*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

CSU Sibiu - Szolnoki 71 - 64 (17-11, 21-17, 14-19, 19-17)

CSU Sibiu va participa in perioada 2 - 4 septembrie 2010, la Memorialul Antonio Alexe, care se desfasoara la Oradea. La acest turneu mai participa echipa locala CSM Oradea, BC Mures si Szolnoki Olajbanyaszn (Ungaria) locul 4 in sezonul 2009 - 2010.

CSU Sibiu a inceput primul meci, cel cu Szolnoki Olajbanyaszn (Ungaria) in formula: Jarryd Loyd, Earl Brown, Cristi Ban, Michael Harrison si Arturas Masiulis.

Sfertul 1: Minutul 2:00 CSU Sibiu conduce cu scorul de 6-2.

Minutul 4:00   CSU Sibiu conduce cu scorul 10-5. Printre remarcati, este americanul Michael Harrison (6 puncte). Au mai punctat Earl Brown (2 puncte) si Arturas Masiulis (2 puncte).

Minutul 6:40: CSU Sibiu se mentine la conduce, scor 12 – 6 , prin doua libere marcate de Arturas Masiulis.

Minutul 7:30: Cos cu fault Harrison, scorul devine 15-6. Intra Octavian Popa Calota si Cristi Ban, in locul lui Jarryd Loyd si Cristi Ban.

Minutul 8:20  Scorul devine 15 – 7 pentru CSU Sibiu.

Minutul 9:30: CSU conduce cu 17 – 9,  TIME-OUT solicitat de Szolnoki.

Minutul 10:00  Primul sfert se incheie cu scorul de 17 – 11 pentru CSU Sibiu, Arturas Masiulis ratand un cos in ultima secunda.

Sfertul 2: Minutul 10:20  Scorul devine 19 – 11 pentru sibieni.

Minutul 12:00 Cos cu faul Octavian Popa Calota, scorul devine 24 -11 pentru CSU.

Minutul 14:15 Scorul devine 28 – 16 .

Minutul 16:00 In teren pentru CSU Sibiu sunt Craciun, Ban, Harrison, Brown si Loyd. Scorul este 28 – 20 pentru sibieni.

Minutul 17:00 Scorul devine 28 – 23 , cos de 3 puncte in ultima secunda a atacului pentru Zsolnoki. CSU a acumulat 3 faulturi de echipa, iar adversarii un fault.

Minutul 17:20 Harrison cos de 2 puncte, dar rateaza libera primita pentru fault.

Minutul 18:30 Zsolnoki reduce din diferenta, 30 – 25.

Minutul 18:50  Ratare Brown de 3, dar Harrison recupereaza in atac si marcheaza de 2 puncte. Scorul devine 32 – 25. Schimbare la sibieni, intra Tanase in locul lui Harrison.

Minutul 19:15 Zsolnoki marcheaza doua libere, 32 – 27. Pe atac, Masiulis marcheaza un cos de doua puncte si beneficiaza de o libera, pe care o rateaza. scorul devine 34 – 27.

Minutul 19: 35 Cos de 2 puncte Masiulis, 36-28, Zsolnoki a marcat o libera.

Minutul 20:00 Cel de-al doilea sfert se incheie cu scorul de 38 – 28 pentru CSU Sibiu.

Statistica dupa primele doua sferturi: 17 cosuri marcate de la 2 puncte, din 25 incercari. Harrison 6 cosuri din 7, Brown 3 cosuri de 2 puncte din 3 incercari, Masiulis 2 cosuri din 4, Calota 2 cosuri din 3, Craciun 1 cos din 3 incercari, Loyd 3 cosuri de 2 puncte din 3 incercari. De la 3 puncte lucrurile stau foarte prost, 0 cosuri din 10 incercari. Principalul marcator este Michael Harrison, cu 13 puncte si 3 recuperari. CSU a reusit 18 recuperari de echipa, liderul fiind Arturas Masiulis, 8 recuperari (3 offensive si 5 defensive). Dupa primele doua sferturi, CSU a reusit 6 pase decisive (2 Masiulis, 2 Brown, 1 Loyd si Harrison. Marcatori: 6 puncte Brown si Masiulis, 2 puncte Craciun, 13 puncte Harrison, 5 puncte Calota, 6 puncte Loyd. In total, CSU a pierdut 7 mingi, la fel ca si Zsolnoki, iar la capitolul interceptii , lideri sunt Harrison si Loyd, fiecare cu cate 2 interceptii.Cel mai mult au jucat Harrison 19 minute, Loyd 18 minute si Masiulis 16 minute.

.

Sfertul 3: Minutul 20:30 Scorul devine 38 – 29, dupa ce Zsolnoki a marcat o libera.

Minutul 21:20 Cos de doua puncte Brown, 40 – 29.

Minutul 22:00 Cos de doua puncte pentru Zsolnoki, 40 – 31. In urmatoarea faza, Masiulis marcheaza un cos de doua puncte, scorul devine 42 – 31.

Minutul 22:40 Scorul devine 44 – 31, Harrison si Masiulis se remarca fiecare cu cate un capac, la doua faze succesive.

Minutul 26:30 Scorul devine 48 – 39 pentru CSU Sibiu.

Minutul 28:15 Scorul devine 52 – 44 pentru CSU.

Minutul 30:00 CSU Sibiu termina in avantaj sfertul al treilea, scor 52 – 47.

.

Sfetul 4: Minutul 30:35 Cos reusit de Craciun, scorul devine 54 – 47.

Minutul 31:20 Slam-dunk Harrison, scorul devine 56 – 49.

Minutul 33:50 Cos cu fault pentru Zsolnoki, scorul devine 56 – 51, libera a fost ratata.

Minutul 34:35 Ratare Calota, pe contra-atac cos pentru Zsolnoki, 56 – 53.

Minutul 35:00 Cos de 3 puncte Calota, scor 59 – 53.

Minutul 35:20 Cos de 2 puncte pentru Masiulis, scor 61 – 53 pentru Sibiu.

Minutul 36:00 Zsolnoki reduce din diferenta, 61 – 56. Masiulis are doua libere, marcheaza numai una, scor 62 – 56.

Minutul 36:35 Diferenta se micsoreaza, scorul devine 62 – 58.

Minutul 37:15 Slamdunk Masiulis, scor 64 – 58, TIMEOUT solicitat de CSU Sibiu.

Minutul 38:00 Cos de 2 puncte Brown, scor 66 – 58, in urmatoarea faza, Masiulis reuseste o noua recuperare. Se pare ca va termina meciul cu un double-double.

Minutul 38:50  Scorul devine 66 – 59, Zsolnoki a ratat o libera. La urmatoarea faza, Loyd aluneca in momentul in care a vrut sa-i paseze lui Brown.

Minutul 39:00 Din nou o singura libera marcata de Zsolnoki, scorul deine 66 – 60, TIMEOUT Zsolnoki.

Minutul 39:20 Capace succesive reusite de Masiulis si Harrison. Ultimul jucator transferat, Jarryd Loyd, marcheaza doua libere, scorul devine 68 – 60.

Minutul 39:45 Brown marcheaza doua libere, iar la urmatorul atac, Zsolnoki reuseste un cos de 2 puncte, scorul devine 70 – 62.

Minutul 40:00 Dupa mai multe libere de-o parte si de cealalta, meciul se incheie cu victoria echipei CSU Sibiu, scor final 71 – 64.

Marcatori: Arturas Masiulis 17 puncte si 17 recuperari (double-double), Michael Harrison 17 puncte si 5 recuperari, Earl Brown 15 puncte, Jarryd Loyd 10 puncte, Octavian Popa Calota 8 puncte, Cristi Craciun 4 puncte.