*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - ELBA Timisoara 1 - 1

CSU Sibiu a castigat cel de-al doilea meci din sferturile de finala ale Diviziei A la baschet masculin, cu scorul de 78 - 77 (19–22, 23–21, 16–15, 20–19) in fata detinatoarei Cupei Romaniei, ELBA Timisoara. Oaspetii si-au pastrat procentajele foarte bune de la 3 puncte,  44% ( 11 x 3), in timp ce sibienii au avut din nou un procentaj dezastruos, 25 % ( 4 x 3). Cel mai bun jucator de pe teren a fost Milos Pesic, care a jucat 40 minute, reusind 29 puncte (5 x 3), 9 recuperari si 4 pase decisive. Un alt jucator care s-a remarcat, a fost Rade Dzambic, cu 21 puncte (3x3) si 6 pase decisive. De partea cealalta, cei mai buni jucatori ai sibienilor au fost, Boomer Herndon cu 20 puncte si 11 recuperari, Brandon Johnson, 17 puncte, 8 recuperari, 4 interceptii si 3 pase decisive. Fata de primul meci, antrenorul Mircea Vulc a preferat sa joace cu americanul Terrance Roberson, in locul sarbului Ivan Miskovic. In cele 37:07 minute jucate, Roberson a reusit 15 puncte (2 x 3), 5 pase decisive si 4 recuperari. De remarcat este banca scurta ale celor doua echipe, un lucru deloc imbucurator in vederea unui parcurs cat mai lung in playoff. Astfel, 5 jucatori au fost folositi 40 minute, Dzambic, Pesic si Markovic, de la Timisoara, respectiv Haiduc si Johnson, de la Sibiu. Alti 5 jucatori au fost folositi foarte mult timp, Smith (38:22 minute) si Terrence Roberson (37:07 minute) de la CSU Sibiu, respectiv Dan Paltinisanu (39:39) de la ELBA Timisoara. Daca la primul meci timisorenii au fost sustinuti de circa 5 suporteri, la cel de-al doilea au beneficiat de sprijinul a aproximativ 70 suporteri, care si-au incurajat favoritii pe tot parcursul partidei.

Seria se muta pentru meciurile 3 si 4 la Timisoara, unde gazdele vor porni cu prima sansa in fata sibienilor. Meciul 3 al sferturilor de finala va avea loc marti, 20 aprilie, de la ora 17:30, urmand sa fie transmis in direct de postul national TVR 2, iar meciul 4 se va disputa miercuri, 21 aprilie. In cazul in care CSU Sibiu va reusi sa castige un joc din cele doua disputate la Timisoara, ultima partida se va juca la Sibiu, sambata, 24 aprilie.

In celelalte meciuri ale sferturilor de finala, favoritele si-au fructificat avantajul terenului propriu, astfel ca U Cluj, Gaz Metan Medias si CSU Ploiesti, conduc cu scorul de 2 -0 la general in confruntarile cu BC Mures, Steaua Bucuresti si BC Arges Pitesti.