*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

Revansa amanata

Tentativa de a razbuna oarecum eliminarea din Play-Off-ul sezonului precedent, a fost una esuata astazi pentru CSU Atlassib Sibiu, meciul contand pentru etapa cu numarul 19, fiind castigat de catre oaspetii de la CSU Ploiesti cu scorul de 73 – 77.

Sibienii au avut parte de un inceput ezitant de meci, chiar daca Smith a fost cel care a deschis tabela fructificand primul atac al echipei sale. Calota rateaza doua aruncari de la semidistanta iar ploiestenii pe contraatac trec in avans prin aruncarea de 3 puncte a lui Cepulis. “Kevin” mai pierde o minge, iar Burleson demareaza pe un fastbreak care va aduce inca 2 puncte in dreptul oaspetilor. De altfel intreaga echipa a Sibiului sufera la precizia executiilor in atac, “galben-albastrii” ramanand totusi in siajul ploiestenilor gratie eforturilor lui Jason Smith si Paul Herndon. Oaspetii castiga primul sfert cu scorul de 26-19 asigurandu-si un avans linistitor dupa primele 10 minute.

Scenariul s-a repetat in “linii mari” si in sfertul secund. Ex-sibianul Kabengele iese la rampa cu doua patrunderi spectaculoase si un dunk finalizat pe contraatac, iar ploiestenii reusesc sa ia un avans de 10 puncte dupa doar doua minute scurse din perioada. Miskovic are o rabufnire de orgoliu  si reusete un cos cu fault care mentine Sibiul in joc la o diferenta recuperabila. Ratarile fundasilor sibieni precum si mingile pierdute de acestia, fac ca efortul coechipierilor din frontcourt sa fie in zadar. Astfel CSU Ploiesti se distanteaza la 12 si ulterior 15 pct. pana la pauza, scorul intre cele doua reprize fiind net favorabil oaspetilor: 33 – 48.

Sibienii revin mult mai concentrati dupa pauza si reusesc un mini-partial de 8-2 care a echilibrat situatia pe tabela (scor 45-50 la jumatatea intervalului) dar efortul depus de catre acestia este speculat de ploiesteni care recupereaza punctele pierdute, in special prin aruncarile precise ale americanului Darius Hargrove, astfel ca, desi au redus din handicap, gazdele inca se afla la 10 puncte in spate (52-62) la finalul sfertului III.

Sfertul IV avea sa fie pe viata si pe moarte. Gazdele incep din nou in forta si acumuleaza cateva puncte rapide gratie executiilor lui Justin Herndon. Hargrove este insa lasat liber la 6.25 m., iar americanul nu iarta apararea deficitara a sibienilor. Earl Brown isi aduce echipa la doar 3 puncte diferenta printr-un lay-up de efect, insa faza urmatoare, Johnson isi incearca norocul cu o aruncare de la distanta dorind sa restabileasca egalitatea, dar mingea refuza sa intre in inel. Ploiestenii reusesc din nou sa se desprinda prin aceleasi aruncari precise “din afara” marca Darius Hargrove. Gazdele reusesc sa se mai apropie inca odata la 4 puncte de Ploiesti, insa nu vor mai avea timp sa egaleze scorul, Virgil Carutasu stabilind scorul final de la linia de aruncari libere: CSU Sibiu – CSU Ploiesti: 73 – 77 (19–26  14–22  19–14  21–15 ).

Astfel dupa un meci tensionat, CSU Ploiesti castiga la prima revenire in Sala Transilvania dupa controversatul meci IV al Semifinalelor 2008-2009 si urca pe pozitia a II-a in Clasament, la egalitate de puncte cu Gaz-Metan Medias. Sibienii se afla la randul lor la egalitate cu Elba Timisoara, banatenii castigand cu scorul de 75-69 meciul de pe teren propriu in compania celor de la U. Cluj-Napoca.

Marcatori:

CSU Ploiesti: Hargrove 31 (6x3), Burleson 14 (1x3), Cepulis 9 (1x3), Carutasu, Griffith, Kabengele: 6, Blidaru, Ilic: 2.

CSU Sibiu: Smith 26, Herndon 20, Miskovic 12, Brown 7 (1x3), Johnson 5 (1x3), Haiduc 3 (1x3).