*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSM Oradea - CSU Sibiu 72 - 83 (16 - 22, 23 - 19, 16 -22 ,17 -20 )

CSU Sibiu va participa in perioada 2 - 4 septembrie 2010, la Memorialul Antonio Alexe, care se desfasoara la Oradea. La acest turneu mai participa echipa locala CSM Oradea, BC Mures si Szolnoki Olajbanyaszn (Ungaria) locul 4 in sezonul 2009 - 2010.  In prima zi s-au inregistrat urmatoarele rezultate: CSU Sibiu - Szolnoki 71 - 64 , CSM Oradea - BC Mures 84 - 67. Astazi, CSU Sibiu intalneste echipa antrenata de Cristi Achim, CSM Oradea, de la ora 19:00.  In primul meci al zilei, BC Mures a castigat in fata echipei Szolnoki (Ungaria), cu scorul de 66 - 61. Pe www.csufans.ro , puteti urmari evolutia scorului pe sferturi, iar la final statisticile jucatorilor sibieni. CSU Sibiu a inceput cu o intarziere de 15 minute.

Sfertul 1 CSU Sibiu conduce cu scorul de 22 - 16. Cel mai bun jucator este Arturas Masiulis, care domina lupta sub cele doua panouri. Spre deosebire de jocul de ieri, cand CSU a avut un procentaj slab de la 3 puncte (1 din 17), in primul sfert de astazi, CSU Sibiu a reusit 3 cosuri de 3 puncte.

Sfertul 2  Dupa doua sferturi, scorul este 41 - 39 pentru CSU Sibiu. Cei mai buni jucatori sunt Jarryd Loyd 16 puncte (2x3) si Michael  Harrison 10 puncte. Diferenta maxima dintre cele doua echipa a fost de 6 puncte. CSM Oradea s-a aparat mai bine in sfertul acesta, iar spre sfarsitul sfertului secund, scorul a fost egal. La meci asista aproximativ 500 spectatori.

Sfertul 3 Dupa cel de-al treilea sfert, CSU Sibiu si-a majorat avantajul la 8 puncte, scor 63 -55. Si in acest sfert, Arturas Masiulis s-a remarcat sub panouri, in special prin recuperarile ofensive. Cel mai probabil, se indreapta spre un nou double-double, dupa ce in partida cu Szolnoki a reusit 17 puncte si 17 recuperari.

Sfertul 4 CSU Sibiu castiga meciul cu scorul de 83 - 72.

Cel mai bun jucator al sibienilor, a fost litaunianul Arturas Masiulis, care a reusit un double-double, 16 puncte si 17 recuperari. De asemenea, ultimul jucator transferat, Jarryd Loyd a fost cel mai bun marcator al partied, cu 23 puncte (3x3). S-au mai remarcat , Michael Harrison cu 16 puncte, Earl Brown 11 puncte (1x3). Totusi, surpriza placuta in echipa sibiana, a fost tanarul jucator Andrei Lefter, care a marcat 8 puncte (2x3). Daca in primul meci, cel castigat in fata echipei Szolnoki, CSU Sibiu n-a stat foarte bine la 3 puncte, astazi lucrurile s-au schimbat, echipa antrenata de Audrius Prakuraitis reusind 7 cosuri de 3 puncte (58%). La capitolul recuperari, diferenta dintre cele doua echipe nu a fost mare, astfel CSU a reusit 36 recuperari, iar CSM Oradea 35 recuperari. De la gazde, cei mai buni jucatori au fost Mandic cu 20 puncte (2x3), Schachtner si Topchov, ambii cu cate 11 puncte. Mike Haiduc a fost menajat la acest turneu, fiind inca usor accidentat la genunchiul piciorului stang.

Marcatori pentru CSU Sibiu: Masiulis 16 puncte, Harrison 16 puncte, Loyd 23 puncte, Brown 11 puncte, Calota 9 puncte, Lefter 8 puncte. Au mai jucat, Cristi Ban si Cristi Craciun.

Multumim domnului Adrian Ciucurita, de la TVS Bihor, pentru datele furnizate.