*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

ELBA Timisoara - CSU Sibiu 2 -2 , urmeaza meciul decisiv

CSU Sibiu a castigat meciul al patrulea al sferturilor de finala ale Diviziei A la baschet masculin, in fata echipei ELBA Timisoara, cu scorul de 74 - 78 (14 - 19, 28 - 22, 22 - 15, 10 - 22). Scorul devine astfel egal, 2 - 2, iar meciul decisiv se va disputa la Sibiu, sambata, 24 aprilie, cel mai probabil de la ora 17:00. Pentru acest meci, Mircea Vulc a riscat si l-a lasat pe banca pe pivotul Boomer Herndon, unul dintre cei mai eficienti jucatori din Divizia A. In locul acestuia a intrat Earl Brown, care in primele doua meciuri a avut o evolutie stearsa. Americanul a ajutat echipa pe final, cand a reusit sa marcheze ultimele doua libere, ducand diferenta la 4 puncte, cu mai putin de 10 secunde pana la final. Cei mai buni jucatori ai sibienilor au fost Ivan Miskovic (16 puncte, 12 recuperari), Brandon Johnson (12 puncte, 8 recuperari) si Terrance Roberson (19 puncte, 4 recuperari). Diferenta s-a facut in ultimul sfert, cand Timisoara a reusit numai 10 puncte, primind 22. Jucatorul decisiv in ultimele minute, a fost americanul Terrence Roberson, care a reusit 9 puncte (2x3) in ultimele 4 minute ale meciului. Jason Smith a fost nevoit sa joace pe pozitia 5, de multe ori fiind cel care s-a aparat la Dan Paltinisanu, un pivot autentic. Smith (12 puncte, 5 recuperari) nu a facut un meci slab, dar a acumulat repede 5 greseli personale, in cele 28:42 minute jucate. De la Timisoara, cei mai buni jucatori au fost Rade Dzambic (17 puncte, 4 recuperari, 4 pase decisive), Uros Velickovic (13 puncte, 3x3), Nenad Markovic (16 puncte, 5 recuperari) si Dan Paltinisanu (8 puncte, 14 recuperari). Din pacate pentru timisoreni, Milos Pesic a jucat numai 26:14 minute, reusind 12 puncte (1x3) si 5 recuperari. Sarbul si-a spart capul in urma unui contact sub panou cu Brandon Johnson si nu a mai continuat partida.  Spre deosebire de meciul al treilea, in care sibienii au dominat clar la capitolul recuperari (43 la 31), astazi situatia a fost echilibrata, 35 la 34 pentru sibieni, lipsa lui Boomer Herndon spunandu-si cuvantul. Acest meci a semanat cu meciul al treilea (100 - 97 pentru Timisoara), in sensul ca echipa care a condus in cea mai mare parte a timpului, nu a reusit sa gestioneze finalul de meci. Astfel, in meciul decisiv orice este posibil, sansele fiind de 50% la 50%.

Ultimul meci al sferturilor de finala dintre CSU Sibiu si ELBA Timisoara, va avea loc in sala Transilvania din Sibiu, sambata, 24 aprilie, cu incepere de la ora 17:00. Biletele se vor pune in vanzare de maine, la sediul clubului, str. Rennes, nr.2. Pretul acestora este de 10, respectiv 15 lei pentru sectorul VIP. Deocamdata nu se stie ce meci va alege TVR 3 sa televizeze, avand de ales dintre U Cluj - BC Mures si CSU Sibiu - ELBA Timisoara. Cel mai probabil partida dintre U - Mures va fi transmis in direct, tinand cont de faptul ca TVR are statie locala in Cluj-Napoca.