*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - Energia Rovinari 68 - 61 (15-18,14-2,22-19,17-22)

In perioada 11 - 13 septembrie 2010, la sala Transilvania din Sibiu, va avea loc Memorialul Elemer Tordai. La acest turneu, participa echipele CSU Sibiu, CSM Bucuresti, BCMUS Pitesti si Energia Rovinari, conform www.csusibiu.ro .

A doua  victorie pentru CSU Sibiu in cadrul Memorialului Elemer Tordai, in fata echipei Energia Rovinari, cu scorul de 68 61. In primul meci al zilei, CSM Bucuresti  a trecut de BCMUS Pitesti cu scorul de 82 67.

Sfertul 1 Dupa primul sfert al partidei, Energia Rovinari conduce cu scorul de 18-15. Echipa sibiana intra in teren cu urmatorul 5 : Loyd, Haiduc, Masiulis, Harrison, Brown, pe cand echipa din Targu Jiu intra pe teren cu : Troupe, Constantin, Derby,Oluivic, Nikolic. Mihnea Haiduc comite prima greseala personala, ceea ce ii permite jucatorului cu nr 12, Derby, sa deschida scorul in favoarea echipei din Targu Jiu (0-1). Replica din partea sibienilor vine dupa cateva secunde, cand Haiduc inscrie primul cos al sibienilor. Oaspetii termina primul sfert cu un avantaj de 3 puncte scorul fiind 15-18.

Sfertul 2 este dominat de echipa de pe Cibin, oaspetii reusind sa marcheze doar 2 puncte. Prakuraitis a mizat foarte mult pe romani in acest sfert, introducandu-i pe teren pe Calota, Lefter, Dinu, Haiduc, Craciun si Ban.  Dupa acest sfert, universitarii au reusit sa reduca diferenta de pe tabele de scor prin faza de aparare facuta de Masiulis si Craciun si aruncarile de 3puncte ale lui Brown ( 2/5, procentaj 40% ). La pauza tabela inregistra scorul de 29-20 pentru sibieni.

Sfertul 3 Dupa pauza sibienii au continuat sa conduca pe tabela, in formula urmatoare : Brown, Haiduc, Masiulis, Loyd si Harrison. Cu 5 minute inainte de finalul sfertului al 3 lea, Masiulis este schimbat cu Craciun. Dupa 2 reusite de 2 puncte ale lui Brown  scorul devine 44-30. Sfertul se incheie cu scorul de 51-39 in favoarea universitarilor.

Sfertul 4 Antrenorul sibienilor a mizat foarte mult pe romani in acest ultim sfert. Cu 4 minute inainte de final Masiulis comite cea de a 5a greseala personala si este inlocuit de Cristi Craciun., iar in ultimele 2 minute de joc Mike Harrison este schimbat cu Cristi Ban , iar Earl Brown cu Andrei Dinu.

Sibiu castiga partida cu scorul de 68-61.

Principalul marcator al sibienilor, a fost americanul Mike Harrison cu 15 puncte, urmat de Earl Brown, 14 puncte (2x3), Craciun, Masiulis si Loyd , avand toti 8 puncte.. Echipa antrenata de Audrius Prakuraitis inregistreaza un procentaj de 46% la aruncarile de 2 puncte (23/50), pe cand echipa Rovinariului are un procentaj de 48% (15/31). La capitolul recuperari, echipa din Targu Jiu a stat mai bine avand 32 de recuperari, spre deosebire de universitari care au doar 25 de recuperari.De la oaspeti, cei mai buni jucatori au fost Capusan si Derby, ambii cu 14 puncte, urmati de Troupe cu 9 puncte (3x2) si Lupusavei cu 6 puncte (2x3).