Situatia in Semifinale

Inca din perioada Sferturilor de Finala, Play-Off-ul Campionatului 2008-2009 era impartit in trei ramuri, distincte: pe de o parte, confruntari mai putin mediatizate, dar la fel de incrancenate (Brasov – Otopeni si Timisoara – Rovinari), meciurile declarate, pe buna dreptate, derby-uri ale Campionatului National (Sibiu – Cluj) si confruntarea din Sud (Ploiesti – Pitesti). La finele Turulului I, Otopeniul a trecut surprinzator cu 2-0 de CSU Brasov, Elba Timisoara a trecut cu greu de Energia Rovinari (2-1), CSU Sibiu si U. Cluj-Napoca au oferit meciuri “de colectie” (2-1) si CSU Ploiesti a facut o demnostratie de forta cu echipa lui David Lawrence, BC Arges Pitesti (2-0).

Sablonul s-a pastrat si in semifinale, pe de o parte, banatenii au dat piept formatiei de langa capitala, CS Otopeni, serie unde scorul este momentan 1 – 1. Dupa cum era de asteptat, Timisoara a evoluat bine in primul meci, disputat pe teren propriu, castigand cu 81 – 73 fara prea multe emotii. Otopeniul a egalat situatia in meciul de duminica, unde in fata propriilor fani, Seals & Co. s-au impus cu 93 – 72, intr-un meci controlat de la un capat la altul, meci in care Andrei Capusan (24 pct.) si LeVar Seals (22 pct.: 3x3) au inscris au inscris aproape jumatate din punctele echipei gazda. Din tabara banatenilor, doar Paltinisanu, Markovic si Grubisic s-au aflat in double-digits: primii cu 15 pct., iar cel din urma cu 14.

Pana acum ambele echipe si-au pastrat etalonul: evolutii bune pe teren propriu si dezamagitoare in deplasare.

Cu toate acestea, seria dintre cele doua formatii a fost umbrita de catre meciurile dintre CSU Sibiu si CSU Ploiesti, serie care a tinut capul de afis al Semifinalelor, captand atentia mass-mediei. Echipa lui Peter Schomers a reusit surpriza miercuri seara, in Sala Olimpia din Ploiesti, unde CSU Sibiu s-a impus cu scorul de 76 – 78, profitand de jocul slab prestat de gazde si de evolutia lui Cortney Scott (23 pct., 10 recuperari), acompaniat de catre Earl Brown (23 pct.: 6x3, 6 recuperari). Reusind sa rastoarne toate pronosticurile, CSU Sibiu a repetat surpriza si duminica seara, in Palatul Sporturilor Transilvania, devenita un vulcan-galben albastru datorita celor 2000 de fani. Victoria a survenit dupa un meci dramatic, in care Ploiestiul s-a aflat la conducere 3 sferturi din meci. Apararea sibienilor a functionat cu o precizie germana in sfertul IV, perioada in care CSU Ploiesti nu a marcat decat 8 puncte, fata de cele 20 ale gazdelor. Scorul final a fost de 78 – 75, iar campionii din ultimii 5 ani plecau din Sibiu cu un gust amar, lasat de cele 2 infrangeri consecutive in fata unei formatii considerata, aparent gresit, inferioara.

Promotorii victoriei de duminica au fost Cortney Scott (19 pct., 7 recuperari), Michael Harrison, Brandon Johnson si Brice Kabengele (toti cu cate 11 puncte). De remarcat ca Bryant Matthews, extrema sibiului, desi a fost eliminat la inceputul sfertului 3, pentru al 2-lea fault antisportive, a reusit 16 pct. in doar 23 de minute de joc. De la CSU Ploesti s-au facut remarcati Cepulis (23 pct.: 4x3), Hargrove (16 pct.: 1x3) si Carutasu (10 pct.: 1x3).

Meciurile urmatoare se vor disputa miercuri, 7 mai, dupa cum urmeaza:

CSU Ploiesti – CSU Sibiu, in Sala Sporturilor Olimpia din Ploiesti, de la ora 19:00 (in direct pe Telesport si Telesport.ro)

Elba Timisoara – CS Otopeni in Sala Sporturilor Constatin Jude din Timisoara, de la ora 17:00.