*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

CSU Sibiu - BC Mures 82 - 93

CSU Sibiu a participat in perioada 2 - 4 septembrie 2010, la Memorialul Antonio Alexe, care se desfasoara la Oradea. La acest turneu au mai participat echipele CSM Oradea, BC Mures si Szolnoki Olajbanyaszn (Ungaria) locul 4 in sezonul 2009 - 2010.

In minutul 18:00, BC Mures conduce cu 10 puncte, scor 43 - 33. Dupa primele doua sferturi, BC Mures se afla in continuare in avantaj, scor 50 - 38. In minutul 27:00, BC Mures se mentine in avantaj, scor 69 - 54. Spre finalul sfertului 3, minutul 36:00, diferenta dintre cele doua echipa scade la 5 puncte, scor 80 - 75, pentru BC Mures. Meciul se termina cu victoria echipei BC Mures, scor final 93 - 82

Marcatori pentru CSU Sibiu: Earl Brown 17 puncte, Arturas Masiulis 14 puncte, Michael Harrison 14 puncte, Mike Haiduc 13 puncte, Jarryd Loyd 4 puncte, Andrei Lefter 10 puncte, Octavian Popa Calota 4 puncte, Cristi Ban 4 puncte, Cristi Craciun 2 puncte. Astazi a revenit Mike Haiduc, menajat in primele doua meciuri sustinute la Oradea.

Cei mai buni jucatori de la BC Mures au fost Cooley cu 25 puncte si Liviu Dumitru cu 24 puncte. BC Mures a reusit 8 cosuri de 3 puncte, iar CSU Sibiu 7 cosuri de 3 puncte.

.

Declaratii Mircea Vulc, director tehnic CSU Sibiu: "Sunt multumit de jocul echipei noastre din cele 3 zile. A fost un turneu reusit. Astazi Muresul a castigat, in mare parte datorita cosurilor de 3 puncte marcate in primele doua sferturi. Victoria lor este meritata, astazi au fost mai buni decat noi."