*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Atlassib Sibiu - U Mobitelco Cluj

Sala Transilvania din Sibiu, va fi vineri, 19 martie cu incepere de la ora 17:30, in direct pe TVR2,  teatrul de lupta intre doua echipe care au oferit cele mai spectaculoase meciuri din Campionatul National de Baschet in ultimii ani. Este vorba bineinteles despre derby-ul dintre CSU Atlassib Sibiu si U. Mobitelco Cluj Napoca, meci contand pentru etapa a XXVII. Este de prisos sa mentionam ca rivalitatea si orgoliul dintre cele doua echipe au facut ca disputele directe sa fie supranumite “derby-ul Ardealului” si pe buna dreptate, exceptand Play-Off-ul, ultimele doua intalniri directe din sezonul regular, dintre echipele mentionate, avand nevoie de cel putin o repriza de prelungiri pentru a se stabili o castigatoare. Nu trebuie uitat nici sfertul de finala incendiar din sezonul trecut, cand Sibiul a trecut cu greu de U. Cluj, scor general 2-1.

In contextul meciului de vineri, trebuie mentionat ca oaspetii au etalat o forma de invidiat sezonul curent, ocupand pozitia I a clasamentului, (22 victorii din 25 posibile, 47 puncte). La egalitate cu acestia se afla o alta rivala a sibienilor, Gaz-Metan Medias, acestia, Clujul are un meci mai putin disputat decat restul subclasatelor. Astfel U. Cluj-Napoca se afla sub presiune prin prisma locului ocupat in clasament, in timp ce elevii lui Clavon nu-si mai pot face sperante la ocuparea unei pozitii pe podium la finele sezonului regular, singura misiune a galben-albastriilor fiind aceea de a-si consolida pozitia a 4-a in clasament (18 victorii din 26 posibile, 44 puncte), Elba Timisoara “sufland in ceafa” sibienilor de pe pozitia a 5-a, la doar 2 puncte in spate.

De remarcat ca oaspetii vin in Sala Transilvania dupa trei succese consecutive, vs. Ploiesti (scor 72 – 68), acasa la BCM Arges Pitesti (48 – 66) si vs. Steaua Turabo (82 – 69). Pe de alta parte, sibienii au avut evolutii mult mai oscilante, insa in ultima etapa, deplasarea de la Otopeni s-a soldat cu victoria Atlassibului (scor 65 – 76).

Va fi interesant de urmarit insa, duelul “1 la 1” dintre pivotii titulari ai echipelor, sarbul Zoran Krstanovic de partea Clujului si Paul Herndron  de partea Sibiului, ambii baschetbalisti avand un stil asemanator de joc. Deasemenea duelurile CuicSmith, sau Thomson/SilvasanMiskovic / Haiduc vor condimenta un meci care se anunta a fi pe muchie de cutit pe toata durata sa. De la oaspeti, David Lawrence este inca accidentat si nu va juca vineri, insa in locul lui va juca un alt american, Kyndall Dykes. Cu siguranta, oaspetii au de gand sa “razbune” atat eliminarea din Play-Off-ul sezonului 2008 – 2009 cat si infrangerea de pe teren propriu din tur (82 – 86 dupa o repriza de prelungiri), insa CSU Sibiu va avea avantajul terenului propriu unde impulsul dat de catre fani precum si orgoliul jucatorilor se vor imbina pentru un spectacol baschetbalistic desavarsit. Ramane de vazut daca Marcel Tenter va gasi un antidot pentru “infernul galben-albastru” sau daca Darnell Clavon va gasi un as in maneca prin care va obtine din nou victoria in fata marei rivale de la poalele Feleacului.