*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

ELBA Timisoara - CSU Sibiu 2 - 1 (la general)

CSU Sibiu a pierdut cel de-al treilea meci al sferturilor de finala ale Diviziei A la baschet masculin, in deplasare la Timisoara, cu scorul de 100 - 97 (20-34, 21-17, 28-23, 31-23). Astfel, timisorenii conduc cu scorul de 2 -1 la general si sunt foarte aproape de a se califica in semifinale. Partida a inceput foarte bine pentru sibieni, care au terminat primul sfert cu un avans de 14 puncte. Din pacate, urmatoarele sferturi au fost castigate de timisoreni, care au avut in Uros Velickovic principalul marcator al meciului. Spre deosebire de primele doua jocuri ale seriei, cand a reusit numai 7 cosuri de 3 puncte, CSU Sibiu a marcat astazi 11 cosuri de 3 puncte (58%) , prin Roberson (6x3), Smith (3x3) si Haiduc (2x3). ELBA Timisoara a reusit astazi tot 11 cosuri de 3 puncte, prin Velickovic (8x3), Pesic (1x3), Markovic (1x3) si Dzambic (1x3). De la 2 puncte, diferenta dintre cele doua echipe nu a fost mare, sibienii reusind 28 cosuri (48.3%), iar timisorenii 26 (65%). In mod normal, la acest capitol, CSU Sibiu ar fi trebuit sa faca diferenta, in special prin cuplul Herndon (29:34 minute) - Miskovic (24:43),  cei doi marcand impreuna numai 26 puncte. La capitolul recuperari CSU a dominat clar, cu 43 recuperari fata de 31, ceea ce inseamna 12 atacuri in plus, din pacate irosite in special de la 2 puncte (30 de aruncari ratate).  De la ELBA Timisoara, cei mai buni jucatori de pe teren au fost: Uros Velickovic (40 puncte), Milos Pesic (24 puncte, 7 recuperari) si Dan Paltinisanu (15 puncte, 12 recuperari). De la CSU Sibiu, s-au remarcat Jason Smith (25 puncte, 10 recuperari), Terrance Roberson (18 puncte - toate de 3) , Boomer Herndon (14 puncte, 11 recuperari) si Brandon Johnson (15 puncte, 7 recuperari, 6 pase decisive). CSU Sibiu a fost incurajata la acest meci, de aproximativ 70 suporteri.

Urmatorul meci, va avea loc tot la Timisoara, miercuri, 21 aprilie, de la ora 18:00, in direct pe postul national TVR 3. ELBA ramane favorita la calificarea in semifinale, acolo unde, cel mai probabil va intalni echipa U Cluj.