Cupa Romaniei - rezultate

In primul meci al Final Four-ului Cupei Romaniei la baschet masculin, ELBA Timisoara a trecut de CS Otopeni cu scorul de 64 - 62 (16-8,16-20,16-16,16-18).  Cel mai bun jucator al partidei a fost sarbul Milos Pesic (Timisoara) , care a marcat 31 de puncte (3x3), 12 recuperari, in 39 de minute jucate. In cea de-a doua semifinala, Gaz Metan Medias a trecut de CSU Ploiesti cu scorul de 65 - 59 (19-18, 14-18, 12-6, 20-17). Cei mai buni jucatori ai echipei din Medias au fost, Titus Nicoara cu 10 puncte, 15 recuperari, Milos Pavlovic cu 15 puncte (4x3), 6 recuperari si Tudor Dumitrescu, 15 puncte (3x3). De la CSU Ploiesti s-au remarcat Arvydas Cepulis, 12 puncte (4x3), 2 pase decisive si Rashard Grifitth cu 14 puncte, dar si eliminare in minutul 32, pentru 5 greseli personale. Asadar, in finala mica a Cupei Romaniei se vor intalni CS Otopeni si CSU Ploiesti, sambata, 10 aprilie cu incepere de la ora 16:00, iar in finala mare Gaz Metan Medias va juca impotriva echipei ELBA Timisoara. Postul national TVR 2 va transmite in direct de la sala Transilvania din Sibiu, numai finala mare, sambata, 10 aprilie, de la ora 18:00. In sezonul regular, cele doua echipe si-au fructificat avantajul terenului propriu. Medias a castigat acasa cu scorul de 73 - 68, iar Timisoara a castigat acasa cu scorul de 95 -93.

Finala mica  - ora 16:00                         Finala mare - ora 18:00 TVR 2