*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

BC Ramnicu Valcea - CSU Atlassib Sibiu 97-109

Articol realizat de Radu Muşoaie (Rhadoo_sb) şi Tudor Şt. Popa Ardeleni victorioşi în Oltenia Privită de sibieni ca un meci lejer de campionat, întâlnirea dintre nou promovata BC Râmnicu Vâlcea şi CSU Atlassib Sibiu a fost relativ echilibrată, dându-le câteva emoţii suporterilor sibieni prezenţi sâmbăta trecută în sala “Traian” din oraşul de pe malurile Oltului. În prezenţa a doar 300 de spectatori, dintre care aproximativ 90 de fani veniţi de la Sibiu, meciul a început în nota de dominare a elevilor lui Mircea Vulc. Cu un prim cinci format din noul venit Donald Little, căpitanul echipei Darnell Clavon, americanii Kenny McFarland şi Ronald Blackshear şi românul Brice Kabengele, sibienii au reuşit ca, după doar câteva minute de joc, să stabileasca o diferenţă de 10 puncte (2-12). Încet dar sigur, elevii lui Cristi Achim au reintrat în joc, astfel că primul sfert s-a încheiat cu 27-33 pentru CSU, asta după ce Blackshear a înscris o treiţă în ultima secundă. Sfertul doi a fost la discreţia echipei sibiene, care a făcut spectacol pentru fanii veniţi sa-i încurajeze, dar şi din dorinţa de a le arăta baschet adevărat vâlcenilor. Trebuie remarcată recuperarea defensivă a lui Donald Little urmată de un slam-dunk de excepţie în minutul 7 al sfertului. Această reuşită a americanului a modificat tabela, scorul devenind 36-51 şi i-a determinat pe fanii sibieni să-i strige numele minute în şir. După un sfert secund mai mult decât reuşit, CSU a intrat la vestiare cu o diferenţă aparent liniştitoare, de 23 de puncte (scor: 42-65). Emoţii după pauză Cu impresia că meciul a fost deja câştigat, sibienii s-au relaxat inexplicabil după pauză. Prin prestaţia foarte bună a noului venit la echipa gazdă, americanul Jamaal Miller, dar şi profitând de apărarea inexactă a sibienilor, vâlcenii au reuşit să remonteze diferenţa de 26 de puncte existentă la un moment dat, scorul devenind 78-83 după 30 de minute de joc. Evoluţia jocului de la începutul ultimului sfert a adus noi speranţe în rândul formaţiei vâlcene, mai ales după ce oltenii au egalat situaţia la 91. Din fericire, a fost un simplu foc de paie, având în vedere că, imediat, CSU a marcat 13 puncte fără să primească nici unul. Această serie a fost începută de un impresionant slam-dunk a “marelui Little”. Cu două secunde înainte de fluierul final, McFarland a ratat aruncările libere de care a benefiat, dar Clavon, atent pe recuperare, a stabilit scorul final al partidei: 97-109 pentru CSU Sibiu. Cifrele partidei • 45 – numărul de puncte înscrise de “sibianul” Ronald Blackshear, care a şi fost declarat MVP-ul meciului • 9 – numărul de aruncări reuşite de trei puncte reuşite de Blackshear la Vâlcea, din 15 la aruncări (procentaj 60%) • 90 – numărul suporterilor sibieni care au făcut deplasarea la Vâlcea, majoritatea cu maşinile personale • 5 – locul în clasament pe care a urcat CSU Sibiu după victoria de la Vâlcea Marcatorii partidei: BC Râmnicu Vâlcea - Jamaal Miller 33p (7x3), Nikola Radmanovac 22p (4x3), Dragoş Andrei 12p (2x3), Vladimir Milosevic 12p, Mădălin Nicolae 12p, Viorel Nănescu 3p, Lucian Călin 3p. CSU Atlassib Sibiu - Ronald Blackshear 45p (9x3), Donald Little 18p, Darnell Clavon 14p, Kenny McFarland 13p, Vio Mocanu 7p, Bogdan Spânu 6p (1x3), Ionuţ Mocanu 2p, Brice Kabengele 2p şi Octavian Popa-Calotă 2p.