*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

Spectacol desavarsit in derby-ul Ardealului

Dupa cum majoritatea fanilor baschetului se asteptau, meciul de vineri dupa-masa dintre CSU Atlassib Sibiu si U. Mobitelco Cluj-Napoca a oferit un spectacol baschetbalistic desavarsit, desi in prima repriza, partida parea sa fie deja castigata de sibieni.

Gazdele au parte de un inceput fulgerator care a lasat fara replica formatia clujeana, atat in aparare cat si in atac. Smith si Brown au fost catalizatorii echipei sibiene, in timp ce de partea clujenilor, Silvasan aduce cateva puncte insa insuficiente pentru a pastra oaspetii aproape de sibieni. Acestia raman blocati la cota 7 pret de 3 minute, fapt ce a permis galben-albastrilor un partial zdrobitor, care le-a asigurat un avantaj surprinzator la finele primului sfert: 23 – 11.

Situatia s-a inrautatit pentru vizitatori in sfertul secund, sibienii marcand punct dupa punct in timp ce, intreg lotul clujean continua evolutia palida din primele 10 minute. Silvasan reuseste insa o treita, dar avantul luat de gazde era imposibil de oprit de un singur jucator. Brandon Johnson evita defensiva Clujului ca pe niste jaloane, iar Earl Brown tinteste din afara semicercului inelul advers, gazdele avand la un moment dat un avantaj de 22 de puncte. Pe finalul reprizei insa, atat apararea cat si atacul sibian au scazut in intensitate, iar oaspetii au reusit sa mai reduca din handicap, scorul la pauza fiind de 42 – 27 in favoarea Sibiului.

In sfertul al III-lea insa rolurile s-au schimbat. Elevii lui Clavon pareau ca au ramas in regimul de pauza iar Silvasan si Branko Cuic nu au asteptat prea multe invitatii pentru a incepe cursa de urmarire. Darnell Clavon cere un time-out, insa baschetbalistii clujeni au fost de neoprit in aceasta perioada, singurele reusite notabile fiind dunk-ul lui Smith si aruncarea de 3 puncte a aceluiasi american. Sibiul pierde sfertul cu scorul de 12-19 iar inaintea ultimei turnante, U. Cluj se afla in avantaj de un singur cos, 54 – 56.

Sfertul al IV-lea s-a jucat pe muchie de cutit. Formatiile s-au aflat in mod alternativ la conducere, practicand un joc pe contre. Greselile individuale din partea ambelor loturi au facut ca echilibrul sa fie mentinut pe tabela, cauza acestora fiind probabil oboseala fizica. Cu 13 secunde inainte de final, la scorul de 70 – 70, Earl Brown reuseste sa faca “cinste” de ziua sa o aruncare reusita de 3 puncte care avea sa fie cosul victoriei. Sibienii au faultat ulterior intentionat pentru a nu permite o eventuala aruncare de 3 puncte din partea oaspetiilor, insa Silvasan a reusit totusi sa arunce “din afara” cu  2 secunde inainte de final, dar fara sorti de izbanda. Meciul se incheie cu victoria gazdelor de la CSU Atlassib Sibiu: 73 – 70 (23–11  19–16  12–29  19–14), iar derby-ul Ardealului isi confirma statutul de “El Classico” al baschetului romanesc.

Marcatorii CSU: Brown 20p. (5x3), Smith 18p. (1x3), Herndon 12p., Johnson 11p., Miskovic 8p., Haiduc 4p.

Marcatorii "U" Cluj: Cuic 23p. (2x3), Krstanovic 18p., Silvasan 14p. (2x3), Chetreanu 12p., Thompson 2p., Dykes 1p.