucatorului, forcingul din partialul de 10-0 obosindu-l teribil pe Matthews, acesta marcand 7 din cele 11 puncte din acest sfert in intervalul bun de joc al sibienilor.

Sibienii continua jocul bun si in primele minute ale sfertului doi cand reusesc sa marcheze 6 puncte fara sa primeasca vreunul, insa pitestenii replica in acelasi fel, astfel ca dupa 3 minute de joc, diferenta pe tabela era aceeasi ca la inceputul sfertului, scorul fiind 33-27. Brown marcheaza 3 puncte dupa ce Schomers solicitase timp de odihna, dar galben-albastrii nu mai reusesc sa marcheze deloc timp de doua minute si jumatate, interval in care oaspetii marcheaza 10 puncte, ducand scorul la 36-37. Harrison, cu o aruncare libera, si Kabengele, cu 5 puncte, aduc din nou Sibiul in avantaj, Lawrence marcheaza “de-afara” cu 35 de secunde inainte de pauza mare si Matthews incheie repriza cu un alley-oop, in urma unei pase de la Brown. Scorul la pauza: 44-40.

Sfertul 3, perioada critica a sibienilor din meciurile stranse, a inceput cu David Lawrence in prim-plan, jucatorul pitestean reusind sa marcheze primele 3 puncte ale sfertului si sa duca scorul la 44-43. In urmatoarele 4 minute s-a mers cap la cap, cu Matthews, Scott si Johnson marcand cate doua puncte pentru sibieni, Stefanovic, Fugua si Uche reusind sa adauge sase puncte pe tabela si pentru oaspeti. Elliot marcheaza o treita, Harrison marcheaza si cu 3 minute inainte de finalul sfertului oaspetii erau din nou la conducere, cu un avantaj minim, scor 51-52. Stefanovic marcheaza doua puncte pentru BCMUS Arges Pitesti, apoi doua pase gresite ale lui Brown permit gazdelor sa mai marcheze patru puncte usoare si sa duca scorul la 51-58, cand mai era putin peste un minut de joc. Brown isi “rascumpara” greselile din fazele anterioare reusind doua aruncari de 3 puncte, Matthews reuseste si el doua puncte si CSU Atlassib trece din nou in avantaj, 59-58. In acest interval intreg publicul aflat in Sala Transilvania a fost in picioare, impingandu-si favoritii de la spate. Matthews faulteaza cand mai erau 10 secunde de joc si Uche nu rateaza de la libere, ducandu-si din nou echipa in avantaj, 59-60. Brandon Johnson ia ultimul atac al sfertului pe cont propriu si marcheaza “at the buzzer” in urma unei patrunderi pe tusa: 61-60. Conform “traditiei”, sibienii au pierdut sfertul 3, insa abordau sfertul patru in avantaj, chiar daca unul minim.

Ce a urmat in sfertul 4 este greu de exprimat in cuvinte si de o mie de ori mai greu de inteles. Oaspetii ne-au macelarit pur si simplu, profitand de lipsa de idei a galben-albastrilor in fata unei zone foarte bine puse in practica si de neglijarea fazei de aparare. Dupa un 0-7 scurt, in primele doua minute Matthews a replicat prin doua puncte, dar pitestenii si-au continuat “iuresul”, marcand inca 4 puncte, astfel ca dupa 3 minute, scorul sfertului 4 era 2-11, general 63-71. In faza imediat urmatoare sibienii au fost penalizati, pentru prima data in acest sezon (daca nu ma insel), cu abatare de 24 de secunde, ceea ce spune multe despre lipsa de idei ofensive cu care acestia s-au confruntat in acest meci. Matthews mai marcheaza o data de la linia de aruncari libere, dar pitestenii marcheaza 4 puncte (cam media in acest sfert 1 punct dat de sibieni la 4 primite) si duc diferenta pentru prima data peste 10 puncte: 64-75, cand mai erau putin sub cinci minute de joc. Johnson reuseste o aruncare din spatele liniei aflate la 6 metri si 25 centimetri, dar imediat Elliot duce avantajul echipei sale la 10 puncte. Cand mai erau 3 minute de joc, Matthews marcheaza inca doua puncte pentru CSU Sibiu, ultimele pentru gazde in aceasta disputa. Elliot cu 3 puncte, Uche cu 2 si Lawrence cu 5 stabilesc scorul final, 69-87, si pun capat unei seri de cosmar pentru sibieni.

Mai multe detalii si impresii pe blogul "Despre baschet, cum il vad eu..."